Klaipėdos savivaldybė vėl finansuos dvimečius kultūros ir meno projektus
Plačiau pakomentuoti artėjančio Kultūros ir meno projektų konkurso tvarką ir naujoves paprašėme Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėjo Pauliaus Ignatavičiaus.
Praėjusiais metais kultūros ir meno projektų organizatoriai sutartis su Klaipėdos savivaldybe dėl dalinio finansavimo sudarė tik gegužės mėnesį. Ar tai turėjo pasekmių Klaipėdos kultūriniam gyvenimui? Kokių?
Kadangi pagal tvarką pareiškėjai galėjo finansuoti veiklas pateikdami ankstesnes sąskaitas negu buvo skirtas finansavimas, projektai, kurie buvo pateikti į konkursą ir jį laimėjo, vis tiek įvyko.
Buvo klausimas dėl Savivaldybės logotipo naudojimo, nes nebuvo aišku, ar naudoti logotipą, kai dar neaiškus finansavimas, tačiau šių metų tvarkos apraše mes pakeitėme nuostatas, tai logotipo įstaigos, kurios dar nepasirašiusios sutarties su Savivaldybe, neprivalo naudoti.
Taip pat sulaukėme naujų iniciatyvų ir atsižvelgiant į poreikį buvo skirtas didesnis biudžetas - strateginio veiklos plano keitimo metu buvo skirti papildomi 100 000 Eur projektams finansuoti.
Praėjusiais metais šiame konkurse buvo nemažai naujovių. Kokie kultūros projektų dalinio finansavimo pokyčiai pasiteisino, kokie ne?
Nebuvo skelbiamas programinis finansavimas, tačiau įstaigos turėjo galimybę gauti strateginį finansavimą vieneriems metams.
Šiais metais bus skelbiamas kvietimas teikti paraiškas į dvi programas, kurių tikslas - užtikrinti ilgalaikį finansavimą tradiciniams miesto festivaliams (skiriamas finansavimas - 240 tūkst. eurų, vienam projektui galės būti skiriama iki 50 tūkst. eurų) ir organizacijų veiklos vykdymui (programai skiriamas finansavimas - 356,4 tūkst. eurų, vienam projektui galės būti skiriama iki 60 tūkst. eurų).
Pasiteisino, manyčiau, tikslių prioritetų nusistatymas, nemažai projektų buvo susiję su Švyturių metais, miesto viešųjų erdvių įveiklinimu.
Šiais metais prioritetai irgi yra konkretūs ir nešantys naudą miestui.
Viena iš naujovių buvo, kad incognito ekspertus, kurie vertindavo kultūros ir meno projektus, pernai pakeitė konkretūs Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos ir kultūros įstaigų specialistai, dirbantys įstaigose, kurios taip pat teikia projektus konkursui.
Klaipėdos miesto savivaldybės biudžetinės įstaigos negali teikti paraiškų dalinio finansavimo konkursui, nes projektams įgyvendinti gauna tiesioginius asignavimus.
Toks ribojimas numatytas dalinio finansavimo tvarkos aprašo 7.1 punkte. Todėl įstaigos, kurių specialistai vertina paraiškas, konkurse nedalyvauja.
Kultūros ir meno projektų organizatoriai turėjo uždirbti bent 5 proc. nuo projekto biudžeto pajamų. Ar šie pokyčiai pasitvirtino ir ar išliks ateinančiais metais?
Siekiant įvertinti šio pokyčio rezultatą reikalinga sulaukti projektų vykdytojų ataskaitų, kurios teikiamos pabaigus įgyvendinti projektus - kitų metų sausio mėnesį.
Šis reikalavimas išlieka, tačiau ne visose srityse. Projektų vykdytojai galės pasirinkti, į kokią sritį teiks savo projektą.
Kokių sričių kultūros ir meno projektai bus finansuojami šiais metais?
Šiais metais dalinis Klaipėdos savivaldybės finansavimas kultūros ir meno projektams numatomas pagal 5 sritis. Tai:
1. Bendruomeniškumą ir socialinę įtrauktį skatinantys projektai (sričiai skiriamas finansavimas - 65 tūkst. eurų, vienam projektui galės būti skiriama iki 10 tūkst. eurų).
2. Jūrinė kultūra (sričiai skiriamas finansavimas - 95 tūkst. eurų, vienam projektui galės būti skiriama iki 20 tūkst. eurų).
3. Mėgėjų meno kultūros produktų kūrimas ir paslaugų teikimas (sričiai skiriamas finansavimas - 45 tūkst. eurų, vienam projektui galės būti skiriama iki 10 tūkst. eurų).
4. Miesto viešųjų erdvių įveiklinimas ir pritaikymas kultūrinėms reikmėms (sričiai skiriamas finansavimas - 45 tūkst. eurų, vienam projektui galės būti skiriama iki 10 tūkst. eurų).
5. Profesionalaus meno produktų kūrimas ir kultūros paslaugų teikimas (sričiai skiriamas finansavimas - 396 tūkst. eurų, vienam projektui galės būti skiriama iki 20 tūkst. eurų).
Ar planuojamos, jeigu taip, tai kokios, naujovės ateinančias metais?
Numatomos naujovės tokios: grįžta programos - numatomas dvejų metų finansavimas, atsiranda šiek tiek pasikeitusios sritys - bendruomeniniai projektai, profesionalus ir mėgėjų menas (produktų kūrimas ir paslaugų teikimas), viešųjų erdvių įveiklinimas, lieka jūrinė kultūra.
Yra ir pačios konkurso tvarkos aprašo pokyčių:
1. Supaprastintos procedūros: sutrumpinti terminai ir optimizuoti biurokratiniai procesai leis greičiau įgyvendinti kultūros ir meno projektų dalinio finansavimo konkurso procedūras.
2. Griežtesnė finansų kontrolė: reikalavimas pateikti išsamias ataskaitas ir grąžinti nepagrįstas išlaidas užtikrins, kad lėšos būtų naudojamos pagal paskirtį.
3. Geresnė projektų kokybė ir konkurencingesnė aplinka: ribojant vienos organizacijos teikiamų paraiškų skaičių iki 3, skatinama didinti projektų įvairovę ir kokybę.
4. Fokusavimas į prioritetines sritis: nustatytos kvotos leis skirti daugiau dėmesio miestui svarbiausioms sritims.
5. Ilgalaikis finansavimas: dvejų metų finansavimo laikotarpis leis projektams įgyvendinti ambicingesnius tikslus.
6. Maksimalus lėšų panaudojimas: galimybė perkelti nepanaudotas lėšas kitiems projektams neapsiribojant ta pačia sritimi ar programa užtikrins galimybę finansavimą skirti kitiems aukštais balais įvertintiems projektams ir taip efektyviai išnaudoti skirtus asignavimus.
Tai kada planuojama skelbti kultūros projektų dalinio finansavimo 2025 m. konkursą?
Konkursą planuojama skelbti lapkričio pabaigoje-gruodžio pradžioje, kai bus patvirtinti visi konkursui vykdyti reikalingi dokumentai (nuo paraiškų formų iki projektų vertinimo kriterijų patvirtinimo).
Koks numatomas šio konkurso įgyvendinimo planas?
Konkursas, kaip ir kasmet, bus įgyvendinamas pagal tvarkos apraše numatytus etapus, kurie nesikeitė.
Konkursas bus vykdomas trimis etapais: administracinės atitikties vertinimu, komisijos vertinimu (individualaus ir grupėse) ir galutiniu sprendimo priėmimu su darbo grupės rekomendacijomis, kaip numatyta tvarkos apraše.
Visą procesą numatoma įgyvendinti laikantis tvarkos apraše numatyto termino - 90 darbo dienų (darbo dienų nuo paraiškų teikimo termino pabaigos).
Kokio dydžio finansavimas ateinančiais metais numatytas kultūros ir meno projektams?
Kultūros ir meno projektams finansuoti planuojamas ne mažesnis biudžetas nei 2024 m. - 1,2 mln.
Rašyti komentarą