Europa mini duomenų saugumo dieną: 3 patarimai, kaip apsisaugoti internete

Per pirmąjį 2024-ųjų pusmetį nutekinta 202,6 tūkst. lietuviams priklausančių internetinių paskyrų: kaip apsisaugoti?

Vos pasirodžius įspėjimams apie beveik 30 tūkst. nutekėjusių Užimtumo Tarnybos klientų duomenų, teko prisiminti, kad svarbu imtis papildomų priemonių siekiant apsaugoti savo asmeninę informaciją internete. 

Per antrąjį šių metų ketvirtį kibernetinių atakų metu buvo nutekinta 47,8 tūkst. lietuviams priklausančių interneto paskyrų. Šis skaičius 69 proc. mažesnis nei 154,8 tūkst. nutekintų paskyrų, užfiksuotų pirmąjį 2024-ųjų ketvirtį, rodo pasaulinės privatumo apsaugos sprendimų bendrovės „Surfshark“ atliktas tyrimas.

Tyrimo duomenimis, iš viso per pirmuosius 6 šių metų mėnesius nutekinta daugiau kaip 202,6 tūkst. lietuviams priklausančių paskyrų, kai tuo tarpu per tą patį laikotarpį latviams priklausančių paskyrų nutekinta beveik 115 tūkst., estams – beveik 97 tūkst. 

Lietuva tarp visų trijų Baltijos valstybių pirmauja ir pagal šimtui tūkstančių gyventojų tenkantį nutekintų paskyrų skaičių nuo 2020 m. – šimtui tūkstančių lietuvių tenka net 102,5 tūkst. nutekintų paskyrų. Estija rikiuojasi antroje vietoje su 87 tūkst., Latvija – su 77,7 tūkst. nutekintų interneto paskyrų, tenkančių šimtui tūkstančių gyventojų. 

Svarbu atkreipti dėmesį, kad dauguma žmonių registruodamiesi internete skirtingoms paskyroms naudoja tą patį el. pašto adresą. Todėl į vieną el. pašto dėžutę ar paskyrą dažnai įsilaužiama net kelis kartus.

Palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, globalus pažeidimų skaičius išaugo

„Lyginant 2024 m. antrąjį ketvirtį su pirmuoju, pasaulyje nutekintų paskyrų skaičius sumažėjo perpus, visgi antrasis šių metų ketvirtis gerokai lenkia tą patį laikotarpį 2023-iaisiais, todėl atsipalaiduoti nereikėtų“, – sako „Surfshark“ tyrėjas Kasparas Jucaitis.

Jo teigimu, išanalizavus pastarojo dvidešimtmečio pasaulyje nutekintų paskyrų duomenis, paaiškėjo, kiek daug ir įvairios asmeninės informacijos nutekinama – tai ne tik el. pašto adresai ar telefono numeriai, bet taip pat ir slaptažodžiai, asmeniniai el. laiškai, kredito kortelių duomenys, gimimo datos ir t.t. Tokių per pastarąjį dvidešimtmetį visame pasaulyje nutekintų asmeninių duomenų įrašų buvo aptikta daugiau kaip 65 mlrd. 

2024 m. antrąjį ketvirtį visame pasaulyje nutekinta daugiau kaip 208 mln. paskyrų, tai 53 proc. mažiau nei pirmąjį šių metų ketvirtį, kuomet nutekėjo 442 mln. paskyrų duomenys.

Antrąjį metų ketvirtį kiekvieną minutę buvo įsilaužiama į 1605 paskyras, o ankstesnį ketvirtį – į 3410 paskyrų. Nors šis skaičius, palyginti su pirmuoju ketvirčiu, pastebimai sumažėjo, 2024 m. antrojo ketvirčio pažeidimų skaičius yra net 42 proc. didesnis nei 2023-iaisiais.

Kaip apsisaugoti?

Kai nutekinamas el. pašto adresas, jo savininkui kyla pavojus tapti kibernetinių nusikaltimų auka. Sukčiai gali siųsti netikrus el. laiškus, apsimesdami teisėtų organizacijų atstovais, tokiuose laiškuose įterpdami kompiuterinių virusų nuorodas arba prašydami atskleisti dar daugiau asmeninės informacijos.

Jei kartu su el. pašto adresu nutekinama daugiau asmeninės informacijos, pavyzdžiui, vardas, pavardė ir adresas, sukčiai gali naudotis naudotojo tapatybe vykdydami nusikaltimus.

Jei įtariate, kad jūsų informacija buvo nutekinta, turėtumėte imtis šių priemonių:

  1. Nedelsiant pakeisti savo paskyrų slaptažodžius;

  2. Tose paskyrose, kur įmanoma, įjungti dviejų veiksnių autentifikavimą;

  3. Jei buvo nutekinta jūsų kredito kortelės informacija, nedelsiant kreiptis į banką;

  4. Patikrinti, ar jūsų įrenginiuose nėra kenkėjiškų programų;

  5. Saugotis sukčių laiškų ir skambučių, jei nutekėjo jūsų el. pašto adresas, telefono numeris ar kita kontaktinė informacija.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder