Turėkite planą karštoms dienoms, jei norite išlikti sveiki

Asmeninio šilumos plano sudarymas padeda apsisaugoti, kai temperatūra yra pavojingai aukšta.

Kas yra ypač pažeidžiamas karštu oru?



Aukšta temperatūra gali paveikti bet ką. Tačiau kai kurie žmonės – vaikai, lauko darbuotojai, nėščios arba turinčios sveikatos problemų ar negalios, taip pat vyresnio amžiaus žmonės – dažniau patiria žalą, kai temperatūra pakyla. Pavyzdžiui:



Maži vaikai, ypač kūdikiai, turi mažiau fizinių galimybių atlaikyti labai aukštą temperatūrą.

Lauke dirbantys žmonės gali neturėti pavėsio ir dirbti fiziškai intensyvų darbą. Kaip nurodo OSHA gairės, jiems reikia tinkamos hidratacijos, tinkamų pertraukų ir galimybės pertraukos metu patekti į vėsią erdvę.

Žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis, pvz., inkstų ar širdies ligomis, gali būti sunku fiziologiškai prisitaikyti prie karšto oro arba jie gali būti labiau jautrūs jo sveikatai.

Kai kuriems žmonėms, turintiems negalią ar tam tikrų neurologinių sutrikimų, gali būti sunku reguliuoti termoreguliaciją, ty kontroliuoti savo kūno temperatūrą, arba jie gali nesugebėti imtis veiksmų, kad jie būtų saugūs, pavyzdžiui, nusiimti rūbus ar persikelti į vėsią vietą. 



Kokie oro modeliai sukelia pavojingą karščio lygį?



Pavojingas karštis kyla dėl aukštos temperatūros ir didelės drėgmės, kurios trukdo mums atvėsti prakaituojant. Sausose vietose itin karšta temperatūra gali būti pavojinga savaime.



Kada karšti orai tampa pavojingi mūsų sveikatai?



Rizika didėja, kai ilgiau išlieka karštas oras.



Viena karšta diena kai kuriems žmonėms gali sukelti pavojų. Keletas karštų dienų iš eilės per karščio bangą yra ypač pavojinga, nes ji gali priblokšti žmonių gebėjimą prisitaikyti. Ilgainiui žmonėms pritrūksta fiziologinių atsargų, todėl kyla didesnė žala sveikatai ir didėja medicininės priežiūros poreikis.



Keista, bet pavasaris ir vasaros pradžia yra ypač pavojingi laikai, nes žmonės ir organizacijos nėra taip pasiruošę karštam orui.



Kaip susikurti asmeninį šilumos saugos planą?



Žemiau pateikiami penki pagrindiniai dalykai, padėsiantys sukurti asmeninį šilumos planą. „Americares“ siūlo daugiau informacijos, sukurtus kartu su Harvardo C-CHANGE komanda, kurie yra pritaikyti žmonėms su skirtingomis sveikatos problemomis.



Žinokite apie karštą orą. Peržiūrėkite programas, svetaines, televizorių ar radiją, kad gautumėte naujienų apie orą šiandien ir artimiausiomis dienomis. 

Turėkite vėsinimo planą. Kai temperatūra pakyla, reikia kuo daugiau laiko praleisti vėsioje erdvėje. Suplanuokite galimybes, jei jūsų namuose gali būti per karšta ir nesaugu apsistoti.

Galbūt galėsite likti pas kaimyną ar šeimos narį, kuris turi oro kondicionierių, kol praeis karščio banga. Daugelyje miestų ir miestelių yra apylinkių taškeliai vaikams, o vėsinimo centrai arba bibliotekos, viešieji pastatai ar bendruomenės centrai atidaromi visiems – kartais net per naktį. 

Taip pat gali padėti praleisti laiką įmonėse ar prekybos centruose su oro kondicionieriais arba ūksmingoje žalioje erdvėje, pavyzdžiui, parke.

Gurkšnokite daug skysčių. Vanduo yra geriausias pasirinkimas. Atsisakykite saldžių gėrimų ir venkite kofeino ar alkoholio.

Teisingai naudokite ventiliatorius. Ventiliatoriai padeda, jei aplinkinis oras yra gana vėsus. Jei oro temperatūra labai aukšta, svarbu sudrėkinti drabužius ar odą, kad kūnas neperkaistų, ir, jei įmanoma, perkelti į vėsesnę vietą.

Žinokite savo asmeninę riziką ir su karščiu susijusių ligų požymius. Jei turite sveikatos problemų ar negalite arba vartojate tam tikrų vaistų, pvz., diuretikų, pasitarkite su gydytoju, kaip geriausiai susidoroti su karščiu. Taip pat labai svarbu žinoti su karščiu susijusių ligų požymius – nuo karščio bėrimo ir saulės nudegimo iki karščio mėšlungio, karščio išsekimo ir šilumos smūgio. 

Parengta pagal: www.health.harvard.edu

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder