Lašiša – skani ir žalia: išbandykite 3 vasariškus receptus

Lepinant šiltiems orams – norisi lengvesnio maisto. O tam puikiai tinka įvairiausios rūšies žuvis, pavyzdžiui, lašiša, kuri skani ne tik kepama ant grilio, bet ir žalia.

Žalią lašišą galima gaminti pačiais įvairiausiais būdais bei derinti su mėgstamais ingredientais. Be to, tokį patiekalą pasigaminti užtruksite vos 10 minučių. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad lašiša tarp pirkėjų yra viena populiariausių žuvies rūšių.

„Žuvies ant ledo kategorijoje lašišos parduodama daugiausia. Pastebime, kad šią žuvį lietuviai renkasi tiek kasdien, tiek įvairiausiomis progomis ar savaitgaliais. Visgi, pastaruoju metu populiarėja ir kitos žuvų rūšys: nuo juodojo paltuso, plačiakakčio iki plekšnės, kuri vis dažniau atsiduria ir pirkėjų krepšeliuose“, – teigia V. Budrienė.

Nuo Japonijos iki Italijos

Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ atstovė, sako, kad nors vienas populiariausių lašišos patiekalų – įvairiausi kepsniai, ši žuvis dažnai valgoma ir žalia.

„Žalia lašiša mėgstama įvairiausiose pasaulio šalyse. Pavyzdžiui, Japonijoje lašiša naudojama sušių arba sašimių gamyboje, kurie dažniausiai patiekiami su šviežiomis arba pamarinuotomis daržovėmis – agurkais, ridikais, šviežiomis žolelėmis. Dar vienas Japonijoje populiarus patiekalas – ryžių dubenėliai, prie kurių taip pat dažnai patiekiama šviežia lašiša. Dažniausiai prieš patiekiant ši žuvis yra pamarinuojama sojos padaže sumaišytame su citrinų sultimis, ryžių actu bei šiek tiek cukraus ar medaus“, – sako V. Juodkazienė.

Žalia žuvis mėgstama ne tik Azijoje. Pavyzdžiui, Italijoje ir kitose Europos šalyse populiarus užkandis yra lašišos tartaras. Dažniausiai gaminant šį patiekalą lašiša supjaustoma nedideliais kubeliais, sumaišoma su alyvuogių aliejumi, citrinos sultimis, druska, pipirais. Italijoje šis patiekalas dažnai gardinamas smulkiai supjaustytais svogūnais, kaparėliais bei nedideliais marinuotais agurkėliais ir patiekiamas su šviesia duona.

Žinoma, egzistuoja ir egzotiškesnių šio patiekalo versijų. Pavyzdžiui, ruošiant tartarą lašiša dažnai pagardinama ne tik kokybišku aliejumi, citrinos sultimis bei svogūnais, bet ir avokadais ar mangais, kurie šiam patiekalui prideda saldumo. Anot V. Juodkazienės, lašišos tartarą galima pagardinti ir įvairiausiomis uogomis – netgi Lietuvoje taip mėgstamomis braškėmis. Tereikia jas supjaustyti nedideliais gabalėliais ir dubenyje sumaišyti su lašiša, supjaustytais svogūnų laiškais, šaukšteliu japoniško majonezo, sriracha padažo, citrinos sultimis, sezamų sėklomis, druska ir pipirais. 

Žalia žuvis – ir Pietų Amerikoje

Jeigu Italijoje populiarus lašišos tartaras tai Pietų Amerikoje, o ypatingai Peru valgoma sevičė. Beje, šis patiekalas mėgstamas ir Ispanijoje bei Portugalijoje.

„Sevičė, kaip ir kiti žalios žuvies patiekalai gaminama labai paprastai. Tereikia mėgstamą žuvį, pavyzdžiui, lašišą supjaustyti nedideliais kubeliais, ją pagardinti citrinų sultimis, agavų sirupu arba žiupsneliu cukraus bei alyvuogių aliejumi ir kelioms minutėms palikti pasimarinuoti. Tuomet supjaustyti svogūną, jeigu mėgstate aštriau – Chalapos pipirus, kalendrą, viską sumaišyti ir dar palikti šiek tiek pasimarinuoti. Tokį patiekalą skanu patiekti su tortijos traškučiais“, sako V. Juodkazienė ir dalijasi keliais receptais, kuriuose išradingai panaudosite žalią lašišą.

Lašišos sevičė

Jums reikės:

500 g šviežios lašišos

300 ml šviežiai spaustų žaliųjų citrinų sulčių

150 ml šviežiai spaustų citrinų sulčių

2 v. š. alyvuogių aliejaus

1 v. š. agavų sirupo

100 g raudonųjų svogūnų

200 g pomidorų

200 g žaliųjų paprikų

1 Chalapos aitriosios paprikos

 2 v. š. smulkintų petražolių lapelių

1 v. š. smulkintų kalendrų lapelių

1⁄2 a. š. druskos

1⁄4 a. š. maltų pipirų

Gaminame:

Lašišą nukaulinkite ir supjaustykite smulkiais kubeliais. Į kitą didesnį indą supilkite citrinų bei žaliųjų citrinų sultis, įpilkite alyvuogių aliejaus bei agavų sirupo, viską gerai sumaišykite ir tuomet sudėkite lašišą. Mišinį apvyniokite plastikine plėvele ir padėkite indą 5 minutėms į šaldytuvą. Tada supjaustykite svogūnus, pomidorus ir paprikas kubeliais. Chalapos aitriąją papriką perpjaukite perpus, pašalinkite sėklas ir smulkiai supjaustykite. Iš šaldytuvo išimkite indą su lašiša, į jį sudėkite smulkintus svogūnus, pomidorus, paprikas bei Chalapos aitriąją papriką, po to – petražolių ir kalendros lapelius. Pagardinkite druska ir pipirais, viską gerai išmaišykite, vėl padėkite indą į šaldytuvą dar 5 minutėms ir patiekite.

Tradicinis lašišos tartaras

Jums reikės:

Šviežios nukaulintos lašišos

Šaukštelio česnako miltelių

Šaukštelio smulkintų petražolių

Šaukštelio smulkintų česnakų laiškų

Šaukštelio susmulkintų svogūnų

Saujos smulkiai supjaustytų nedidelių marinuotų agurkėlių

Šlakelio citrinos sulčių

Žiupsnelio druskos

Žiupsnelio maltųjų pipirų

Gaminame:

Lašišą supjaustykite nedideliais kubeliais ir sudėkite į dubenį, tuomet į dubenį sudėkite likusius ingredientus, viską sumaišykite ir leiskite apie 5 minutes pasimarinuoti.

Lašišos tartaras su mangais ir avokadu

150 g lašišos filė

1 v. š. alyvuogių aliejaus

1 v. š. sezamų sėklų aliejaus

1 a. š. druskos

1⁄4 a. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų

1⁄2 citrinos tarkuotos žievelės

50 g raudonųjų svogūnų

1 avokado

Pusės mango

2 v. š. citrinų sulčių

1 citrinos

Gaminame:

Lašišos filė supjaustykite nedideliais gabalėliais, sudėkite į dubenį, suberkite pipirus, pusę šaukštelio druskos, tarkuotą citrinos žievelę ir supilkite aliejus. Viską gerai išmaišykite ir leiskite 5 minutes pasimarinuoti. Avokadą ir mangą supjaustykite nedideliais kubeliais, apšlakstykite citrinų sultimis, užberkite ketvirtadalį šaukštelio druskos ir gerai išmaišykite. Raudonąjį svogūną nulupkite, susmulkinkite, suberkite likusią druską, išmaišykite ir leiskite kelias minutes pastovėti, kad svogūnai suminkštėtų. Pasiruoškite dvi lėkštes, jų viduryje pastatykite po nedidelę apvalią kepimo formą be dugno – jos padės dailiau suformuoti tartaro sluoksnius. Visus ingredientus padalinkite perpus ir sluoksniuokite formelių viduje: pirmiausia dėkite sluoksnį lašišos, tada sluoksnį svogūnų ir galiausiai sluoksnį avokadų ir mangų. Tuomet formeles atsargiai pašalinkite. Ketvirčiais supjaustykite likusią citriną, po vieną skiltelę uždėkite ant tartaro ir patiekite.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder