Laimė pagal mokslą: kaip priversti smegenis gaminti laimės hormonus

Dauguma girdėjo apie hormonus, kurie sukelia laimės jausmą, tik mažai kas žino, kaip jie gaminasi. Ar galima nuolat jaustis laimingiems arba išmokyti smegenis sintezuoti tuos hormonus?

Mokslininkai mano, kad tai įmanoma. Serotoninas, dopaminas, endorfinas ir oksitocinas gaminasi periodais, kurie svarbūs rūšies išlikimui. Kiekvienas šių hormonų sukelia savitus malonius pojūčius.

Kaip veikia hormonai, dėl kurių mes pasijuntame laimingi?

Serotoninas gaminasi tada, kai darome kažką, už ką nusipelnome kitų pagarbą, galime didžiuotis savimi ir tais, kurie mums brangūs. Pavyzdžiui, kai vaikas laimi sporto varžybas.

Dopaminas sintezuojasi, kai pajuntame pasitenkinimą, kad pasiekėme užsibrėžtą tikslą. Prisiminkite tą jausmą, kai po dietos svarstyklės parodė pageidaujamą svorį. Tada suveikė dopaminas.

Endorfinas verčia patirti malonumą ir pamiršti sunkumus, skausmą ir nuovargį siekiant tikslo. Dideli endorfinų kiekiai pasigamina ką tik pagimdžiusių moterų kūne. Motinystės laimė ir pirmas susitikimas su kūdikiu padeda pamiršti skausmus ir nuovargį po gimdymo.

Oksitocinas gaminasi, kai sureguliuojami socialiniai ryšiai, užmezgami draugiški ir meilės santykiai. Jis dar vadinamas apsikabinimų hormonu.

Kaip išsiugdyt įprotį jaustis laimingam?

Tvirti neuroniniai ryšiai, kurie susiformuoja per stiprias emocijas ir didelį jų pasikartojimų skaičių – ir yra mūsų įpročiai. Egzistuoja du pagrindiniai būdai jiems išsiugdyti.

1. Stiprios emocijos

Įprotis veikiant stipriai emocijai (teigiamai ar neigiamai) susiformuoja labai greitai. Pavyzdžiui, mandarinų skonis ir kvapas dažnai siejamas su žiemos šventėmis. Daugumai užtenka tik užuosti mandarinų aromatą ir juos apima džiaugsmas. Panašiai veikia stresas ir skausmas. Vieną kartą nusideginę nuo karštos arbatos, atsargiai ragausite ir šaltą gėrimą. Hormonai sukuria stiprius neuroninius ryšius.

2. Tikslingi veiksmai

Mokslininkai tikina, kad tam tikri veiksmai, kuriuos atliekame 45 dienas iš eilės, sukuria įprotį, net jeigu jis nesukelia teigiamų emocijų.

Egzistuoja paprasti pratimai, kurie sukelia laimės hormonų antplūdį. Jeigu juos darysime 45 dienas, tai susiformuos įprotis, skatinantis tų hormonų gaminimąsi.

Pratimai, kurie padės gamintis laimės hormonams

Serotoninas

* Pastebėkite savo padėties privalumus. Pasistenkite surasti savo gyvenimo teigiamų momentų, pajuskite džiaugsmą dėl kiekvieno jų. Palyginkite savo padėtį su blogesnėmis situacijomis ir pasidžiaukite tuo, kas yra dabar.

* Didžiuokitės savimi, leiskite sau pasidžiaugti dėl to, ką padarėte ar pasiekėte.

* Atraskite savyje bruožų ir poelgių, vertų pagarbos, įvertinkite naudą, kurią duodate, net jeigu niekas jūsų neįvertina.

* Liaukitės viską kontroliuoti, susitaikykite su tuo, ko negalite pakeisti. Pasistenkite pasielgti kitaip, nei įprasta. Galbūt iš pradžių pajusite diskomfortą, o paskui – pasitenkinimą.

Dopaminas

* Džiaugsmas apima tada, kai tikslas atrodo pasiekiamas. Nuleiskite kartelę žemiau ten, kur tikslas sunkiai pasiekiamas, ir pakelkite ten, kur tikslo pasiekimas nesuteiktų didelio džiaugsmo.

* Nemalonius darbus suskirstykite į kelis etapus ir paskirkite kiekvienam laiko (pavyzdžiui, 10 minučių), nesistenkite visko padaryti iškart.

* Į kiekvieną naują tikslą judėkite palaipsniui, kasdien skirdami tam kažkiek laiko, tada pradėsite jausti pasitenkinimą.

* Džiaukitės mažomis pergalėmis ir laimėjimais. Daug smulkių džiaugsmų suteiks daugiau laimės už vieną didelę pergalę.

Endorfinas

* Padarykite mankštą ir tempimo pratimus, kurie suteikia pasitenkinimą.

* Pridėkite naujo krūvio.

* Reikškite savo emocijas, juokitės ir verkite, kai norite. Tai padės pašalinti visas neigiamas emocijas, kurios kaupėsi daugybę mėnesių.

Oksitocinas

* Pasistenkite būti tokiu žmogumi, kuriuo galima pasitikėti. Kai jaučiate, kad kiti jumis pasitiki, gaminasi oksitocinas ir patiriate teigiamas emocijas.

* Stenkitės savo veiksmai stiprinti draugiškus santykius. Draugiški ryšiai skatina oksitocino išsiskyrimą.

* Stenkitės nuolat plėsti pažįstamų ratą.

* Jeigu sunku artimai bendrauti, tai pasistenkite palaikyti daugiau ryšių per socialinius tinklus, surasti draugų pagal interesus. Arba įsitaisykite naminį augintinį.

* Masažas skatina oksitocino gaminimąsi. Galima išmokti masažuoti ir pačiam save.

Nesitikėkite, kad pradėsite jausti džiaugsmo antplūdį nuo pirmos dienos, rašo portalas „Econet“. Reikės padirbėti, kad susiformuotų įprotis. Kantriai ir atkakliai dirbkite ties vienu įpročiu ir tik tada, kai jį tvirtai suformuosite, pereikite prie kito. Jei praleisite vieną dieną, pradėkite iš naujo. 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder