GPS trikdžiai rūpi ir Klaipėdos uostui

(3)

Baltijos šalyse pastaruoju metu galimai tyčia iš Rusijos sukelti globalios padėties nustatymo sistemos (GPS) trikdžiai aktualūs ne tik lėktuvų skrydžiams, bet ir laivų eismo kontrolei Klaipėdos uoste.

Klaipėdos uosto vadovas Algis Latakas „Vakarų ekspresui“ teigė, kad sistema yra viena iš naudojamų įvedant ir išvedant laivus.

„Iš tikrųjų mums yra aktualu, nes GPS yra vienas iš principų, kuriuo remiantis laivai įvedami ir išvedami iš uosto“, - sakė A. Latakas.

Baltijos šalyse, o ypač Estijoje, pastaruoju metu padaugėjus GPS sistemų sutrikimų teigiama, kad trikdžiai yra perduodami iš Rusijos teritorijos, o problema paaštrėjo po karo Ukrainoje pradžios.

A. Latakas sako, kad sutrikimai tuo metu fiksuoti ir Klaipėdos uoste, tačiau tikslus jų šaltinis nenustatytas.

„Trikdžių buvo 2022-ųjų vasarį, prasidėjus karui. Tačiau tvirtai negalime pasakyti, iš kur jie buvo“, - sakė Klaipėdos uosto vadovas.

Anot jo, GPS sutrikimai negalėtų stabdyti laivų eismo uoste, nes, be šios sistemos, tam naudojamos radarai ir vedlinės - tai uoste įrengti 50-70 metrų navigaciniai bokštai, rodantys tikslią saugios laivybos kryptį.

„GPS yra naudojamas, bet be jo uoste dar yra naudojamos vedlinės, pagal kurias laivai gali įplaukti ir išplaukti iš uosto, taip pat įrengti radarai. Ir naujas bokštas pastatytas specialiai tam, kad galėtume vieną radarą iš kitos marių pusės perkelti į labiausiai jam tinkančią vietą, iš kurios padengiamas visas uostas. Tad sutrikus GPS veikia dvi kitos sistemos, o vedlinės neveikia tik esant tirštam rūkui“, - pasakojo A. Latakas.

Dėl GPS trikdžių kyla pavojus keleivinių lėktuvų skrydžiams.

Balandį Suomijos oro bendrovė „Finnair“ pranešė, kad dėl GPS trikdžių du jos skrydžiai iš Helsinkio į Tartu buvo priversti keisti planus ir grįžti į pakilimo vietą. Įmonės skelbia, kad iki gegužės 31 dienos skrydžiai šiuo maršrutu stabdomi.

Estijos užsienio reikalų ministras Margusas Tsakhna balandžio pabaigoje pareiškė, kad Baltijos jūros regione fiksuojami GPS signalo trikdžiai yra tikslinga Rusijos hibridinė ataka.

Lietuvos premjerė Ingrida Šimonytė šią savaitę teigė, jog Rusijos vykdomi GPS signalų trikdžiai ir kiti sabotažo veiksmai Baltijos šalyse nukreipti ne tik prieš Lietuvą, Latviją ir Estiją, bet ir prieš kitas Ukrainą palaikančias valstybes.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder