Inesa Kurklietytė: „Taravos Anikės istorija yra ir Klaipėdos istorija“

Šiandien, rugsėjo 15 d., 18 val. Klaipėdos kultūros fabrike įvyks meninės dokumentikos filmo „Anikė. Meilės istorija“ premjera. Istoriją, virtusią legenda, žiūrovams pristatys jo kūrėjai - režisierė Inesa Kurklietytė ir filmo idėjos autorius, prodiuseris Kęstutis Meškys.

Prūsų kilmės poetas Simonas Dachas iš Mėmelio pirmasis apdainavo savo gimtąjį miestą ir sukūrė jį išgarsinusią poemą apie nuostabią mergaitę Anikę iš Taravos.

Filmas ne tik pasakoja apie legendinę Anikės iš Taravos ir poeto meilės istoriją, bet ir apie užgimusią klaipėdiečių meilę Anikės skulptūrai, tapusiai miesto simboliu.

„Mano pačios meno kelias prasidėjo Klaipėdoje ir iki šiol ji man išliko mylimas studijų miestas. Būtent tada, kai aš studijavau ir gyvenau Klaipėdoje, buvo atstatyta “Taravos Anikė„.

Tad man, kaip ir daugumai klaipėdiečių, ji yra labai brangi, nes Taravos Anikės istorija yra ir Klaipėdos istorija“, - sakė I. Kurklietytė „Vakarų ekspresui“ prieš premjerą.

Daugiau nei 50 min. trukmės kino juostoje, skambant žinomo vokiečių kompozitoriaus Sveno Helbigo muzikai bei garsiajai Anikės giesmei, žinomi klaipėdiečiai, daugelio publikacijų autoriai Antanas Stanevičius ir Jovita Saulėnienė pasakoja apie istorinius faktus, kuriuos lydi kino kronikos ir K. Meškio daugelį metų filmuoti Anikės papėdėje vykusių įvykių kadrai.

Filmą kūrė Audiovizualinių menų industrijos inkubatoriaus kūrybinė grupė - režisierė I. Kurklietytė, operatorius Aleksandras Brokas, montažo režisierius Ričardas Matačius, garso režisierius Ramūnas Jasutis.

Režisierė dėkoja likimui, nes jis suvedė su žmonėmis, kurie jau trisdešimt metų fiksuoja gyvenimą šalia Taravos Anikės, Klaipėdos Teatro aikštėje.

Kuriant filmą buvo naudojamos Antano Stanevičiaus fotografijos, Kęstučio Meškio kino archyvas, filmo kūrėjai važiavo filmuoti ir į Taravą (dabar Vladimirovą).

„Reikėjo labai daug valandų peržiūrėti visą vaizdų archyvą ir atrinkti uogeles filmui, suverti jas į pasakojimą apie meilės stebuklą“, - sakė režisierė.

Anot I. Kurklietytės, filmą „Anikė. Meilės istorija“ sudaro dvi dalys: viena - istorinis pasakojimas, o kita - dabartis.

„Tačiau dokumentinis filmas yra kaip senas geras vynas, kurio vertė auga bėgant metams, nes juk ir tai, kas vyksta dabar, po kažkiek metų jau bus istorija, kuri galbūt įkvėps kitus menininkus“, - komentavo pašnekovė.

Šį mėnesį buvo planuota ir dar vieno I. Kurklietytės filmo premjera. Trejus pastaruosius metus režisierė kūrė vaidybinį kino filmą vaikams „Drugelio širdis“ pagal Modestos Jurgaitytės knygą „Ypatingas“.

Po 15 metų pertraukos visai šeimai skirtame lietuviškame filme filmavosi garsių aktorių komanda: Marius Repšys, Toma Vaškevičiūtė, Julius Žalakevičius, Gabija Jaraminaitė, Eglė Jackaitė. Pagrindinis vaidmuo patikėtas E. Jackaitės sūnui Elijui Malinauskui.

"Filmas jau sukurtas. Numatyta ir jo pasaulinė premjera, filmas bus rodomas 7 tarptautiniuose kino festivaliuose. O Lietuvoje prodiuseriai šią savaitę spręs, ar rodyti filmą dabar, ar atidėti premjerą pavasariui ar geresniems laikams.

Norisi, kad „Drugelio širdį“ kuo daugiau žiūrovų pamatytų didžiuosiuose kino ekranuose, o dabar ši galimybė yra apribota. Vien Vilniuje, kiek žinau, šiuo metu karantinuojasi jau 126 mokinių klasės.

Kad ir kaip būtų, anksčiau ar vėliau žiūrovai šį filmą išvys ir kino teatruose, ir per televiziją, tik man yra labai sunku laukti", - kalbėjo režisierė.

Kino režisierė ir prodiuserė I. Kurklietytė aktyviai dirba ne tik kaip kino menininkė, bet ir kaip pedagogė. Šią savaitę ji konsultuoja Klaipėdoje vykstančių kūrybinių dokumentinio kino dirbtuvių „Nordbaltic Incubator: Dokumentinė Klaipėda'21“ dalyvius.

Jau ketvirtą kartą organizuojamos dirbtuvės vyksta Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakultete. Jų dalyviai skatinami kurti ir pažinti savo miestą kino kalba.

„Šiemet bus sukurti 9 dokumentiniai filmai apie Klaipėdos jaunimą, nes dirbtuvių tema: “Kuo gyvena jauni?„, - sakė I. Kurklietytė ir pakvietė miestiečius įvertinti šiųmečių ir ankstesnių kino dirbtuvių metu sukurtus filmus, kurie bus nemokamai rodomi rugsėjo 17 d. nuo 19 val. “Hofe".

Raktažodžiai
Sidebar placeholder