Vis akivaizdesnis oralinio sekso ir gerklės vėžio ryšys, teigia Liuveno universiteto mokslininkai

Rūkymas ir alkoholis yra žinomi kaip pagrindiniai gerklės vėžio išsivystymo rizikos veiksniai, tačiau pastarųjų metų tyrimais nustatytas aiškus ryšys ir su oraliniu seksu, - paskelbė "The Brussels Times".

Briuselio vėžio registro fondo duomenimis, 2019 m. buvo diagnozuoti 2 766 nauji galvos ir kaklo vėžio atvejai, o tai atitinka 24,2 naujų diagnozių 100 000 asmenų per metus. Didžioji dauguma - 2 058 diagnozės - buvo nustatytos vyrams. Moterims buvo nustatytos 708 naujos diagnozės.

Dr. Pierre'as Delaere'as, UZ Leuven profesorius, laikraštyje "De Morgen" aiškina, koks tai ryšys, į kokius simptomus reikia atkreipti dėmesį ir ko tikėtis po diagnozės nustatymo.

Sąsajos su oraliniu seksu

Rūkymas išlieka didžiausiu rizikos veiksniu susirgti gerklės vėžiu, nes rūkymo metu išsiskiriančios cheminės medžiagos yra kancerogeninės.

Rūkymo ir besaikio alkoholio vartojimo derinys dar labiau padidina gerklės vėžio riziką, aiškina Delaere.

"Tabako ir alkoholio vartojimas sustiprina vienas kitą būtent dėl to, kad kancerogeninių medžiagų yra daugiau".

Tačiau pastarųjų metų naujos įžvalgos parodė, kad yra dar viena gerklės vėžio priežastis: jis gali atsirasti dėl ŽPV viruso perdavimo, ypač susijusio su oraliniu seksu ir įvairiais lytiniais partneriais.

"Pastaraisiais metais gerklės vėžio atvejų, kuriuos sukelia ŽPV virusas, daugėja, - sakė jis.

Už burnos ertmės esantį vėžį gali sukelti žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija, kuri perduodama lytiniu keliu nuo žmogaus žmogui ir pasireiškia tiek vyrams, tiek moterims.

"Gerklės vėžys susijęs su perdavimu per oralinį seksą. Daugeliu atvejų imuninė sistema pašalina virusą iš organizmo, tačiau kartais to nepavyksta ir virusas apsigyvena burnos ertmės ląstelėse, kur gali užsikrėsti lėtine infekcija", - aiškina Delaere.

"Dėl to ląstelėse gali įvykti mutacija, galinti sukelti gerklės vėžį."

"Beje, gerklės vėžiu daug dažniau serga vyrai nei moterys, santykis gali būti maždaug 70/30."

Priežastis ta, kad vyrai daugiau rūko ir geria, nors pastaraisiais metais moterys pradeda juos pasivyti.

Kokie yra ankstyvieji simptomai?

Gerklės vėžys yra toksinis ryklės gleivinės sutrikimas. "Jei šios gleivinės ląstelės pradeda nekontroliuojamai dalytis, gali išsivystyti piktybinis navikas, - sako LOR specialistas daktaras Delaere. Kitaip tariant, gerklės vėžys.

Gerklės vėžys gali išsivystyti įvairiose gerklės ir aplink ją esančiose vietose, pavyzdžiui, erdvėje už nosies ertmės, burnos ertmėje, tonzilėse arba liežuvio apačioje.

Iš pradžių simptomai dažnai būna neaiškūs, o tai reiškia, kad liga paprastai aptinkama pažengusioje stadijoje. Tačiau yra keletas aiškių požymių: "Vienas iš jų - nuolatinis gerklės skausmas, - sako profesorius Delaere'as.

"Be to, gerklės skausmas, kuris, atrodo, nepraeina, gali būti simptomas. Arba kosulys krauju, švokštimas ir diskomfortas ryjant. Pažengusioje stadijoje patinusios kaklo liaukos rodo auglį".

Gydymo galimybės

Laimei, yra kelios gydymo rūšys, priklausomai nuo naviko priežasties. "ŽPV sukelto gerklės vėžio atveju paprastai pakanka spindulinio gydymo, kuris gali būti derinamas su chemoterapija."

Tas pats pasakytina ir apie gerklės vėžį, atsiradusį dėl rūkymo ir alkoholio vartojimo.

"Tačiau po metastazių kaklo liaukose daugeliu atvejų gali sekti operacija, kurios metu navikas pašalinamas.

Toks pašalinimas jau atliekamas naudojant robotus. Jei operacija būtina, kartais tenka pašalinti dalį gerklės, o tai turi rimtų pasekmių pacientui, nes po to sunku kalbėti ir ryti."

Kai kuriems pacientams net tenka iš naujo mokytis kalbėti.

Tačiau jei vėžys aptinkamas ankstyvoje stadijoje, tikimybė pasveikti yra 90 proc.

Vėlesnis gydymas sudaro 50-60 proc. diagnozuotų atvejų.
 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder