Žalios išmatos: kokia išmatų spalva gali rodyti sveikatos sutrikimus

(1)

Laikini išmatų spalvos pokyčiai nuo įprastos rudos dažniausiai nerodo rimtos medicininės problemos. Tačiau tam tikri spalvos pokyčiai gali reikšti, jog reikia medicininės pagalbos, ypač jei turite kitų simptomų.

Žalios išmatos

Žalios išmatos žmogui, kuris jaučiasi gerai, dažniausiai yra susiję su tamsiai žalių daržovių, tokių kaip špinatai ir lapiniai kopūstai, valgymu. Kita žalios išmatos priežastis yra greitas tulžies pašalinimas iš plonosios žarnos, kai žmogus viduriuoja. Vaistai, įskaitant bismuto subsalicilatą (Pepto-Bismol), geležies papildus ir kai kuriuos antibiotikus, taip pat gali sukelti žalsvos spalvos išmatas.

Labai šviesiai rudos spalvos išmatos

Blyškios išmatos gali būti kepenų ar tulžies pūslės ligų požymis. Jei kepenys gamina nepakankamai tulžies arba yra užsikimšęs tulžies latakas, tulžies druskų, kurios padeda virškinti, kiekis gali labai sumažėti.

Būklės, dėl kurių išmatos gali būti blyškios, pavyzdžiai yra hepatitas, cirozė ir tulžies akmenys. Žmonėms, kurių išmatos yra blyškios dėl vienos iš šių problemų, dažnai pasireiškia gelta (odos ir akių baltymų pageltimas) ir kolos spalvos šlapimu.

Geltonos išmatos

Riebalų perteklius išmatose gali suteikti išmatoms geltoną spalvą. Labai riebi dieta gali sukelti spalvos pasikeitimą. Tačiau jei išmatos yra geltonos, riebios, plūduriuoja unitazo dubenyje ir blogai kvepia, tai tikriausiai reiškia, kad yra problemų su riebalų įsisavinimu.

Tai gali atsirasti dėl kepenų ligos, pankreatito, tulžies ar kasos latakų užsikimšimo arba plonosios žarnos būklės, tokios kaip celiakija. Kai kurios infekcijos, tokios kaip giardiazė, taip pat gali sukelti gelsvas išmatas.

Raudonos išmatos

Raudonos išmatos visada padidina kraujo buvimo tikimybę išmatose. Nedideli kraujo kiekiai unitaze arba ant tualetinio popieriaus dažniausiai būna dėl hemorojaus. Didesnis ryškiai raudono kraujo kiekis visada turėtų paskatinti nedelsiant kreiptis į gydytoją. Jei žmogus taip pat turi galvos svaigimą, reikia skubios pagalbos.

Kiekvienas, turintis nuolatinį ar pasikartojantį kraujavimą iš tiesiosios žarnos, net ir minimaliais kiekiais, turėtų pasikonsultuoti su gydytoju. Kai kurie raudoni maisto produktai, tokie kaip burokėliai, pomidorai ir raudoni maistiniai dažai, taip pat gali sukelti raudonas išmatas.

Juodos išmatos

Degutinės, nemalonaus kvapo juodos išmatos gali rodyti kraujavimą iš skrandžio arba viršutinės plonosios žarnos. Skrandžio rūgštis ir virškinimo fermentai paverčia kraują iš raudonos spalvos į juodą. Tai visada reikalauja skubios medicininės pagalbos. Geležies papildai, bismuto subsalicilatas (Pepto-Bismol) ir aktyvuota anglis gali pajuodinti išmatas. Kraujinė dešra, mėlynės ir juodasis saldymedis taip pat gali būti kitos priežastys.

Parengta pagal: www.health.harvard.edu

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder