Tik taškai ir brūkšniai: įdomiausi faktai apie Morzės abėcėlę

Tik taškai ir brūkšniai: įdomiausi faktai apie Morzės abėcėlę

Šiandien naudojamos gerokai šiuolaikiškesnės ryšio priemonės, bet Morzės abėcėlė, mūsų dienas pasiekusi šiek tiek pakitusi, anaiptol neatgyveno savo amžiaus. „Morzę" iki šiol naudoja kariškiai ir radijo mėgėjai, jos mokomasi karo mokyklose, ją privalo mokėti aviacijos dispečeriai ir lakūnai.

Kai šiuolaikiniai prietaisai išeina iš rikiuotės, pranešimai perduodami Morzės abėcėle - tai yra paprasčiausias ir prieinamiausias būdas perduoti ir gauti signalą per didelį atstumą ir stiprių radijo trikdžių sąlygomis.

Patyręs radistas gali perduoti vidutiniškai 60-100 ženklų per minutę. Rekordinis greitis - 260-310 ženklų per minutę.

S.Morzė ėmė kurti naują sistemą dėl žmonos mirties

Semiuelis Morzė (Samuel Morse, 1791-1872 m) duonai užsidirbdavo tapydamas. 1825 m. dailininkas gavo žinią apie sunkią žmonos ligą ir iškart išvyko namo.

Deja, nespėjo - jam atvykus, žmona jau buvo mirusi. Tais laikais laiškai adresatus pasiekdavo labai negreitai, ir sielvartaujantis S.Morzė metė dailininko amatą ir pradėjo sukti galvą, kaip sukurti kokį nors būdą pranešimais keistis greičiau. Po 13 metų jo dėka atsirado telegrafas ir legendinė abėcėlė.

Telegrafo prototipas, sugalvotas S.Morzės, buvo prietaisas, sudarytas iš svirties su spyruokle ir pieštuko, pritvirtinto prie vieno jos galo.

Įjungus elektros srovę pieštukas nusileisdavo ir ant popieriaus juostos brėždavo liniją, o išjungus pakildavo ir popieriuje likdavo tarpas.

Darbas vyko lėtai, nes S.Morzei trūko techninio išsilavinimo. Į pagalbą jam atėjo pramonininkas Stivas Veilas (SteeveVail) buvusio dailininko idėjose įžvelgęs komercinį potencialą.

S.Veilas investavo į šį projektą, o jo sūnus Alfredas tapo S.Morzės pagalbininku.

Pirmasis pranešimas perduotas 1844 m. gegužės 24-ąją

Telegramą, išsiųstą iš Vašingtono į Baltimorę, sudarė viena frazė „What hath God wrought!" iš Biblijos, kuri lietuviškai yra išversta taip: „ Didingi ir nuostabūs tavo darbai, Viešpatie!"

Morzės kodas paskatino trumpinti

Siekiant pagreitinti radijo pranešimų perdavimą buvo sukurta daugybė santrumpų, žargonizmų ir vadinamųjų Q kodų, kurie kiekvienoje kalboje yra savi.

Pavyzdžiui, GM, GА, GE ir GN angliškai reikštų „good morning, good afternoon, good evening ir good night", PSE (iš please) - prašom, R (received) - „jus supratau", „priimta". Yra ir skaitmeninių kodų, pavyzdžiui, 73 reiškia „geriausi linkėjimai", o 88 - bučkis.

Nelaimės signalo nebuvo galima iššifruoti

Signalą SOS priimta iššifruoti kaip „save our souls" (gelbėkite mūsų sielas). Yra ir kitokių variantų: „save our ship, swim or sink, stop other signals".

Visi tie šaukiniai yra sugalvoti tik tam, kad būtų galima geriau įsiminti, nes iš tiesų šis signalas buvo priimtas kaip standartinis išimtinai todėl, kad trijų taškų, trijų brūkšnių ir dar trijų taškų derinį (. . . - - -. . .) buvo patogiau atpažinti tarp kitų.

Padėjo palaikyti belaisvių dvasią mūsų laikais...

Įdomiai pritaikyti Morzės abėcėlę 2011 m. sugalvojo Kolumbijos valdžia: jie nutarė pakelti kareivių ir policininkų, kuriuos į nelaisvę paėmė sukilėliai, kovinę dvasią.

Kaliniai negalėjo klausytis žinių, bet paprastai jiems būdavo leidžiama klausytis muzikinių kanalų, ir specialiai jiems buvo sukurtas popmuzikos hitas, kuriame mušamieji perdavė pranešimą Morzės abėcėle.

Koduotame pranešime buvo pranešama, kiek žmonių jau pavyko išlaisvinti, taip pat buvo raginama neprarasti vilties. Dainą keletą mėnesių transliavo beveik visos Kolumbijos radijo stotys.

...ir per Antrąjį pasaulinį karą

Įdomi ir britų majoro Aleksio Kasdalio (Alexis Casdagli), buvusio keturių nacistų stovyklų kalinio, istorija. Kad kalinamas neišeitų iš proto, jis audinio gabalą siuvinėjo kryžiuku, siūlus ištraukdamas iš senų drabužių. Rezultatas buvo praktiškai gobelenas, kuriame buvo simboliškai pavaizduotos

Antrajame pasauliniame kare dalyvavusios šalys. Audeklas iš jo nebuvo atimtas ir net liko kaboti ant barako sienos - prižiūrėtojų nuomone jis buvo tvarkos įrodymas.

Bet A.Kasdalio kankintojai buvo nedėmesingi: dvigubas rėmelis tarp svastikos simbolių gobelene buvo užpildytas taškų ir brūkšnių raštu, bet ne abstrakčiu. Morzės abėcėle ten buvo parašyta „Dieve, saugok karalių".

Antroji frazė, kur kalbama tiesiogiai apie Hitlerį - išvis necenzūrinė. Tai yra puikus pavyzdys, kaip nežmoniškomis sąlygomis neprarasti proto ir humoro jausmo. Beje, A.Kasdalis išgyveno, buvo išlaisvintas ir sulaukė gilios senatvės.

Išmokti Morzės abėcėlę galima gana greitai

Per du-šešis mėnesius beveik kiekvienas žmogus gali įgusti priimti ir išsiųsti pranešimus 70-90 ženklų per minutę greičiu. Patyrę radijo mėgėjai tvirtina, kad „morzę" išmokus gerai, jos nebepamirši, panašiai kaip negalima užmiršti važiuoti dviračiu.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder