Organizacijos „Padėkime ereliams“ nuotr. ĮSPĖJIMAS. Ką tik lizdą palikęs ir dar nelabai paskrendantis erelio jauniklis - jam pagalbos nereikia. Tokį aptikę, nelieskite ir kuo greičiau pasišalinkite bent kelis šimtus metrų nuo tos vietos - tėvai juo pasirūpins.

Žmonės ir šunys miškuose kelia grėsmę erelių jaunikliams (1)

Jeigu vaikščiodami miške pamatysite ant žemės erelį ir jums pasirodys, kad jis iškritęs iš lizdo ar sužeistas, geriau jo nelieskite ir nepulkite skambinti visais pavojaus varpais, o kuo greičiau pasišalinkite. Specialistai informuoja, kad šiuo metu tai yra natūralus šių paukščių gyvenimo etapas.

"Mažųjų erelių rėksnių jaunikliai, praėjus vos dviem mėnesiams nuo išsiritimo, šiuo metu palieka lizdus. Ir nors romantiškuose vaizduose pateikiama, kaip galiūnai ereliukai sumosavę sparnais sklandžiai pakyla pirmajam skrydžiui, realybė dažniausiai kiek kitokia.

Beveik suaugę erelių jaunikliai iš pradžių dažniausiai laipioja nuo šakos ant šakos, perskrenda nuo lizdo medžio ant gretimai augančių medžių mažais atstumais, o dėl nepatyrimo dažnai nusileidžia ir ant žemės.

Suaugę paukščiai prižiūri, saugo ir maitina jauniklius, ir tą darys iki pat migracijos pradžios (erelių rėksnių - rugsėjo viduryje). Jei jaunikliai nusklendžia ant žemės, tėvai atnešę grobį balsu kviečia juos užskristi ant medžio šakų„, - aiškina organizacijos “Padėkime ereliams" atstovė Gintarė Grašytė.

Anot erelių globėjos, paukščiai žmonėms gali atrodyti tarytum sužeisti, t. y. susilenkę ar keistai nusvirusiais sparnais, tačiau tai yra jų natūrali gynybinė poza reaguojant į žmogų. Tokiems paukščiams pagalbos tikrai nereikia. Atvirkščiai, paukščio paėmimas gali pasibaigti labai liūdnai.

„Nereikia erelio jauniklio liesti, nes jis yra plėšrus paukštis ir žmogų gali apdraskyti. Jeigu jau taip atsitiko, kad paukštį palietėte ar paėmėte - kuo skubiau grąžinkite ten pat, kur radote. Mitas, kad tėvai atsisako jauniklio užuodę žmogaus kvapą. Paukščiai uosle nesivadovauja“, - dėstė pašnekovė.

G. Grašytė prašė, kad žmonės ne tik patys elgtųsi sąmoningai miške, bet ir prižiūrėtų savo augintinius, nes paukščiai dažnai nukenčia nuo šunų užpuolimų.

Pasak paukščių specialistės, mažieji ereliai rėksniai paplitę visoje Lietuvoje, o pamario regione dar gyvena ir didieji ereliai rėksniai, kurie kartais sudaro mišrias poras su mažaisiais ereliais rėksniais. Šie paukščiai gyvenimui vietas renkasi miške, maitinasi pievose.

Žmonės ir šunys. Puiki kompanija.
Replika, 2021-08-04 14:52
Sidebar placeholder