Ką apie jūsų sveikatą pasako šlapimo spalva

(1)

Kaip urologas, išmokau perskaityti subtilius požymius šlapime, kurie gali daug pasakyti apie mūsų gerovę. Tai ne tik dažnumas ar skubumas. Tai taip pat yra šlapimo spalvos, skaidrumo supratimas, kad būtų galima atskleisti sveikatos įžvalgas.

Daugybė šlapimo spalvų

Šlapimo spalva skiriasi nuo šviesiai geltonos iki giliai gintaro spalvos, visų pirma dėl urochromo, normalaus raudonųjų kraujo kūnelių skilimo šalutinio produkto. Senstant šioms ląstelėms jos suskaidomos, susidaro urochromas, kuris vėliau filtruojamas inkstuose ir suteikia šlapimui spalvą. Šios spalvos intensyvumas tiesiogiai atspindi jūsų hidratacijos lygį. Kuo daugiau hidratuotas, tuo lengvesnis jūsų šlapimas.

Kokios spalvos yra sveikas šlapimas?

Idealiu atveju šlapimas turėtų būti pakankamai skaidrus, kad būtų galima perskaityti knygą ar tekstą (tačiau nereikia tikrinti mano pavyzdžio). Tačiau svarbu rasti pusiausvyrą.

Geriant per daug vandens, gali atsirasti perteklinė hidratacija, dėl kurios atskiedžiami gyvybiškai svarbūs elektrolitai ir gali atsirasti apsinuodijimas vandeniu – reta, bet rimta būklė, dėl kurios natrio kiekis kraujyje sumažėja iki pavojingų žemumų. Ši rizika ypač aktuali sportininkams ir asmenims, užsiimantiems ilga fizine veikla.

Kita vertus, nepakankamas vandens suvartojimas gali sukelti nepakankamą hidrataciją, o tai gali sukelti dehidrataciją, nuovargį ir silpną pažinimo bei fizinę veiklą.

Kiek vandens reikia gerti?

Kalbant apie drėkinimą, nėra vienos visiems tinkamos rekomendacijos, tačiau kaip urologas galiu pateikti keletą gairių, kurios padės jums rasti tai, kas jums labiausiai tiktų.

JAV nacionalinės mokslų, inžinerijos ir medicinos akademijos siūlo apie 15,5 puodelio (3,7 litro) skysčių per dieną vyrams ir 11,5 puodelio (2,7 litro) moterims, įskaitant visus gėrimus ir maistą. Tačiau individualūs poreikiai gali labai skirtis atsižvelgiant į tokius veiksnius kaip kūno svoris, aktyvumo lygis ir sveikatos būklė.

Norint labiau pritaikyti asmeninį požiūrį, rekomenduoju pradėti nuo 30 mililitrų (arba 1 uncijos) vandens kilogramui (2,2 svaro) kūno svorio per dieną. Tai atsižvelgia į individualius kūno masės skirtumus ir gali būti koreguojama atsižvelgiant į jūsų kasdienę veiklą. Jei esate fiziškai aktyvesnis arba gyvenate karštame klimate, jums gali tekti padidinti suvartojamo vandens kiekį 500–1000 mililitrų (apie 17–34 uncijų) per dieną.

Taip pat svarbu pritaikyti šias rekomendacijas konkrečioms sveikatos sąlygoms. Pavyzdžiui, pacientams, sergantiems inkstų akmenlige, gali prireikti daugiau vandens, kad būtų lengviau valdyti savo būklę, o tiems, kurie turi širdies ar inkstų problemų, gali tekti apriboti skysčių vartojimą.

Lytis, amžius ir sveikatos būklė taip pat atlieka svarbų vaidmenį nustatant jums tinkamą vandens kiekį. Vyrams paprastai reikia daugiau skysčių nei moterims dėl didesnio vidutinio kūno dydžio, o vyresnio amžiaus žmonėms gali tekti daugiau dėmesio skirti hidratacijai dėl sumažėjusio troškulio jausmo.

Nepaisant šių rekomendacijų, geriausi tinkamos hidratacijos rodikliai yra retai troškulys ir šviesiai geltonas šlapimas. Klausykitės savo kūno ir reguliuokite suvartojamo vandens kiekį pagal troškulį, šlapimo spalvą ir savijautą, užtikrindami, kad išliktumėte pakankamai hidratuoti, kad jūsų sveikata būtų optimali.

Ką jums sako jūsų šlapimo spalva

Raudona arba rožinė: kartais valgant maistą, pavyzdžiui, burokėlius ar uogas, šlapimas gali tapti raudonas arba rausvas. Tačiau jei pastebėsite, kad šlapimas laikui bėgant išlieka raudonas arba rausvas, tai gali reikšti, kad jame yra kraujo.

Šio pokyčio neturėtumėte ignoruoti, todėl verta pasikalbėti su gydytoju apie pokyčius, nes tai gali būti šlapimo pūslės ir inkstų vėžio arba gerybinių ligų, pvz., prostatos padidėjimo, ženklas.

Tamsiai ruda arba arbatos spalvos: šlapimas, kuris atrodo tamsiai rudas arba panašus į arbatą, gali būti ženklas, kad negeriate pakankamai vandens. Jei gėrėte daug skysčių, o šlapimas vis dar tamsus, tai gali būti kepenų ar kitų sveikatos problemų požymis.

Mėlyna arba žalia: gali nustebinti, kad tualeto dubenyje pamatysite mėlyną arba žalią spalvą, tačiau tai gali būti dėl tam tikrų vaistų ar dažiklių maisto produktuose.

Ką reiškia jūsų šlapimo skaidrumas?

Drumstas šlapimas gali būti infekcijos ar inkstų problemos požymis.

Be to, verta paminėti, kad spermos buvimas šlapime taip pat gali pakeisti šlapimo skaidrumą, todėl jis gali atrodyti drumstas.

Drumstumas dažnai yra gerybinis ir praeina savaime ir gali būti natūralus arba šalutinis vaistų ar operacijų dėl padidėjusios prostatos poveikis.

Šlapimo „ataskaitos kortelė“

Kai reikia suprasti savo sveikatą, šlapimas gali veikti kaip kasdienė ataskaitos kortelė. Atkreipti dėmesį į jo spalvą, skaidrumą ir kvapą suteikia vertingų užuominų, kurios gali rodyti pagrindines sveikatos problemas.

Jei pastebėjote šlapimo pokyčius, kurie negrįžta į normalų, geriau būti saugiam ir pasikalbėti su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju.

Parengta pagal:www.edition.cnn.com

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder