Ar sveika išgerti keturis ar daugiau puodelių kavos per dieną?

Dažnam atrodo, kad kava suteikia energijos pliūpsnį, padeda prabusti, padidina darbingumą. Ji turi ypatingai gardų, sodrų aromatą, o rytinis kavos gėrimo ritualas padeda pasitikti prasidedančią dieną.

Taigi, gerai ar blogai gerti daug kavos? Žmonės, kenčiantys nuo degeneracinių regėjimo sistemos ligų: kataraktos, glaukomos, makulos degeneracijos šiame straipsnyje gali rasti atsakymų.

Energijos nėra nei piliulėje, nei skardinėje

Biochemikas Stephenas Cherniske, klinikinės mitybos instruktorius, JAV olimpinės komandos patarėjas, mitybos ir imunologijos srities klinikinės laboratorijos vadovas, savo knygoje “Kofeino bliuzas” išsamiais moksliniais tyrimais pagrindžia neigiamą kofeino įtaką fizinei, psichinei ir emocinei sveikatai.

St. Chemiske tvirtina, kad vienintelis saugus ir efektyvus būdas gauti energijos – pasigaminti ją pačiam.

Glaukoma – pagrindinė aklumo priežastis

Dažnai akies veikimo principas palyginimas su fotoaparatu, tačiau knygos ‘Kofeino bliuzas” autorius įsitikinęs, kad žmogaus akis yra kur kas įspūdingesnė:

“Kiekviena akies struktūra yra nuolat save taisanti, reguliuojanti, maitinama itin smulkių kraujagyslių ir skysčio, esančios tarp ragenos ir lęšiuko. Šio skysčio judėjimas palaiko akies spaudimą, o jam sutrikus, slėgis gali padidėti pakenkdamas akims ir sukeldamas glaukomą”.

Glaukoma yra pagrindinė aklumo priežastis, dėl kurios kenčia beveik 3 milijonai amerikiečių ir vienas trečdalis net nežino, kad liga jau prasidėjo.

Kofeinas daugeliui žmonių stipriai padidina akispūdį, ypač tiems, kurie išgeria keturis ar daugiau puodelių kavos per dieną. Jei sergate glaukoma, geriant kavą akispūdis didėja dvigubai.

Kofeinas sutrikdo normalią kraujotaką

Rimtesnis kofeino poveikis kavą geriančių žmonių tarpe – širdies ir kraujagyslių sistemos problemos. Kofeinas ne tik padidina širdies ritmą, kraujospūdį, cholesterolio ir homocisteino kiekį, kurį mokslas sieja su padidėjusia širdies priepuolio rizika, jis stipriai mažina mikrocirkuliaciją regėjimo sistemoje.

Sukeldamas ryškų smegenų ir periferinių kraujagyslių susiaurėjimą, kofeino vartojimas riboja deguonies ir gyvybiškai svarbių maistinių medžiagų tiekimą į regėjimo sistemos audinius.

O tai slopina jų galimybes atsinaujinti.

Tyrimai su savanoriais iliustruoja, kad kofeinas ženkliai sumažina kraujotaką į centrinę tinklainės dalį – makulą (geltonąją dėmę).

Makulos degeneracija yra pagrindinė regėjimo praradimo ir apakimo priežastis žmonių, vyresnių nei 65 m., tarpe. JAV kasmet užregistruojama daugiau nei 16 000 naujų makulos degeneracijos atvejų.

Kavos rekomenduojama atsisakyti sergant degeneracinėmis akių ligomis

Kofeinas, veikdamas kaip diueretikas, gali padaryti jūsų akis tiek sausas, kad kontaktinių lęšių nešiojimas taps nepatogus ar net neįmanomas.

Taigi, kofeinas tiesiogiai prisideda prie dviejų pagrindinių regėjimo praradimo ir apakimo priežasčių.

Šiandien sveiko maisto parduotuvėse gausu vaistažolių, vitaminų, specialių produktų, skirtų sumažinti geltonosios dėmės degeneracijos, kataraktos ir glaukomos riziką, tačiau niekas neskambina pavojaus varpais dėl kofeino poveikio.

Antioksidantai gali padėti išvengti šių dažnų akių sutrikimų, užkirsdami kelią laisvųjų radikalų sukeliamiems pažeidimams lęšiukui, tinklainei ir geltonajai dėmei.

Ginkmedis bei mėlynės gerina kraujotaką. Bet nei viena iš šių priemonių nebus veiksminga, jei ir toliau neatsispirsite kavai.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder