Klaipėdos krašto prijungimo svarbą aptars tarptautinėje mokslinėje konferencijoje

Gegužės 25-27 d. Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas kartu su Lietuvos istorijos institutu ir Kembridžo universiteto Geopolitikos centru organizuoja tarptautinę konferenciją, kurioje apie Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos ilgalaikę svarbą diskutuos istorikai iš trijų žemynų.

Pasak pagrindinio konferencijos organizatoriaus, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto direktoriaus Vasilijaus Safronovo, konferencijos temą padiktavo noras kalbėti apie svarbius, bet dar mažai pažintus kontekstus ir pokyčius, susijusius su šimto metų senumo įvykiais.

Vienas jų - diplomatiniai Klaipėdos prijungimo aspektai bei jų trumpalaikė ir ilgalaikė svarba Lietuvai ir Vidurio bei Rytų Europos regionų stabilumui.

Kitas klausimas, kurį nagrinės konferencija, - tai Pirmojo pasaulinio karo poveikis panašių į Klaipėdos kraštą regionų atsiradimui ir apibrėžimui, jų gyventojų tautinių ir politinių tapatybių pokyčiams ir paribių politinės bei kultūrinės integracijos problemoms.

Dviem klausimams analizuoti numatytos dvi atskiros konferencijos dalys, kurių viena vyks Vilniuje, o kita - Klaipėdoje.

"Tokį konferencijos formatą pirmiausia pasiūlė įsitikinimas, kad apie Klaipėdos prijungimo prie Lietuvos svarbą reikia kalbėti ne vien Klaipėdoje ir ne vien lietuviškai auditorijai.

Šio įvykio reikšmę vis dar ne iki galo suvokiame, mat su juo sieti viso Europos regiono saugumo architektūros lūkesčiai. Šimto metų sukaktis - puiki proga apie tai pasikalbėti suburiant aukščiausio lygio mokslininkų komandą", - sako Vasilijus Safronovas.

Klaipėdos prijungimo prie Lietuvos poveikis regionui

Organizatorių teigimu, pirmoji konferencijos dalis pažvelgs į Klaipėdos kraštą kaip į regioną, kuriame po Pirmojo pasaulinio karo pynėsi ir susidūrė Vokietijos, Lietuvos, Lenkijos, Prancūzijos, Britanijos interesai.

Operacija, kurią 1923 m. sausio pradžioje įgyvendino Lietuvos Vyriausybė, metė pirštinę sąjungininkių prestižui ir tapo iššūkiu Versalio sistemai. Nepaisant to, galiausiai ji buvo legalizuota taip, kad šios sistemos nepažeistų - 1923 m. vasario 16 d. Ambasadorių konferencijos sprendimas lėmė, kad Klaipėdos kraštą Lietuvos Respublika gavo iš sąjungininkių rankų.

Vis dėlto pačiai Lietuvai tai nepadėjo tapti vienu iš Versalio sistemą remiančių stulpų. Vokietijos politinis ir kultūrinis elitas neatsisakė teritorinių pretenzijų į Klaipėdos kraštą, o Vokietijos vyriausybės naudojo „Klaipėdos vokiečių problemą“ kaip spaudimo priemonę Lietuvai.

Todėl Klaipėdos prijungimas galop papildė pagrindinę Lietuvos užsienio politikos problemą - Vilniaus klausimą.

Šiame kontekste organizatoriai kelia klausimą, kiek 1923 m. sausio pradžios įvykių legalizavimas nepažeidžiant Versalio sistemos iš tiesų prisidėjo prie regiono stabilumo, o kiek viso labo sustiprino „pakraščių valstybių“, kaip nestabilumo židinio, įvaizdį, kurį joms suteikė tiek „įšaldyti“ Vilniaus ar Gdansko (Dancigo) konfliktai, tiek ir to meto Vokietijos bei Sovietų Sąjungos nenoras susitaikyti su Versalio sistemos įtvirtintais teritoriniais pokyčiais.

Klaipėdos kraštą sieks palyginti su kitais panašios patirties regionais

Kita tema, kurią siekia aktualinti mokslinė konferencija - kaip Europos imperijų žlugimas ir naujų sienų atsiradimas 1918-1923 m. paveikė naujų paribio regionų susiformavimą.

Konferencijos organizatoriai atkreipia dėmesį, kad Klaipėdos kraštas buvo tik vienas iš kelių panašaus istorinio likimo Europos mikroregionų, pakeitusių savo politinę priklausomybę dėl politinių transformacijų, kurias sukėlė Pirmasis pasaulinis karas, revoliucijos ir daugiataučių imperijų žlugimas 1918-1923 metais.

Panašius politinius pokyčius išgyveno daugiau regionų, kuriuos visus sieja buvusi imperinė priklausomybė, daugiakultūriškumas ar daugiakonfesiškumas, kaip ir tai, kad, pasibaigus karui, jie tapo naujų tarpvalstybinių konfliktų ar teritorinių pretenzijų zonomis.

Nepaisant šių sąsajų, iki šiol trūksta šių Vidurio ir Rytų Europos mikroregionų lyginamųjų studijų. Tad antroji konferencijos dalis bus skirta minėtų daugiakultūrių Vidurio ir Rytų Europos paribio mikroregionų problematikai: jų panašumams, skirtumams ir išskirtinumui aptarti.

Moksliniai pranešimai bus prieinami plačiajai visuomenei

Pranešimų skaityti į konferenciją organizatoriai jau pakvietė žinomus istorikus, tyrinėjančius šiuos klausimus, ne tik iš Europos šalių (Vokietijos, Lenkijos, Lietuvos, Estijos, Danijos, Jungtinės Karalystės, Prancūzijos), bet ir Japonijos bei Kanados.

Pranešimai ir diskusijos vyks anglų kalba. Nepaisant to, organizatoriai žada padaryti pranešimus prieinamais ir plačiajai visuomenei.

Konferencijos metu jie bus filmuojami ir vėliau, subtitruoti lietuvių kalba, atsidurs internete.

Taip jie galės būti naudojami studijų, mokomaisiais tikslais ar tęsiant akademines diskusijas.

FOTO APRASAS IŠŠŪKIS. Operacija, kurią 1923 m. sausio pradžioje įgyvendino Lietuvos Vyriausybė, metė pirštinę sąjungininkių prestižui ir tapo iššūkiu Versalio sistemai.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder