Vaikų nutukimo kreivė kyla aukštyn

Pandemijos mastui prilyginamas vaikų nutukimas

Remiantis Pasaulios sveikato organizacijos (PSO) duomenimis, per pastaruosius keturis dešimtmečius nutukimas pasaulyje išaugo daugiau nei penkis kartus.

1990 m. su nutukimu gyveno 31 mln. vaikų ir paauglių, 2022 m. - daugiau kaip 160 mln. pasaulio vaikų ir paauglių turėjo antsvorio ar buvo nutukę. 

Nerimą kelia ir Pasaulio nutukimo atlaso (World Obesity Atlas) prognozė, jog 2035 metais nutukimu gali sirgti daugiau nei 4 mlrd. žmonių.

Vilniaus miesto klinikinės ligoninės vaikų kardiologė Simona BEREIKIENĖ pastebi, kad vaikų nutukimas - rimta, visame pasaulyje sparčiai didėjanti problema, kuri gali turėti ilgalaikių pasekmių sveikatai.

Pavyzdžiui, padidėjusią riziką susirgti tokiomis lėtinėmis ligomis, kaip cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos. Labai svarbu ir tai, jog vaikams, ypač paaugliams, kyla didelė psichologinių problemų grėsmė.

Vertinant vaiko fizinę raidą, naudojamas kūno masės indeksas (KMI) - masės ir ūgio santykis (KMI = svoris (kg) / (ūgis (cm) / 100)2) procentilių metodu, t. y. pritaikytu pagal vaiko amžių ir lytį.

Nustatytos bendrosios KMI ribos, kurios apibūdina vaiko kūno svorio normas ar nuokrypį nuo jų.

Optimalus (normalus) vaiko KMI yra tarp 5 proc. ir 85 proc., jei vaiko svoris yra 85-95 proc. - diagnozuojamas antsvoris, virš 95 proc. - nutukimas.

Lietuvos Respublikos Higienos instituto 2022-2023 metų vaikų sveikatos stebėsenos sistemos duomenimis, vaikų antsvoris ir nutukimas pagal KMI 2-6 m. amžiaus grupėje sudarė 9 proc., o 7-17 m. amžiaus grupėje - 22,4 proc.

Nutukimas - tai liga, turinti savo kodą tarptautinėje ligų klasifikacijoje, o negydomas nutukimas lemia rimtas komplikacijas. 

Pastebėta, kad šios linkusios pasireikšti vis jaunesniems vaikams. Liūdina tai, kad antsvoris ir nutukimas vaikams nustatomas jau nuo dvejų metų amžiaus.

Dažnai gydytojų vaikų kardiologų konsultacijai kreipiasi tėvai, kurių vaikams, turintiems antsvorio ar sergantiems nutukimu, sveikatos priežiūros įstaigose atsitiktinai nustatomas padidėjęs arterinis kraujo spaudimas.

Perteklinė kūno masė ne tik didina lėtinių ligų paplitimą (pvz., „blogojo", t.y. mažojo tankio cholesterolio kiekį kraujyje, širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimus, griaučių ir raumenų sistemos patologiją, metabolinį sindromą, antrinį cukrinį diabetą), bet ir sutrikdo vaiko, ypač paauglio, psichologinę būseną, kurią pabloginti gali bendraamžių patyčios. 

Tokie vaikai linkę užsisklęsti savyje, gali vengti aktyvesnės fizinės veiklos, būrelių, tokiu būdu dar labiau gilinama perteklinio svorio problema.

Vaiko polinkį į perteklinį kūno svorį turi pastebėti šeimos gydytojai ar vaikų ligų gydytojai reguliarios sveikatos apžiūros metu. 

Nuo 3 metų ir vyresniems vaikams (neturintiems papildomų rizikos veiksnių) bent kartą per metus turi būti išmatuojamas ir įvertinamas spaudimas, o nutukimu sergančiam vaikui - kiekvieno vizito pas šeimos gydytoją metu.

Tėvams reikėtų susirūpinti, jeigu vaiko svoris staiga padidėjo per trumpą laiką. Tokie vaikai turi būti prižiūrimi ne tik šeimos gydytojų, bet ir gydytojų gastroenterologų, endrokrinologų bei dietologų.

Svarbu įsidėmėti du pagrindinius įpročius, kurie padeda kontroliuoti kūno svorį - tai subalansuota mityba ir pakankamas fizinis aktyvumas kasdien. 

Nuo 5 iki 17 metų amžiaus vaikams kasdien turi būti užtikrinamas 60 minučių vidutinio intensyvumo dinaminis fizinis aktyvumas. 

Varžybinis sportas ribojamas tik sergantiems sunkia, blogai vaistais kontroliuojama arterine hipertenzija. 

Labai svarbus faktorius kontroliuojant kūno svorio augimą - ribotas laikas prie ekranų.

Rekomenduojama be pertraukos nesėdėti ilgiau nei 2 valandas, ypač jeigu šis laikas praleidžiamas prie televizijos ar mobiliųjų įrenginių ekranų.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder