Plaukų slinkimo priežastys – ir ką jūs galite dėl to padaryti?

Tiesa tai, kad vyrai yra labiau linkę netekti plaukų nei moterys, tačiau plaukų plonėjimas ir plaukų slinkimas iš tikrųjų veikia abi lytis.  Bet štai esminis dalykas: plaukų slinkimui nėra vienos priežasties – priežastys gali svyruoti nuo paprastų ir laikinų (pvz., Vitaminų trūkumo) iki sudėtingesnių, tokių kaip pagrindinė sveikatos būklė ar sutrikimai.  

Organizatorių nuotr.

Laimei, taip pat yra daugybė būdų, kaip gydyti plaukų slinkimą tiek moterims, tiek vyrams (žinoma, priklauso nuo priežasties). Plaukai / Shutterstock nuotr

Štai keletas dažniausiai pasitaikančių ir nelabai paplitusių priežasčių, kodėl matote mažiau plaukų ant galvos – ir ką galite  dėl to padaryti.

Jūs patiriate didelį stresą arba sergate

 Stresas ar liga (šiuo metu, įskaitant COVID-19) gali sukelti plaukų slinkimą – tai procesas, žinomas kaip telogeno išsiskyrimas arba per didelis plaukų slinkimas, kurį sukelia stresas, anksčiau „Health“ sakė Niujorke įsikūrusi dermatologė Michelle Henry. 

 „Mūsų kūnas psichinę įtampą suvokia taip pat, kaip ir fizinį stresą, o bet koks dramatiškas kūno stresas gali sustabdyti plaukų augimą“, – sakė dr. Henry.  „Ir kai plaukų augimas sustabdomas, jie slenka“.  

Konkrečiai, kai kūnas patiria stresą, jis išskiria hormoną kortizolį, kuris gali paveikti plaukų folikulus ir sukelti plaukų slinkimą.  

Toks kortizolio išsiskyrimas paprastai tęsiasi mažiausiai tris mėnesius po patirto streso, anksčiau „Health“ sakė Vašingtone dirbantis dermatologas, medicinos mokslų daktaras Angelo Landriscina.  

Žinoma, streso prevencija yra lengviausias būdas užkirsti kelią streso sukeltam plaukų slinkimui, bet tai ne visada lengva padaryti.  

Jei patiriate bet kokio tipo plaukų slinkimą, patartina kreiptis į dermatologą.  

Jei jie nustatys, kad jūsų plaukų slinkimas yra susijęs su stresu, jums gali rekomenduoti gydymą minoksidilu, kraujagysles plečiančia medžiaga, kuri pagerina cirkuliaciją aplink plaukų svogūnėlį plaukų folikulo pagrinde, kad padėtų atauginti prarastus plaukus. 

 Taip pat svarbu: turėti kantrybės ir skirti laiko plaukams augti.

Jūs esate nėščia

 Nėštumas yra vienas iš fizinio streso, galinčio sukelti plaukų slinkimą (jis ir hormonai), pavyzdžių.

  Su nėštumu susijęs plaukų slinkimas pastebimas dažniau po to, kai kūdikis buvo pagimdytas, o ne pačio nėštumo metu.  

„Gimdymas yra gana traumuojantis“, – sako daktaras Glashoferis.  

Jei po nėštumo plaukai slenka, būkite tikra, kad plaukai ataugs po poros mėnesių.  „Tai yra įprastas dalykas ir jis praeis“, – sako dr. Glashoferis.

Gaunate per daug vitamino A

 Pasak Amerikos dermatologijos akademijos, per daug vitamino A turinčių papildų ar vaistų vartojimas gali sukelti plaukų slinkimą.  

Žinokite, kad: vitamino A dienos dozė yra 5000 tarptautinių vienetų (TV) per dieną suaugusiesiems ir vyresniems nei 4 metų vaikams;  papilduose gali būti nuo 2500 iki 10 000 TV.  

Taigi daugiau nei rekomenduojama paros dozė  ir vartodami papildus su per dideliu vitamino A kiekiu galite rizikuoti, kad kai kurios sruogos išslinks.  

Geros naujienos: tai taip pat yra grįžtama plaukų slinkimo priežastis, o sustabdžius vitamino A perteklių, plaukai turėtų vėl pradėti normaliai augti.

Jūs suvalgote nepakankamai baltymų

Pasak Amerikos dermatologijos akademijos, per mažai baltymų dietoje gali sukelti nepageidaujamą plaukų slinkimą.  

Tai taip pat tai gali būti priežastis, kodėl tie, kurie laikosi keto dietos, taip pat pastebi pradėjusis slinktinplaukus dėl jų mitybos įpročių pasikeitimo. 

 Į savo dienos racioną galite lengvai įtraukti daugiau baltymų į savo mitybą įtraukdami daugiau kiaušinių, vištienos, pupelių ir jogurto.

Jūs turite moterišką ar vyrišką nuplikimą

 Galbūt jau žinote apie vyrų nuplikimą – plaukų slinkimą, kurį sukelia genų ir vyriškų lytinių hormonų derinys, dėl kurio plaukai nuo vyro galvos viršaus dažniausiai slenka link smilkinių, paliekant M formos plaukų liniją.  

Tačiau, atsižvelgiant į JAV nacionalinio sveikatos instituto duomenis, taip pat egzistuoja ir moterų su hormonais susijęs plaukų slinkimas arba moterų nuplikimas.  

Šio tipo plaukų slinkimas pasireiškia (tiek vyrams, tiek moterims), kai plaukų folikulas laikui bėgant tiek sumažėja, kad iš jo nebeauga naujų plaukų. 

 Moterims moteriško nuplikimo simptomai yra sklastymo išsiplėtimas į šonus, o kartais ir šiurkštesni plaukai ant veido.  

Vienintelis patvirtintas moterų ir vyrų plikimo gydymas yra minoksidilas, tačiau jei tai neveikia, gydytojas gali skirti geriamuosius vaistus, tokius kaip finasteridas, kurie gali sustabdyti plaukų slinkimą ar net sukelti jų augimą;  chirurgija plaukams persodinti ar įsodinti taip pat yra galimybė.

Jūsų mama taip pat neteko savo plaukų

 „Jei esate iš šeimos, kurioje moterims plaukai pradėjo slinkti tam tikrame amžiuje, tuomet galite būti labiau linkę į tai“, – sako dr. Glashofer.  

Moterys gali gauti naudos iš minoksidilo, kuris padeda auginti plaukus arba bent jau išlaikyti jūsų turimus plaukus, sako dr. Glashoferis.

Jūsų hormonai keičiasi

 Kaip nėštumo hormono pokyčiai gali sukelti plaukų slinkimą, taip gali ir kontraceptinių tablečių pakeitimas ar nebevartojimas.  

Tai taip pat gali sukelti telogeno išsiskyrimą, ir tai gali būti labiau tikėtina, jei jūsų šeimoje buvo plaukų slinkimo atvejų. 

 Hormoninės pusiausvyros pokytis, įvykęs menopauzėje, taip pat gali sukelti tą patį rezultatą.

  „Aktyvuojasi galvos odos androgenų (vyriško hormono) receptoriai“, – paaiškina Markas Hammondsas, dermatologas iš „Scott & White“ klinikos Round Rock, Teksase.  „Plaukų folikulai sumažės, tada pradės slinkti daugiau plaukų“.  

Geriamųjų kontraceptikų vartojimas taip pat kartais gali sukelti plaukų slinkimą, tačiau tai laikina, sako daktaras Hammondsas.

Jūsų geležies kiekis yra žemas

 Amerikos dermatologijos akademija taip pat sako, kad nepakankamas geležies kiekis dietoje taip pat gali sukelti nepageidaujamą plaukų slinkimą. 

 Nacionalinio širdies, plaučių ir kraujo instituto (NHLBI) duomenimis, geležies stokos anemija atsiranda, kai organizme nėra pakankamai geležies – jos simptomai yra nuovargis, dusulys ar krūtinės skausmas.  

Norėdamas padėti tai išgydyti, gydytojas gali pasiūlyti geležies papildų ar kitus sveikos gyvensenos pasirinkimus, pavyzdžiui, padidinti geležies ir vitamino C turinčių maisto produktų suvartojimą.

Jūs sergate skydliaukės liga

 Skydliaukės ligos, tokios kaip hipertirozė ir hipotirozė, gali sukelti daugybę plaukų problemų, teigia Amerikos dermatologijos akademija.  

Tarp jų yra: antakių plonėjimas arba jų retėjimas (daugiausia ant išorinio antakio krašto), ploni plaukai su daugybe plikų odos plotų ant galvos ir plaukų sumažėjimas ant kitų kūno dalių.  

Žinoma, jei dėl skydliaukės problemų patyriate plaukų slinkimą, geriausia pasikalbėti su savo gydytoju apie gydymo galimybes, tačiau paprastai, norint išspręsti kitas susijusias problemas, pirmiausia būtina gydyti pagrindinę priežastį.

Jūs sergate lizdine alopecija

 Pasak Nacionalinio lizdinės alopecijos fondo (NAAF), paplitusi autoimuninė odos liga – lizdinė alopecija – sukelia plaukų slinkimą galvos odoje ir kitose kūno vietose.  

Šia liga serga apie 6,8 milijono žmonių JAV ir ja gali susirgti bet kokio amžiaus, lyties ir etninės grupės žmonės.

Pagal NAAF yra įvairių lizdinės alopecijos gydymo būdų.  Tai apima vietinį gydymą kartu su geriamaisiais ar injekciniais vaistais.

Jūs sergate vilklige

 Vilkligė iš esmės yra autoimuninė liga, kai jūsų imuninė sistema per klaidą atakuoja jūsų kūno sveikas ląsteles ir audinius, pvz., Sąnarius, odą, inkstus, širdį, plaučius, kraujagysles ir smegenis, teigia JAV Nacionalinės medicinos bibliotekos „MedlinePlus“ šaltiniai.  

Plaukų slinkimas yra dažnas vilkligės ir vilkligės gydymui vartojamų vaistų šalutinis poveikis, nurodytas Amerikos vilkligės fonde (LFA).  

Kartais sergant vilklige galvos odos randai plaukų slinkimo srityje gali slopinti plaukų ataugimą;  plaukų slinkimas dėl vaistų vartojimo gali sustoti, kai gydymas bus baigtas ir vaistas bus nutrauktas.  

Be to, LFA teigia, kad jei jums slenka plaukai, visada išmintinga pasikalbėti su savo gydytoju, prieš bandant tai gydyti savarankiškai.

Labai greitai numetėte daug svorio

 Staigus svorio kritimas yra fizinio streso organizmui forma, dėl kurios plaukai gali slinkti.  Tai gali atsitikti, net jei svorio netekimas galiausiai bus jums naudingas.  

Gali būti, kad dėl svorio netekimo jūsų organizmas patiria nereikalingą stresą arba netinkamai maitinantis gali atsirasti vitaminų ar mineralų trūkumas.  

Plaukų slinkimas kartu su pastebimu svorio kritimu taip pat gali būti valgymo sutrikimų, tokių kaip anoreksija ar bulimija, požymis. 

 Šis plaukų slinkimas taip pat po kurio laiko sustos.  „Atrodo, kad staigus svorio netekimas sukrečia organizmą, ir jūs turėsite šešių mėnesių plaukų slinkimo laikotarpį, o po to organizmas nurimsta ir plaukai nustoja slinkti“, – sako dr. Hammonds.

Organizatorių nuotr.

Jums yra taikoma chemoterapija

 Kai kurie vaistai, vartojami vėžiui įveikti, deja, taip pat gali sukelti plaukų slinkimą. 

 „Chemoterapija yra tarsi branduolinė bomba“, – sako daktaras Glashoferis.

  „Ji sunaikina greitai besidalijančias ląsteles.  Tai reiškia vėžines ląsteles, bet taip pat ir greitai besidalijančias kitas ląsteles, tokias kaip plaukai “.  

Nutraukus chemoterapiją, plaukai ataugs, nors greičiausiai  jie bus kitokios tekstūros (galbūt garbanoti, kai anksčiau  tiesūs) arba kitokios spalvos. 

 Mokslininkai kuria tikslingesnius vaistus vėžiui gydyti, kurie apeitų šį ir kitus šalutinius poveikius. 

 Laimei, yra keli būdai, kaip susitaikyti su plaukų slinkimu chemoterapijos metu, pavyzdžiui, nusiskusti galvą ar uždengti ją skara.

Jūs sergate policistinių kiaušidžių sindromu

 Policistinių kiaušidžių sindromas (PKS) yra dar vienas vyrų ir moterų lytinių hormonų disbalansas.  

Androgenų perteklius gali sukelti kiaušidžių cistas, svorio padidėjimą, didesnę diabeto riziką, menstruacijų pokyčius, nevaisingumą, taip pat plaukų slinkimą.  

Kadangi vyrų hormonai yra per daug išreikšti  PKS metu, moterims taip pat gali atsirasti daugiau plaukų ant veido ir kūno.  Gydant PKS galima ištaisyti hormonų disbalansą ir padėti sutvarkyti kai kuriuos iš šių pokyčių.  

Gydymas apima dietą, mankštą ir galbūt kontraceptines tabletes, taip pat specifinį gydymą nevaisingumo ar diabeto rizikai pašalinti.

Kaltas jūsų vartojamas vaistas

 Tam tikros vaistų grupės gali skatinti plaukų slinkimą.  Tarp jų dažnesni yra tam tikri kraujo krešumą ir kraujospūdį mažinantys vaistai, vadinami beta blokatoriais. 

 Kiti vaistai, kurie gali sukelti plaukų slinkimą, yra metotreksatas (vartojamas reumatinėms ligoms ir kai kurioms odos ligoms gydyti), litis (nuo bipolinio sutrikimo), nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), įskaitant ibuprofeną, ir galbūt antidepresantai.  

Jei gydytojas nustato, kad vienas ar keli vaistai sukelia plaukų slinkimą, pasitarkite su juo apie dozės mažinimą arba jo pakeitimą kitu vaistu.

Jūs per daug formuojate plaukus

 Dažnas plaukų formavimas  ilgus metus gali sukelti plaukų slinkimą.  Kraštutinio formavimo pavyzdžiai: įtemptos kasos, plaukų pynimai “eglute”, taip pat atpalaiduojantys plaukus chemikalai juos  chemiškai tiesinant, karšto aliejaus procedūros ar bet kokios rūšies stiprios cheminės medžiagos ar didelė šiluma.  

Kadangi tai iš tikrųjų gali paveikti plaukų šaknis, jūsų plaukai gali nebeataugti.  

Be to, kad išvengtumėte šių formavimų ir procedūrų, Amerikos dermatologijos akademija rekomenduoja po kiekvieno šampūno naudoti kondicionierių, leisti plaukams išdžiūti, stengtis sumažinti  geležinių prietaisų  sąlyčio su plaukais laiką ir naudoti karštus formavimo prietaisus ne dažniau nei kartą per savaitę.

Jūs nevaldomai raunate sau plaukus

 Dėl trichotilomanijos, priskiriamos „impulsų valdymo sutrikimams“, žmonės nevaldomai išsirauna savo  plaukus.  „Tai panašu į tiką, žmogus nuolat žaidžia ir traukia plaukus“, – sako dr. Glashoferis. 

 Deja, šis nuolatinis žaidimas ir traukimas gali iš tikrųjų palikti galvą be natūralios apsaugos: plaukų.  

Trichotilomanija dažnai prasideda iki 17 metų ir moterims yra keturis kartus dažnesnė nei vyrams.  Kai kurie antidepresantai gali būti veiksmingi, tačiau elgesio modifikavimo terapija yra dar efektyvesnė  galimybė.

Jūs tiesiog senstate

 Neretai moterų plaukų slinkimas ar plonėjimas pastebimas, kai jos įžengia į 50–60 metus, sako dr. Glashofer.  Ekspertai nėra tikri, kodėl taip atsitinka.  Ekspertai nerekomenduoja šios problemas gydyto, sako daktaras Hammondsas.  

Tai palieka moterims tik kosmetinius būdus, tokius kaip skaros, perukai ir plaukų formavimas, kad paslėptų plikus odos plotus.

Situaciją gali pagerinti ir moterims skirti vitaminai, vitaminai plaukams ar kiti papildai, ypač jei yra kurio nors vitamino trūkumas (pavyzdžiui, vitamino D trūkumas).  

Be to, taip pat yra daugybė gudrybių, siekiant užkirsti kelią plaukų lūžinėjimui, ir būdai, kaip išlaikyti plaukus blizgančius ir sveikus 50 ir daugiau metų.

Jūs vartojate anabolinius steroidus

 Pasak Amerikos dermatologijos akademijos, jei vartojate anabolinius steroidus – preparatas, kuriuo kai kurie sportininkai piktnaudžiauja raumenims kaupti, galite prarasti plaukus.  Anaboliniai steroidai gali turėti tą patį poveikį organizmui kaip policistinių kiaušidžių sindromas (PKS), nes mechanizmas yra tas pats, sako dr. Hammondsas.  

Plaukų slinkimas turėtų pagerėti nutraukus preparato vartojimą.

LNK nuotr.

© Shutterstock nuotr.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder