36-oji Ievos Simonaitytės premija

Įteikta 36-oji I. Simonaitytės literatūrinė premija: pirmą kartą apdovanotos trys autorės

Ketvirtadienio vakarą Klaipėdos apskrities I. Simonaitytės viešojoje bibliotekoje buvo pagerbtos 36-osios I. Simonaitytės literatūrinės premijos laureatės: poetė Daiva Molytė-Lukauskienė, „Vakarų ekspreso“ žurnalistė Jurga Petronytė ir rašytoja, muziejininkė Sondra Simanaitienė.

Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos organizuojamame I. Simonaitytės vardo literatūrinės premijos konkurse praėjusiais metais buvo pateikta 12 kūrinių.

Komisijai teko sudėtinga užduotis apsispręsti, kuris leidinys verčiausias premijos, mat buvo skirtingų žanrų dvi lygiavertės knygos - pagal tematiką, meninę vertę: Daivos Molytės-Lukauskienės poezijos knyga „Kaligrafijos eskizai“ bei „Vakarų ekspreso“ žurnalistės Jurgos Petronytės ir rašytojos, muziejininkės Sondros Simanaitienės knyga „Klaipėdos senųjų kapinių istorijos“. Mecenatui sutikus premija skirta abiem kūriniams.

„Ši knyga yra ne vienerių metų darbo rezultatas ir savotiška žodžio ir vaizdo sintezė. O šis kraštas - vėjas, smėlis, vanduo, ugnis, gamta, aplinka, miestas, įvairiausios stichijos - pakerėjo mane, užbūrė, įsuko ir nunešė į tolius. Knygoje gyvena visi mano sutikti žmonės“, - apie „Kaligrafijos eskizus“ kalbėjo D. Molytė-Lukauskienė.

Daiva Molytė Lukauskienė

S. Simanaitienė, kalbėdama apie „Klaipėdos senųjų kapinių istorijas“, akcentavo nekasdienes žmonių istorijas, unikalius pasakojimus, kurie padeda susidaryti vaizdą apie žmonių gyvenimą prieš kelis dešimtmečius, apie jų rūpesčius ir džiaugsmus.

„Kiekvienas pasakojimas yra autentiškas ir jie labai įdomiai susidėlioja. Žmonių atmintyje glūdi kažkas labai gilaus ir labai norėjosi tą gilumą, užslėptus dalykus kažkaip atverti“, - teigė knygos bendraautorė, pasidžiaugusi, kad žmonės pasidalijo ir unikaliomis, neįkainojamą vertę turinčiomis nuotraukomis.

Pasak J. Petronytės, senosiose kapinėse, kur vėliau įkurtas Skulptūrų parkas, virė gyvenimas: žmonės gyveno, mokėsi šalia kapinių, vaikai žaidė jose su šoviniais ir kaukolėmis, pasakodavo istorijas apie vaiduoklius ir valgydavo saldainius, kuriuos dalindavo cerkvės šventikas.

Ievos Simonaitytės premija

„Panašiai kaip I. Simonaitytės romane „Aukštujų Šimonių likimas" knyga „Klaipėdos senųjų kapinių istorijos" atveria gilų vidinį konfliktą tarp šios žemės senbuvių ir atėjūnų, visomis priemonėmis siekiančių įsitvirtinti - kalba, įstatymais, madomis.

Šis konfliktas nesibaigia. Ir šiandien Skulptūrų parke jį galima pajusti, pamatyti. Vienoje kapinių dalyje - dar išlikę antkapiai ir dega žvakės, o kitoje pusėje jaunimas žaidžia krepšinį ir pramogauja, vienoje pusėje žmonės meldžiasi cerkvėje, kitoje renkasi švęsti Klaipėdos išvadavimą“, - mintimis dalijosi knygos bendraautorė.

Jurga Petronytė

Jubiliejiniai metai

Įteikus 36-ąją premiją laureatų sąrašas pailgėjo iki 42 autorių.

„Esu labai dėkinga už poeziją ir publicistiką, kurią jūs kuriate. Tai svarbu ir kiekvienam klaipėdiečiui, ir visiems Lietuvos gyventojams. Taip mes galime susipažinti su įvairiausiomis istorijomis, vykusiomis Klaipėdos krašte“, - kalbėjo bibliotekos direktorė Laura Juchnevič.

Šiemet įteikta premija išskirtinė tuo, kad 2022-aisiais minimos 125-osios rašytojos I. Simonaitytės gimimo metinės.

„Labai džiaugiuosi, kad turime šią tradiciją ir ją tęsiame, o šiais metais švenčia ne tik Klaipėda ir mūsų kūrėjai, bet ir visa Lietuva“, - sakė L. Juchnevič.

Ji priminė, kad laureatės dar turės galimybę bibliotekos vidiniame kiemelyje įamžinti pasirinktą I. Simonaitytės kūryboje vartotą, bet šiandien jau primirštą žodį.

Nuo 1987 m. Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka inicijuoja ir organizuoja Ievos Simonaitytės vardo literatūrinę premiją, kurios mecenatas - UAB „Mūsų laikas“ ir Rimantas Cibauskas.

Premija skiriama už meniškai vertingus kūrinius, literatūrinėmis priemonėmis atskleidžiančius Klaipėdos krašto, Mažosios Lietuvos gyvenimą ir humanistines tradicijas arba įamžinantį rašytojos Ievos Simonaitytės bei kitų šio krašto šviesuolių atminimą.

Premijos mecenato vardu laureates sveikinusi Rugilė Cibauskaitė džiaugėsi puoselėjama tradicija apdovanoti Klaipėdos krašto kūrėjus.

„Noriu pasidžiaugti šiomis nuostabiomis trimis damomis, kurios laimėjo premiją. Ir esu nustebusi, kiek yra talentingų, kūrybingų ir darbščių žmonių, kurie skiria savo laiką, rašo ir dalijasi kūryba su mumis. Noriu visoms laureatėms padėkoti už tą darbą“, - linkėjimus siuntė R. Cibauskaitė.

Premijos laureatėms nuotolinius sveikinimus siuntė ir Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas, akcentavęs, kad teikiama I. Simonaitytės, iškilios Klaipėdos krašto dukros, literatūrinė premija yra svarbi ir reikšminga tradicija.

„Nuo to, kiek mes sugebėsime prisiminti ir puoselėti krašto tradicijas, priklauso, kiek būsime unikalūs, įdomūs ir stiprūs. Sveikinu laureates, smagu, kad šiais metais net trys moterys apdovanojamos šia premija.

Linkiu visoms joms stiprybės, įkvėpimo ir toliau drauge puoselėti mūsų krašto tradicijas“, - kalbėjo meras.

Laureatai

1987 m. Romas Sadauskas
1988 m. Vytautas Kubilius
1989 m. Kostas Kaukas
1990 m. Ona Pajedaitė
1991 m. Stasys Jonauskas
1992 m. Vladas Nausėdas
1993 m. Juozas Marcinkus
1994 m. Bronė Liniauskienė
1995 m. Vytautas Brencius
1996 m. Rimantas Černiauskas
1997 m. Bernardas Aleknavičius
1998 m. Domas Kaunas
1999 m. Edita Barauskienė
2000 m. Gintaras Grajauskas
2001 m. Juozas Šikšnelis
2002 m. Aleksandras Žalys
2003 m. Nijolė Kliukaitė Kepenienė
2004 m. Daiva Kšanienė
2005 m. Jurgis Mališauskas
2006 m. Rolandas Rastauskas
2007 m. Arvydas Juozaitis
2008 m. Marijus Šidlauskas
2009 m. Vytautas Kaltenis
2010 m. Jovita Saulėnienė ir Rasa Tarik
2011 m. Virginija Kochanskytė
2012 m. Elena Karnauskaitė
2013 m. Algis Kuklys ir Sergejus Isajevas
2014 m. Daiva Molytė Lukauskienė
2015 m. Rokas Flick‘as
2016 m. Jonas Kantautas ir Alfonsas Jonas Navickas
2017 m. Alfonsas Eidintas
2018 m. Sigitas Poškus
2019 m. Domas Kaunas
2020 m. Juozas Šikšnelis
2021 m. Diana Latvė
2022 m. Daiva Molytė-Lukauskienė, Jurga Petronytė ir Sondra Simanaitienė

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder