Kodėl ir kokiame amžiuje vaikai praranda tikėjimą Kalėdų seneliu: psichologai sužinojo tiesą

Dažniausiai galutinį sprendimą dėl šio įsitikinimo priima vaiko draugai.

Dauguma vaikų nustoja tikėti šventuoju Mikalojumi, Kalėdų seneliu ar Kalėdų Seneliu maždaug 8 metų amžiaus, nors yra ir tokių, kurie skeptikais tampa daug anksčiau arba daug vėliau.

Tai rodo tyrimo, kuris dar nėra moksliškai įvertintas, rezultatai, apie kuriuos pranešė britų leidinys "The Guardian".

"Vaikai paprastai pradeda skirti fantaziją nuo realybės dar ikimokykliniame amžiuje, tačiau jų tikėjimas vieno stebuklingo Kalėdų Senelio egzistavimu dažnai tęsiasi iki viduriniosios vaikystės", - sakė Teksaso universiteto (Dalasas, JAV) psichologė daktarė Candice Mills, kuri taip pat netiki Kalėdų Senelio egzistavimu.

Kad geriau suprastų šį perėjimą nuo tikėjimo prie netikėjimo, J. Mills ir jos kolegos apklausė 48 vaikus nuo 6 iki 15 metų, kurie nustojo tikėti Kalėdų Seneliu, 44 jų tėvus ir dar 383 suaugusiuosius.

Tyrimas parodė, kad daugumos vaikų abejonės dėl Kalėdų Senelio egzistavimo pamažu įsitvirtina maždaug iki 8 metų amžiaus, nors kai kurie 3 ar 4 metų vaikai taip pat yra įsitikinę, kad Kalėdų Senelio nėra.

Tačiau yra ir tokių, kurie tiki stebuklinguoju seneliu iki pat 15 ar 16 metų. Daugeliu atvejų vaikų tikėjimą Kalėdų Seneliu galutinai sugriauna jų bendraamžių draugų, kurie jau seniai nebetiki, nuomonė.

"Galbūt jie turėjo tam tikro skepticizmo, pagrįsto loginiais samprotavimais, pavyzdžiui, kaip Kalėdų senelis iš tikrųjų gali apkeliauti pasaulį per vieną naktį?

Tačiau juos peržengia riba, kai bendraklasis mokykloje pasako, kad jis (Kalėdų Senelis) nėra tikras", - aiškina daktaras Millsas.

Tuo tarpu maždaug trečdalis vaikų ir pusė suaugusiųjų prisipažino, kad buvo nusiminę, kai suprato, jog Kalėdų senelis neegzistuoja.

Nors šie jausmai paprastai būdavo vidutinio sunkumo ir trumpalaikiai, apie 10 proc. suaugusiųjų nurodė, kad liūdesys buvo ilgesnis arba sumažėjo pasitikėjimas tėvais.

Stiprų neigiamą jausmą dažniausiai patyrė tie vaikai, kurių tėvai itin uoliai palaikė Kalėdų Senelio mitą ir gamino įrodymus, pavyzdžiui, "paslėptą filmuotą medžiagą", kaip Kalėdų Senelis vidury nakties pasirodo svetainėje arba imituoja Kalėdų Senelio pėdsakus ant grindų.

Tačiau taip pat buvo daug vaikų, kurie teigė, kad atsisakę tikėjimo jautėsi laimingi arba jiems palengvėjo. "Atrodė, tarsi jie būtų išsprendę kokią nors paslaptį", - sakė Millsas.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder