Mikroplastikas

Vėžio ląstelės plinta visur: atskleistas rimtas mikroplastiko pavojus

(1)

Neseniai atliktame tyrime mokslininkai išsiaiškino, kaip mažytės plastiko dalelės, mažesnės už smėlio grūdelį, veikia mūsų organizmą, ir atskleidė pokyčius, kurių iki šiol nesuvokėme. Pasirodo, šios mikro- ir nanoplastiko dalelės (MNP), kurias atsitiktinai nuryjame ar įkvepiame, mūsų žarnyne, ypač storosios žarnos ląstelėse, išlieka daug ilgiau, nei manėme, rašo "Life Scientist".

Mokslininkų tyrimo tikslas buvo išsiaiškinti, kaip šios mažytės plastidės patenka į gaubtinės žarnos vėžio ląsteles ir kas su jomis nutinka, kai jos ten atsiduria.

Įdomu tai, kad dažniausiai šios TPL atsiduria tose pačiose mūsų ląstelių dalyse, kurios paprastai virškina ir išskiria atliekas.

Tačiau dėl savo nenatūralios cheminės sudėties šios plastiko dalelės nesuyra kaip įprastos ląstelių atliekos.

Vietoj to jos lieka savo vietoje, o ląstelėms dalijantis jos patenka į naujas ląsteles.

Tai reiškia, kad laikui bėgant jų mūsų organizme gali susikaupti dideli kiekiai.

Dar didesnį nerimą kelia tai, kad mokslininkai pastebėjo, jog šios TPL gali padėti vėžinėms ląstelėms judėti po kūną, o tai gali paskatinti vėžio plitimą į kitas kūno dalis.

Dabar jie planuoja atlikti daugiau tyrimų, kad toliau ištirtų šią galimybę.

Tai, kad mažytės dalelės, vadinamos nanoplastiku, pasirodė esančios kenksmingesnės už didesnius mikroplastikus, kelia papildomą susirūpinimą, atsižvelgiant į tai, kaip plačiai šie mažyčiai teršalai paplitę mūsų aplinkoje.

Tyrimo vienas iš vadovų Lucas Kenneris pabrėžia šio tyrimo svarbą, pažymėdamas, kad šios išvados apie plastiko elgseną mūsų organizme ir jo galimą gebėjimą daryti įtaką ligų vystymuisi rodo, kad reikia atlikti daugiau ilgalaikio plastiko poveikio organizmui tyrimų.

Kadangi plastikas yra visur aplink mus, o jo smulkios dalelės patenka į mūsų organizmą, labai svarbu suprasti visas šio poveikio pasekmes.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder