Patarimai, kaip sumažinti sąskaitas už vandenį ir elektrą

(2)

Kasmetinis tyrimas apie gyvenimą namuose atskleidė, kad vienas svarbiausių idealių namų aspektų kas trečiam Lietuvos gyventojui yra namai, kurie leidžia sutaupyti. 

Gera žinia: tam visai nebūtina ieškoti naujo būsto, nes sumažinti išlaidas už vandenį ir elektrą galima ir senajame – padės keli paprasti sprendimai.

„Tyrimas „Gyvenimas namuose“ šiais metais taip pat atskleidė, kad kas penktas iš mūsų norėtų, kad namai jiems padėtų gyventi tvariau.

Vos keli nauji įpročiai gali ne tik pagerinti gyvenimo sąlygas, bet ir sumažinti sąskaitas.

Yra daugybė veiksmingų sprendimų, kuriuos pasitelkus galima tausoti išteklius namuose už prieinamą kainą ir nesiimant kardinalių pokyčių“, – sako IKEA Interjero dizaino skyriaus vadovė Morta Bučinskienė.

Kaip tausoti vandenį?

Pasak interjero dizainerės, gėlas vanduo sudaro vos 3 proc. viso planetos vandens. Taigi, atsakingas jo vartojimas svarbus ne vien dėl finansinių, bet ir dėl aplinkosauginių priežasčių.

Laimei, yra šiuolaikiškų sprendimų, padedančių tausoti vandenį namuose.

Pavyzdžiui, vandens maišytuvai ir dušo galvutės su įtaisytais aeratoriais gali sumažinti išleidžiamo vandens kiekį net iki 50 proc., neprarandant įprasto srovės stiprumo.

Kitas būdas – laukiant, kol atsukus čiaupą vanduo sušils iki norimos temperatūros, neleisti jo veltui: tegul bėga į kibirą ar laistytuvą; paskui bus galima juo laistyti kambarinius augalus.

„Sutaupyti vandens galima ir kasdien prausiantis rankas ar plaunant indus – tereikia prie vandens maišytuvo pritvirtinti specialų purškiamąjį antgalį.

Naudodami jį, įprastą vandens srovę lengvai perjungsite į purškimo režimą ar dulksną, idealiai tinkančią rankoms prausti ir indams plauti.

Pritvirtintas prie maišytuvo, šis antgalis gali padėti sutaupyti iki 95 proc. vandens miglos režimu, o purškimo – iki 66 proc.,“ – teigia M. Bučinskienė.

Pasak jos, daug litrų vandens namuose galima sutaupyti ir plaunant daržoves dubenyje ar prileistoje plautuvėje, o ne po tekančiu vandeniu. Baigę plauti, likusį vandenį galėsite panaudoti dar kartą, pavyzdžiui, augalams laistyti.

Tas pats pasakytina ir apie indų plovimą: užuot švaistę vandenį iš čiaupo, indus skalaukite dubenyje“, – pataria interjero specialistė.

Taupykite elektrą be pastangų

Vienas paprasčiausių būdų taupyti elektrą namuose – vietoj įprastų kaitinamųjų naudoti ilgaamžiškesnes ir taupesnes šviesos diodų (LED) lemputes.

Toks paprastas pokytis gali sumažinti elektros sąnaudas net iki 85 proc. LED lemputės šviečia iki 20 kartų ilgiau už kaitinamąsias.

Be to, kambariuose, kur norisi jaukumo, pavyzdžiui, svetainėje ar miegamajame, jų skleidžiamą šviesą galima reguliuoti nuotoliniu būdu: išjungti, įjungti, keisti ryškumą ir pan.

„Dar vienas būdas sutaupyti – gaminant maistą ant elektrinės viryklės, nepamiršti uždengti puodą dangčiu. Taip išeikvosite net iki 30 proc. mažiau energijos.

Svarbu naudoti puodus ir keptuves, kurių dugno plotas atitinka kaitviečių dydį. Jei puodai ar keptuvės mažesni, apie 20 proc. kaitros verdant ir kepant tiesiog iššvaistoma.

Ruošti maistą garuose taip pat naudinga – ne tik todėl, kad taip išsaugomos maistingosios produktų savybės, bet ir taupumo sumetimais.

Naudodami puodus su virti garuose skirtais įdėklais, sunaudosite mažiau elektros energijos ir paruošite kelis patiekalus vienu metu“, – pataria interjero dizainerė.

M. Bučinskienė siūlo atkreipti dėmesį ir į tai, ar baigę krauti telefoną arba išjungę kitus prietaisus, paliekate jų kištukus elektros lizduose.

Toks įprotis gali iki 7 proc. padidinti sąskaitas už elektrą. Tad jei norite sutaupyti, nenaudojamus prietaisus visada išjunkite iš tinklo.

„Jei norite mažiau pinigų išleisti nuotolinio valdymo pultelių, žaislų ir kitų kasdien naudojamų prietaisų baterijoms, įprastas šarmines pakeiskite įkraunamosiomis. Tą pačią bateriją galėsite įkrauti net 500 kartų.

Be to, nebenaudojamas šarmines baterijas galima išmesti tik tam skirtose vietose – nebūtinai arti namų, taigi, jų atsisakę, galimai sutaupytumėte ne tik pinigų, bet ir brangaus savo laiko“, – sako IKEA interjero dizainerė.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder