Būsimų mamų sveikata žiemą: kuo nėščiosioms pavojingas gripas?

Nėščiosios pilvukas: kaip išvengti raumenų prasiskyrimo?

Prasiskyrę pilvo raumenys – dažna gimdžiusių moterų problema, tačiau jos išvengti gali padėti dar prieš nėštumą ar jo metu taikomos prevencinės priemonės. Laiku pradėjus sportuoti bei nešioti korsetą, laikantis sveikos mitybos principų pagrįstai galima tikėtis, kad net šešias iš dešimties gimdžiusių moterų kamuojanti pilvo raumenų diastazės problema jus aplenks.

Pokyčiai neišvengiami

Nėštumo metu visame moters kūne vyksta labai daug pokyčių, kurių išvengti niekaip nepavyks, pilvo sritis – ne išimtis. Sparčiai augant vaisiui, didėjanti gimda tempia pilvo raumenis. Vertikaliai išsidėstę tiesieji pilvo raumenys išsiskiria, taip padarydami vietos augančiai naujai gyvybei. Klinikos „Motina ir vaikas“ akušerė-ginekologė Henrieta Kažemėkaitytė teigia, kad kiekvienos moters organizmas į pokyčius nėštumo metu reaguoja skirtingai, bet daugiavaisis nėštumas, didelis kūdikis, genetiniai veiksniai gali lemti kur kas didesnį pilvo raumenų prasiskyrimą.

Tempiama didėjančios gimdos, pilvo raumenis jungianti baltoji linija išsiplečia, tačiau po gimdymo nebesusitraukia, todėl pilvas lieka atsikišęs. Po nėštumo gali išlikti ir visos pilvo raumeninės sienos laisvumas. „Nėštumo metu pilvo raumenys tempiasi labai sparčiai, todėl kūnas nespėja prisitaikyti. Po gimdymo dažniausiai raumenys į pirminę padėtį nesugrįžta, tačiau, jei išsiplėtimas nėra didelis, diastazės nesimatys ir chirurginio gydymo nereikės,“ – paaiškina Gediminas Samulėnas, „Nordclinic“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas.

Pasitikrinti, ar pilvo raumenys išsiskyrę, moteris gali pati: atsigulus ant nugaros ir uždėjus pirštą po bamba reikia kelis kartus sukosėti. Esant diastazei, kosėdama pirštais pajusite griovelį.

Pilvo raumenis stiprina sportas

Gydytojai sutaria, kad nors nėra oficialių taisyklių, kurių laikantis pilvo raumenys tikrai neprasiskirs, visais atvejais prevencija rūpintis reikėtų dar prieš nėštumą. Sportas gali padėti išsaugoti tvirtą pilvo sieną, kuri sėkmingai atlaikytų augančio vaisiaus spaudimą. Pakankamai treniruoti raumenys gali sumažinti būsimą raumenų prasiskyrimą.

„Sportuojant tvirtėja ne tik raumenys, bet ir juos jungiantys raiščiai. Nors jų pokyčiai vyksta lėtai, jie labai svarbūs, nes būtent tiesiuosius pilvo raumenis jungiantys raiščiai įplyšta nėštumo metu. Ilgalaikis sportas iki nėštumo gali padėti sutvirtinti raiščius, kurie vėliau galbūt puikiai susidoros su nėštumo iššūkiu, – teigia gydytojas G. Samulėnas.

Mankštintis specialistai pataria ir nėštumo metu, kad dėl pakitusių hormonų atsipalaidavę raumenys išliktų tvirti ir sėkmingai atlaikytų augančios gimdos spaudimą. Diastazės prevencijai puikiai tinka pratimai, stiprinantys ne tik pilvo, tačiau ir nugaros bei juosmens raumenis, kurie palaiko susilpnėjusį pilvą. 

Nėščiosios diržas – atrama raumenims

Didelį spaudimą patiriančiam nėščiosios pilvui į pagalbą galima pasitelkti įvairias atramą suteikiančias priemones. Specialistai rekomenduoja dėvėti korsetą arba nėščiosios diržą.

„Nėščiųjų diržai naudingi tuo, kad prilaiko pilvą ir raumenims tenka mažesnė įtampa. Vaisius pilvo sieną spaudžia iš vidaus, todėl puiku, jei yra išorinė atsvara, galinti sumažinti raumenis plėšiančią jėgą, – aiškina G. Samulėnas.

Kitas įdomus ir naujas pagalbos įtampą patiriantiems raumenims ir odai būdas – taipavimas. Japonijoje atsiradusi ant odos klijuojama priemonė prilaiko pilvo sieną ir padeda odai išvengti strijų. Vis dėlto gydytojas G. Samulėnas teigia, kad naujoji priemonė reikalauja kur kas daugiau laiko ir priežiūros nei kompresiniai diržai, todėl nėra tokia patogi. Nėščiųjų diržai užtikrina reikiamą pagalbą pilvo raumenims. Juos specialistai rekomenduoja nešioti ir po gimdymo.

Tinkama mityba sveikatai

Sveika mityba nėštumo metu padeda užtikrinti visapusišką moters ir vaiko sveikatą. Vienas iš veiksnių, galinčių nulemti pilvo diastazės atsiradimą – per didelis priaugtas svoris. Tinkamai maitinantis galima užtikrinti, kad nėščiosios svoris augs kiek įmanoma tolygiau ir neviršys rekomenduojamų normų.

„Nėštumo metu moterys priauga vidutiniškai 13 kilogramų, todėl skatiname nėščiąsias laikytis sveikos mitybos principų ir daugiau judėti. Nereikėtų valgyti už du, tačiau kartais moterims sudėtinga susilaikyti, nes nėštumo metu padidėja apetitas, keičiasi skoniai, medžiagų apykaita. Normalu, kad kuo moteris iki nėštumo buvo lieknesnė, tuo daugiau svorio nėštumo metu ji priauga, o apkūnesnės atvirkščiai – priauga mažiau, – sako akušerė-ginekologė H. Kažemėkaitytė.

Nėštumo metu rekomenduojama rinktis sveikesnį, daugiau vitaminų turintį maistą, tačiau nereikėtų piktnaudžiauti kaloringesniu maistu. Nuo ketvirto nėštumo mėnesio moters racioną turėtų papildyti tik iki 400 kalorijų, tiek yra papildomai suvartojus, pavyzdžiui, du obuolius ir išgėrus stiklinę kefyro.

Kai padėti gali tik operacija

Kaip bebūtų, net ir taikant prevencines priemones, po nėštumo pilvo raumenys gali likti prasiskyrę, gali būti susiformavusių išvaržų, tai pat estetinių problemų kelti išsitampiusi ir strijomis išvagota oda – tokiais atvejais gali padėti tik operacija. Vis dėlto akušerė-ginekologė H. Kažemėkaitytė rekomenduoja moterims neskubinti savęs ir duoti kūnui laiko atsigauti po gimdymo.

„Nėštumas tęsiasi devynis mėnesius, per tą laiką moters kūnas nuolat keičiasi, todėl nereikėtų tikėtis greito rezultato vos pagimdžius. Kūnui po gimdymo atsigauti ir grįžti į formas reikia duoti bent pusmetį ar metus, – pataria akušerė.

Jei po gimdymo praėjus daugiau pusei metų išlieka klausimų, reikėtų kreiptis į plastikos chirurgus. Pilvo plastikos metu moterims yra susiuvami išsiskyrę tiesieji pilvo raumenys, pašalinamas pilvo odos perteklius, pakeliami gaktos minkštieji audiniai. 

„Kiekvienas atvejis individualus, todėl svarbu nuodugniai įvertinti situaciją ir moters lūkesčius. Pilvo plastikos operacijai reikia pasiruošti – geriausi rezultatai pasiekiami atsikračius antsvorio, pradėjus stiprinti pilvo raumenis. Taip pat rekomenduotina operaciją planuoti tik tada, kai moteris jau nutraukusi žindymą, nėštumų daugiau nebeplanuoja, – teigia gydytojas G. Samulėnas.

Po operacijos reikia nusiteikti bent mėnesį skirti reabilitacijai – tuo metu negalima kelti sunkių daiktų, reikia dėvėti specialią kompresinę aprangą, riboti fizinį krūvį. 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder