Miesto apšvietime įžvelgė pavojų vabzdžiams

Naktį veikiantis dirbtinis apšvietimas kietina medžių lapus. Tai kelia pavojų maisto grandinėms, nes šis procesas apsunkina vabzdžių maitinimąsi. Tokią išvadą padarė Kinijos mokslų akademijos mokslininkai, praneša „Phys.org".

Mokslininkai pastebėjo, kad daugumoje miesto ekosistemų medžių lapai yra mažai pažeisti vabzdžių, pabrėžė tyrėjas Šuanas Čžanas.

Iš pradžių ekspertai manė, kad augalai, gyvenantys dirbtinėje šviesoje, sutelkia dėmesį į apsaugą nuo šviesos ir gamina daugiau cheminių apsauginių junginių.

Tyrimui jie pasirinko dvi įprastas gatvių medžių rūšis: japoninį svirmedį ir žaliąjį uosį.

Mokslininkai nustatė 30 mėginių ėmimo vietų, išdėstytų maždaug 100 metrų atstumu pagrindiniuose keliuose, kurie paprastai yra apšviesti visą naktį. Norėdami nustatyti dirbtinio apšvietimo lygį, jie matavo apšvietimą kiekvienoje vietoje.

Buvo surinkta beveik 5500 lapų ir įvertintos savybės, kurias gali paveikti dirbtinė šviesa, pvz. tokias, kaip dydis, kietumas, vandens ir maistinių medžiagų kiekis bei cheminės apsaugos lygis.

Galiausiai ekspertai padarė išvadą: kuo aukštesnis dirbtinio apšvietimo lygis, tuo kietesni medžių lapai. Dėl šios priežasties vabzdžiai mažiau minti lapija, todėl jų skaičius mažėja.

Tai, savo ruožtu, gali lemti vabzdžiais mintančių paukščių populiacijos mažėjimą, kas turėtų neigiamų pasekmių ekosistemai.

Mokslininkai taip pat teigė, kad ryški naktinė šviesa daro vabzdžius lengvesniu jais mintančių plėšrūnų grobiu.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder