Omicron BA.4/5 subvariantai, kurie dominavo šią vasarą, vis dar lemia didžiąją dalį infekcijų, tačiau naujesni Omicron subvariantai įgauna vis didesnį mastą.
Šimtus naujų Omicron formų stebi mokslininkai, šią savaitę pranešė Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) pareigūnai.
Vėlai trečiadienį paskelbti PSO duomenys parodė, kad praėjusią savaitę Europos Sąjungoje užregistruota 1,5 mln. atvejų, t. y. 8 proc. daugiau nei ankstesnę savaitę, nepaisant to, kad smarkiai sumažėjo tyrimų skaičius.
Pasaulyje atvejų skaičius ir toliau mažėja.
Pastarąsias savaites daugelyje 27 valstybių bloko šalių, taip pat ir Didžiojoje Britanijoje, hospitalizacijos atvejų skaičius padidėjo.
Remiantis nepriklausomo mokslinio fondo "Gimbe" surinktais duomenimis, per savaitę, kuri baigėsi spalio 4 d., Italijoje į ligonines su Covid-19 ligos simptomais buvo paguldyta beveik 32 % daugiau pacientų, o į intensyviosios terapijos skyrių - apie 21 % daugiau nei prieš savaitę.
Per tą pačią savaitę Britanijoje "Covid" hospitalizacijų su simptomais padaugėjo 45 %, palyginti su ankstesne savaite.
Europoje nuo rugsėjo mėn. pradėtos gaminti Omicron adaptuotos vakcinos: dviejų tipų skiepai, skirti BA.1, taip pat BA.4/5 subvariantams, pateikti kartu su esamomis pirmos kartos vakcinomis.
Didžiojoje Britanijoje žalia šviesa buvo uždegta tik BA.1 pritaikytiems skiepams.
Europos ir Didžiosios Britanijos pareigūnai patvirtino, kad naujausios stiprinamosios vakcinos gali būti skirtos tik tam tikroms žmonių grupėms, įskaitant pagyvenusius žmones ir asmenis, kurių imuninė sistema nusilpusi.
Padėtį dar labiau komplikuoja tai, kad stiprinamosios vakcinos "pasirinkimas" greičiausiai įneš dar daugiau painiavos, teigė visuomenės sveikatos ekspertai.
Tačiau noras pasiskiepyti dar viena vakcina, kuri kai kuriems gali būti ketvirtoji ar penktoji, jau senka.
"Tiems, kurie mažiau rūpinasi savo rizika, pranešimas, kad viskas baigta, ir didelės reklaminės kampanijos nebuvimas greičiausiai sumažins skiepijimąsi", - sakė Londono higienos ir tropinės medicinos mokyklos Europos visuomenės sveikatos profesorius Martinas Makki. "Taigi, iš esmės bijau, kad vartojimas bus šiek tiek mažesnis."
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenimis, nuo rugsėjo 5 d., kai Europos Sąjungoje buvo pradėtos diegti naujos vakcinos, valstybėms narėms pristatyta apie 40 mln. vakcinos dozių, kurias pagamino "Pfizer-BioNTech" ir "Moderna".
Tačiau per savaitę ES buvo suleista tik 1-1,4 mln. vakcinos dozių rugsėjo mėnesį, palyginti su 6-10 mln. per savaitę ankstesniais metais, rodo ECDC duomenys.
Bene didžiausia problema, trukdanti skiepytis, yra suvokimas, kad pandemija baigėsi, ir tai sukuria klaidingą saugumo jausmą.
Italijos mokslo fondas Gimbe teigė, kad vyriausybė, kuri netrukus bus pakeista po rinkimų, buvo prastai pasirengusi rudens-žiemos sezonui, ir pabrėžė, kad buvo užblokuotas leidinys apie vyriausybės vykdomą pandemijos valdymą.
Sveikatos apsaugos ministerija atsisakė komentuoti.
Tuo tarpu Didžiosios Britanijos pareigūnai praėjusią savaitę įspėjo, kad atsinaujinusi gripo cirkuliacija ir atsinaujinusi Kovid-19 gali padidinti spaudimą ir taip išvargintai Nacionalinei sveikatos tarnybai.
Rašyti komentarą