Nuryti vaistus ar vitaminus – tikras iššūkis? Vaistininkė pataria, ką daryti

„Man sunku nuryti didelę vaisto kapsulę“, – tokį pastebėjimą vaistininkai sako išgirstantys ne kartą, o retkarčiais klientai net prašo pasiūlyti kitą vaistinį preparatą arba renkasi namų sąlygomis susitrupinti tabletes, atverti kapsules arba net keisti vaistus. 

Baimė ir negalėjimas nuryti vaisto ar vitamino tabletės – su šia bėda gali susidurti tiek vaikai, tiek suaugusieji. „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė nuramina – nereikėtų daryti sau spaudimo ir pataria, kaip tokiais atvejais elgtis.

Tabletės trynimas – nebūtinai gali tapti išeitimi

„Vaistinėje tenka sulaukti žmonių, kurie atvirauja, kad nors patys suvokia, jog vaistai ir vitaminai yra svarbūs jų sveikatai, jie vis tiek niekaip negali prisiversti nuryti tabletės arba kapsulės.

Kai kurie iš jų renkasi iš pirmo žvilgsnio paprasčiausią būdą – sutrumpinti tabletę arba išardyti kapsulę. Visgi, svarbu pabrėžti, kad ne visas jas galima taip paprastai išardyti. Kartais tai gali turėti ir neigiamą poveikį“, – pasakoja vaistininkė J. Aleknienė.

Anot jos, vaistus ir maisto papildus reikia saugoti nuo pažeidimų. Jeigu tabletė ar kapsulė buvo pažeista – sutrinta arba sutrumpinta – jos vartoti nederėtų.

„Tikėtina, kad pažeistas vaistas ar maisto papildas bus nebeveiksmingas ir nesuteiks žmogui reikiamo poveikio. Prieš trinant tabletę reikia atsižvelgti, ar vaisto gamintojas pakuotės lapelyje yra nurodęs tokią galimybę –  tabletę tirpinti, sutrinti arba laužti.

Jeigu tokios rekomendacijos nėra, vadinasi vaistas arba maisto papildas turi būti vartojamas nepažeista forma“, – pabrėžia vaistininkė J. Aleknienė.

Būdai, kaip lengviau nuryti tabletę

Vaistininkė pasakoja, kad yra pora lengvų būdų, kurie padėti lengviau nuryti tabletę:

„Įdėkite tabletę į burną, pridėkite prie lūpų vandens buteliuką, atloškite galvą į viršų ir tuomet greitai pro lūpas įsiurbkite gurkšnį vandens. Gali būti, kad nespėsite pajusti, kaip su vandeniu nurysite ir tabletę.

O kitas būdas yra skirtas vartojant kapsules. Jos yra lengvesnės už vandenį, todėl jas nuryti gali būti paprasčiau. Įsidėkite vieną į burną, užgerkite vandeniu ir kol dar visko nenurijote – palenkite galvą žemyn, arčiau krūtinės ir tik tada viską nurykite. Taip turėtumėte kapsulę nuryti pirmiau už vandenį“, – pataria J. Aleknienė.

Visgi, jeigu vartojate vitaminus ir maisto papildus, vaistininkė pataria nedaryti sau spaudimo ryjant tabletes arba kapsules. Anot jos, yra daug kitų vitaminų ar netgi vaistų formų, kurie padės išvengti diskomforto ir kartais netgi suveiks greičiau.

Šnypščiosios tabletės

Vis dar tenka susidurti su mitu, jog šnypščiųjų vitaminų tabletės nėra veiksmingos, pastebi vaistininkė. Anot jos, šių vitaminų poveikis išties gali nustebinti.

„Iš tiesų, tokius vitaminus mūsų organizmas pasisavina kur kas greičiau nei geriamąsias kapsules ar tabletes. O jeigu reikėtų įvardinti dar vieną šnypščiųjų tablečių privalumą, tai vienareikšmiškai būtų jų skonis.

Ne kartą teko sulaukti vaistinėse apsilankiusių žmonių komentarų, jog jie tokius vitaminus vartoja vietoj gaiviųjų gėrimų ar net mineralinio vandens. Tik vertėtų nepamiršti, kad juos svarbu vartoti taip, kaip parašyta ant pakuotės – ne daugiau“, – pataria vaistininkė J. Aleknienė. 

Purškiami vitaminai

Vaistininkė pastebi, kad purškiamus vitaminus dažniausiai renkasi nuolatiniame skubėjime gyvenantys žmonės, kurie dažnai pamiršta laiku išgerti vitaminų kapsules.

 „Purškiami vitaminai išties yra efektyvūs, o ir juos galima naudoti visur, taip pat nebūtina turėti vandens, jog šiuos užsigertumėte.

Tačiau nors jų vartojimas atrodo itin paprastas, svarbu vadovautis viena auksine taisykle – tokius vitaminus reikėtų įsipurkšti ne tiesiog į burną, o būtent po liežuviu.

Priežastis paprasta – kadangi po juo yra daug kraujagyslių, vitaminai būna greičiau įsisavinami“, – pataria J. Aleknienė.

Guminukų formos vitaminai

„Šią vitaminų formą labiausiai mėgsta mažieji. Jie yra lengvai sukramtomi, o ir dažniausiai gardinami natūralių vaisių sultimis ir dėl to yra skanūs.

Kai kurie tėvai gali pabijoti, kad vitaminuose-guminukuose labai daug cukrų, dėl to svarbu skaityti tokių vitaminų sudėtį.

Pastaruoju metu galima rasti vis daugiau vitaminų-guminukų, į kurių sudėtį įeina natūralūs saldikliai ksilitolis ir sorbitoliai, o jie yra sveikesni už sintetinius cukrus“, – pasakoja vaistininkė J. Aleknienė.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder