Mokslininkai tiria "blaivinančio hormono" savybes

Vaistas nuo apsinuodijimo alkoholiu? Mokslininkai tiria "blaivinančio hormono" savybes

Mokslininkams pavyko greitai atgaivinti laboratorines peles, padidinus hormono, kuris aptinkamas ir žmonėse, kiekį, todėl atsiranda vilčių išrasti veiksmingą vaistą nuo apsinuodijimo alkoholiu, - paskelbė euronews.com.

Tyrimai, kuriuos atliko Teksaso universiteto Pietvakarių medicinos centro (JAV) mokslininkai, gali būti svarbus žingsnis siekiant išgydyti žmones nuo alkoholizmo.

Hormonas FGF21 jau daugelį metų traukia mokslininkų dėmesį: jis gaminamas kepenyse ir atlieka svarbų vaidmenį perdirbant tam tikrus maisto produktus, ypač alkoholį, tiek žmonių, tiek pelių organizme.

Ankstesni tyrimai parodė, kad FGF21 padeda įvairiems gyvūnams kovoti su žalingu etanolio poveikiu.

Šis hormonas slopina pelių ir beždžionių potraukį alkoholiui, stimuliuoja norą gerti vandenį (tikėtina, kad apsaugo nuo alkoholio vartojimo sukeliamos dehidratacijos) ir apsaugo nuo kepenų pažeidimų.

Eksperimentai su girtomis pelėmis

Po 15 metų darbo su FGF21 Stevenas Cleaveris ir jo komanda "susidomėjo, kaip šis hormonas veikia, kai suvartojamos per didelės alkoholio dozės...

Mokslininkai nusprendė palyginti, kas vyksta po vienkartinio alkoholio vartojimo dviejose skirtingose pelių grupėse. Vienoje grupėje hormono nebuvo, o kitoje buvo normaliai gaminamas FGF21.

Eksperimentų metu taip pat buvo įvertintas rezultatas, gautas apsvaigus pelėms sušvirkštus papildomą FGF21 hormono dozę.

Apsinuodijimas buvo apibrėžiamas kaip "tiesimo reflekso", t. y. pelės gebėjimo atsistoti vertikaliai po to, kai ji buvo paguldyta ant nugaros, praradimas.

Po vienkartinės alkoholio dozės abiejų grupių pelės etanolį metabolizuodavo vienodai greitai. Tačiau įdomu tai, kad tie gyvūnai, kurie neturėjo FGF21 hormono, ilgiau išliko girti.

Be to, kai tyrėjai apsvaigusioms pelėms davė papildomą FGF21 dozę, jos blaivėjo greičiau nei kitos - vidutiniškai pusantros valandos.

"Mums pavyko paskatinti greitesnį atsigavimą po apsinuodijimo, - sakė Kliveris. - Tai mums buvo netikėta, nes šios pelės jau turėjo FGF21."

Tyrimas, paskelbtas moksliniame žurnale "Cell", taip pat parodė, kad hormonas FGF21 stimuliuoja noradrenerginę sistemą, kuri ypač atsakinga už dėmesį.

"Galima įsivaizduoti, kad alkoholio poveikio sąlygomis laukinėje gamtoje budrumo išlaikymas turėtų svarbią evoliucinę naudą, - pažymėjo Klijveris.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder