Dionyzą Varkalį primins memorialinė lenta ant Kalvystės muziejaus sienos
(1)Į iškilmes susirinko didžiulis būrys klaipėdiečių.
„Nepaprastas, nelengvas žmogus buvo Dionyzas Varkalis, tačiau visų gerbiamas, nes sakydavo tiesą. Šiandien Kalvystės muziejuje džiaugiamės D. Varkalio surinktomis, išsaugotomis paveldo vertybėmis, tačiau jis pats buvo, yra ir liks mūsų atmintyje kaip didžiausia kultūros vertybė“, - kalbėjo Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus per memorialinės lentos atidengimo iškilmes.
Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktorius Jonas Genys, su D. Varkaliu dirbęs tris dešimtmečius, savo kolegą ir bičiulį jis prisiminė kaip itin korektišką muziejininką.
„Jis pats buvo sukaupęs didžiules taikomojo meno kolekcijas, rinko ir įžvelgė vertę net tokių objektų, kurie kitiems neatrodė vertingi, pavyzdžiui, durų rankenos, senųjų kapinių kryžiai, tvorelės ir kiti kalvystės dirbiniai“, - pasakojo J. Genys.
Taip pat susirinkusiesiems J. Genys priminė, kad būtent D. Varkalis atrado, kad pastate Šaltkalvių gatvėje prieškariu veikė Gustavo Katzkės kalvė ir jo idėja buvo tame pastate įkurti Kalvystės muziejų.
"Net tada, kai D. Varkalis jau sunkiai sirgo mudu kalbėjome apie Kalvystės muziejaus perspektyvą. Jo išsakytos mintys bei idėjos tikrai bus realizuotos artimiausiu metu atnaujinant šio muziejaus ekspoziciją.
Kartu ketiname įrengti nedidelę ekspoziciją, skirtą D. Varkaliui atminti", - žadėjo Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktorius.
Benediktas Petrauskas, buvęs Klaipėdos meras ir pirmosios miesto Tarybos narys papasakojo, kaip keičiantis santvarkai buvo sudėtinga vystyti įvarius projektus dėl lėšų trūkumo, tačiau Kalvystės muziejus buvo atidarytas 1992 m. rugpjūčio 1 d., taigi lygiai prieš 32-ejus metus.
Atidengus memorialinę lentą, skirtą D. Varkaliui, susirinkusieji buvo pakviesti į jaukų Kalvystė muziejaus kiemelį, kur buvo surengtas kamerinis koncertas.
D. Varkalis buvo tautodailininkas, metalo restauratorius, aktyvus Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio dalyvis ir Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Seimo narys, Lietuvių kalbos vartojimo Klaipėdoje komisijos prie Miesto vykdomojo komiteto organizatorius, Klaipėdos miesto tarybos deputatas, Lietuvos jūrininkų sąjungos atkūrimo iniciatorius ir garbės narys, Lietuvos kultūros fondo Klaipėdoje pirmininko pavaduotojas, Mažosios Lietuvos enciklopedijos talkininkas, Lietuvos piliečių sąjungos pirmininkas, visuomeninis paveldosaugininkas ir nenuilstantis kraštotyrininkas.
D. Varkalis kaupė Klaipėdos krašto laikraščių, knygų ir atvirukų, XIX–XX a. Rytprūsių miestiečių namų interjero ir buities apyvokos daiktų rinkinius.
P. Domšaičio galerijai jis padovanojo vertingą Klaipėdos krašto keramikos ir metalo dirbinių kolekciją.
D. Varkalis buvo vienas iš keturių Klaipėdos laikrodžių muziejaus įkūrimo iniciatorių, Kalvystės muziejaus įkūrėjas, išsaugojęs Klaipėdoje veikusią Gustavo Kackės XIX a. kalvę.
2016 m. jam buvo skirtas Metų muziejininko titulas.
2024 m. D. Varkaliui po mirties suteiktas Klaipėdos miesto garbės piliečio vardas.
FOTO AUTORIUS Vitos JUREVIČIENĖS nuotr.
Rašyti komentarą