Svarbiausi žingsniai mokykloje nustačius COVID-19 atvejį (1)

Džiaugsmingai sutikus naujus mokslo metus ir mokiniams sugrįžus prie kontaktinio ugdymo, tėveliams kilo daugybė klausimų, kaip ugdymo procesas bus užtikrinamas nors vienam vaikui susirgus ar turėjus didelės rizikos sąlytį su sergančiuoju.

Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro gydytojos epidemiologės Daivos Razmuvienės, visų - tiek švietimo bendruomenės, tėvų, tiek visuomenės sveikatos specialistų - tikslas vienas ir tas pats - kad vaikai būtų mokomi klasėse.

„Privalome dėti visas įmanomas pastangas, kad vaikai, sugrįžę į klases, jose ir pasiliktų ne mėnesį ir ne du. Tai tikrai įmanoma, tik, neabejotinai, reikia visų susitelkimo ir dėmesingumo. Visų pirma - pasiskiepyti ir suaugusiesiems, ir vaikams nuo 12 metų, kurie dar to nepadarė, taip pat neužmiršti prevencijos priemonių, sekti savo ir šeimos narių sveikatos būklę“, - sakė D. Razmuvienė.

Pasak NVSC Klaipėdos departamento direktoriaus Raimundo Grigaliūno, vos tik prasidėjus naujiems mokslo metams į keletą mokyklų virusas jau įsisuko.

„Praėjusią savaitę keliose ugdymo įstaigose jau buvo fiksuoti ligos atvejai. Vienoje iš Klaipėdos gimnazijų ir progimnazijų susirgo po du darbuotojus. O praėjusio savaitgalio ligos atvejai dar tiriami“, - tikino R. Grigaliūnas.

Ugdymo įstaigos dar prieš prasidedant mokslo metams kreipėsi į NVSC, o visoms joms buvo patariama, kaip geriau valdyti srautus ir užtikrinti vaikų saugumą.

„Tai yra visų bendras darbas, tad turime įsivažiuoti ir kažkaip atlaikyti visa tai su kuo mažiau praradimų, kad kuo mažiau vaikų būtų izoliuoti ir mokytųsi kontaktiniu būdu. Tačiau, jei vaikai nepasiskiepiję, kol bus atlikti tyrimai, turės izoliuotis. Privalome padaryti taip, kad būtų užkirstas ligos plitimas. Reikia visų supratimo ir tolerancijos“, - dėstė R. Grigaliūnas.

NVSC specialistai paruošė atsakymus į dažniausiai tėveliams bei švietimo įstaigoms kylančius klausimus:

Ką daryti tėvams, kurių vaikui patvirtinta COVID-19?

Apie tai, jog vaikui diagnozuota COVID-19 liga, vaiko tėvai visų pirma turėtų informuoti ugdymo įstaigą, kurią vaikas lanko, taip pat susisiekti su šeimos gydytoju.

Kas atliks epidemiologinį tyrimą ir nustatys sąlytį turėjusius žmones?

Užsikrėtusio vaiko apklausą, t. y. epidemiologinį tyrimą, atliks mokykloje dirbantis visuomenės sveikatos specialistas. Šis specialistas susisieks su užsikrėtusiu vaiku ar jo tėvais ir išsiaiškins užsikrėtimo aplinkybes, nustatys, ar yra kitų susijusių užsikrėtimo koronavirusine infekcija atvejų, taip pat - ir kas su užsikrėtusiuoju turėjo didelės rizikos sąlytį bei atliks veiksmus, kad sąlytį turėjusieji būtų informuoti apie jiems privalomą izoliaciją.

Ar tėvams ir kitiems kartu gyvenantiems reikia izoliuotis?

Tėvai, sužinoję, jog vaikui patvirtinta COVID-19 liga, turi izoliuotis 14 dienų, skaičiuojant nuo paskutinės sąlyčio su užsikrėtusiuoju dienos. Taip pat izoliuotis turi ir kiti namuose gyvenantys šeimos nariai, su kuriais užsikrėtęs vaikas bendravo.

Tuo atveju, jei vienas iš tėvų turi prižiūrėti užsikrėtusį vaiką, izoliacijos terminas skaičiuojamas kitaip. Kai vienas iš tėvų (tėtis, mama, globėjas ar kitas asmuo, kuris rūpinasi vaiku) gyvena kartu vienoje patalpoje su užsikrėtusiuoju, izoliacija tokiam asmeniui pradedama skaičiuoti nuo dienos, kai vertinama, jog baigiasi užkrečiamasis vaiko periodas.

Paskutiniu kontaktu laikoma 10-a ligos diena, kuri, vertinama, teoriškai yra paskutinė užkrečiamojo periodo diena. Dėl to tokiu atveju vienam iš tėvų izoliacija bus skaičiuojama pagal formulę 10 dienų plius 13 dienų imtinai.

Jei tėvai ir kiti kartu gyvenantys yra paskiepyti ar persirgę, vis tiek reikia izoliuotis?

Dėl visiškai paskiepytų ar COVID-19 liga persirgusių sąlytį su sergančiuoju turėjusių asmenų izoliacijos sprendžiama individualiai. Izoliacija visiškai paskiepytiems gali būti netaikoma, jei sąlyčio metu jau buvo praėję daugiau nei 14 dienų nuo visiško vakcinavimo, arba persirgusiems, jei nuo teigiamo PGR ar antigeno testo praėjo mažiau nei 210 dienų, arba turintiems per pastarąsias 60 dienų atlikto kiekybinio arba pusiau kiekybinio antikūnų testo teigiamą atsakymą.

Ką daryti mokyklos bendruomenei - mokytojams, bendraklasiams, jų tėvams?

Vaiko tėvams informavus apie tai, kad susirgo mokinys, mokykloje dirbantis visuomenės sveikatos specialistas turės įvertinti, kurie vaikai ir mokytojai turėjo didelės rizikos sąlytį, sudaryti tokių asmenų sąrašus, nurodant vardus, pavardes, kontaktinius telefono numerius (vaikų arba tėvų, jei vaikai yra jaunesnio amžiaus).

Pagal pateiktą informaciją vaikams ir mokytojams, turėjusiems didelės rizikos sąlytį, bus paskirta izoliacija, apie tai jie bus informuoti trumposiomis SMS žinutėmis tais telefono numeriais, kurie bus nurodyti sąrašuose. Šiose žinutėse didelės rizikos sąlytį turėjusieji ras anketą, kurią reikės užpildyti, pažymėti, ar sutinka atlikti testą dėl COVID-19 ligos ir kt. Svarbu - jei anketą pildo tėvai, nurodomi vaiko duomenys.

Kaip bus vertinama rizika?

Didelės rizikos sąlyčiu laikoma, jei su užsikrėtusiuoju bendrauta ilgiau kaip 15 min. mažesniu nei 2 metrų atstumu, turėtas tiesioginis sąlytis su jo kūno skysčiais arba tiesioginis fizinis sąlytis (pvz., rankos spaudimas).

Dienos, kada asmuo yra pavojingas (t. y. platina virusą) ir kuriomis sąlytis gali būti laikomas didelės rizikos, skaičiuojamos taip: jeigu asmuo jaučia simptomus - 72 val. iki simptomų atsiradimo pradžios ir 10 dienų po simptomų atsiradimo pradžios; jeigu neturi simptomų - 72 val. iki tepinėlio, kuris buvo teigiamas, paėmimo dienos ir 10 dienų po tepinėlio paėmimo.

Kokia izoliacijos trukmė mokytojams ir bendraklasiams?

Sąlytį su užsikrėtusiuoju COVID-19 turėjusiems taikoma 14 dienų izoliacija, skaičiuojant nuo paskutinės sąlyčio dienos (įskaitant).

Ar tokiu atveju, jei mokytojas, vaikas yra paskiepytas ar persirgęs taip pat bus izoliuojamas?

Dėl visiškai paskiepytų ar COVID liga persirgusių sąlytį su sergančiuoju turėjusių asmenų izoliacijos sprendžiama individualiai. Izoliacija visiškai paskiepytiems gali būti netaikoma, jei sąlyčio metu jau buvo praėję daugiau nei 14 dienų nuo visiško vakcinavimo, arba persirgusiems, jei nuo teigiamo PGR ar antigeno testo praėjo mažiau nei 210 dienų, arba turintiems per pastarąsias 60 dienų atlikto kiekybinio arba pusiau kiekybinio antikūnų testo teigiamą atsakymą.

Raktažodžiai
o kur vaikai, kurie turi sirgimo požymių, bet jie testų nesidaro. Pabūna namie, kol praeina lengva sloga ir toliau keliauja į mokyklą. O kiek tokių suaugusiųjų yra. Nes dėl kiekvienos slogos niekas nelakstys ir testų nesidarys.
S.S.S., 2021-09-07 10:18
Sidebar placeholder