Mes visi patiriame stresą, bet kaip žinoti, ar susiduriate su lėtiniu stresu?

Mes visi patiriame stresą, bet kaip žinoti, ar susiduriate su lėtiniu stresu?

(1)

Įtemptas vairavimas, artėjantis pristatymas, vaiko auginimas, pirmadieniai – bet kokie kasdieniai dalykai gali sukelti stresą. Taip, stresas yra normali ir neišvengiama gyvenimo dalis.

Tačiau lėtinis stresas yra kitoks. Pasak Yale Medicine, jis išlieka savaites, mėnesius ar net metus, o ne trumpą akimirką, ir yra nenumaldomas. Pasak Klivlando klinikos, nuolatinio streso simptomai taip pat yra paplitę kūne, paveikdami tiek jūsų kūną, tiek protą.

Kad ir kas sukeltų stresą, jūsų kūnas reaguoja taip pat- jūsų smegenys siunčia signalą gaminti energiją didinantį adrenaliną kartu su kortizoliu, streso hormonu, pagal Mayo kliniką.

Vieną įtemptą akimirką šie hormonai pakyla, tada grįžta į įprastą lygį. Pagalvokite apie savo kūno reakciją į išgąstį siaubo filme- greitai apima baimės sukrėtimas, o galbūt pagreitėja širdies ritmas, o tada kūnas nusiramina.

Tačiau esant lėtiniam stresui, nėra natūralaus galutinio taško- susiduriate ne su laikinais stresą sukeliančiais veiksniais, tokiais kaip sausakimšas traukinys ar netikėto fejerverko sprogimas, o su tuo, kas nepaleidžia, pvz., lėtinė mylimo žmogaus sveikatos būklė ar santykiai. Tai veda į „visada įjungtą“ jūsų kūno atsako į stresą sistemos būseną.

Kaip sužinoti, ar patiriate chronišką stresą?

Kai mus ištinka stresas, tai paprastai sukelia „kovok arba bėk“ reakciją. Lėtinis stresas pasireiškia tokiu būdu, bet mažesniu laipsniu.

Kai kurie lėtinio streso požymiai, su kuriais kartais susiduria žmonės, yra apetito pokyčiai, svorio padidėjimas ir miego sutrikimai, taip pat raumenų įtampa, atminties ir koncentracijos sunkumai bei galvos skausmai.

Įrodyta, kad lėtinis stresas sukelia širdies ligas, insultą ar aukštą kraujospūdį.

Štai kodėl taip svarbu rasti būdų, kaip susidoroti su stresu, taip pat atpažinti, kada netinkamai valdome stresą, nes tai gali sukelti daugybę problemų.

Pats stresas nėra blogas dalykas. Kai nesuvaldome streso efektyviai arba patiriame lėtinį stresą, tai gali pabloginti sveikatos problemas.

Mes galvojame apie stresą kaip apie psichinį dalyką. Tačiau iš tikrųjų, kai žmonės patiria chronišką stresą, tai iš tikrųjų pasireiškia fiziniu būdu. Taigi žmonės gali būti visą laiką pavargę, nepaisant to, kiek miega. Arba jiems gali būti sunku užmigti.

Taip pat galite patirti paslaptingų skausmų ir iš tikrųjų jaustis tiesiog pavargę. Jei kas nors turi fizinių simptomų ir negali jų tiksliai nustatyti, priežastis gali būti lėtinis stresas.

Sunkesnis klausimas- ar galime kiekybiškai įvertinti streso poveikį? Mes dar negalėjome to padaryti medicinos bendruomenėje, bet aš tikrai manau, kad lėtinis stresas yra ankstyvos žmonių mirties priežastis.

Klasikiškai žinome, kad prieš kam nors ištinkant širdies priepuoliui, kartais jis patiria tikrai labai didelį stresą. Žinome, kad stresas gali padidinti kraujospūdį. Stresas gali pakeisti tai, kaip jūsų kūnas metabolizuoja cholesterolį..

Geras būdas į tai pažvelgti yra toks- ar aš perdegiau? Norėdami tai nustatyti, galite savęs paklausti- ar mano miegas sutrikęs? Ar turiu smegenų miglą? Ar aš mažiau domiuosi dalykais, kuriais domėjausi anksčiau?

Daugelis lėtinio streso simptomų imituoja depresiją. Ar mano dirglumas didesnis? Ar aš labiau linkęs spragtelėti į savo draugus ir šeimą, kai to nebuvau anksčiau? Ar aš dažniau noriu būti vienas? Ar mano rezultatai darbe ir asmeniniai pomėgiai ar pastangos yra žemesni už mano vidurkį? Ar jaučiuosi labiau pavargęs?

Gali būti kitų fiziologinių apraiškų, pvz., dirgliosios žarnos sindromas, sausa oda, plaukų slinkimas ar retėjimas – tai gali būti normalus senėjimo požymis, bet taip pat gali būti ir dėl to, kad patiriate nuolatinį stresą.

Lėtinis stresas gali turėti įtakos beveik kiekvienai jūsų kūno sistemai ir funkcijai, įskaitant jūsų nuotaiką ir emocijas, apetitą, miegą, lytinį potraukį, svorį ir net žarnyno judesius. Ir ilgainiui gali nukentėti jūsų bendra sveikata.

Gali būti sudėtinga „diagnozuoti“ lėtinį stresą, tačiau realybė yra tokia, kad gyvename įtemptame pasaulyje. Štai kodėl taip svarbu rasti sveikų įpročių, kurie padėtų valdyti stresą, pvz., nustatyti ribas ir užsiimti kita stresą mažinančia veikla ir laikytis įprastos rutinos. 

Parengta pagal: wellandgood.com

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder