Kodėl patys šauname sau į koją?

„Mes sudarome nereikalingą biurokratinę kliūtį vystytis verslui Europos Sąjungoje (ES). Patys sau šauname į koją. Kažkokia nesąmonė“, - sako Lietuvos jūrininkų įdarbinimo įmonių asociacijos vadovas Artur Truš.

Lietuvos jūrininkų įdarbinimo įmonių asociacija, šiuo metu vienijanti 5 stambias kompanijas, kelia sertifikato A1 išdavimo klausimą. 

Problemą įvardijantis jos vadovas A. Truš yra tarptautinės jūrinių projektų valdymo ir jūrininkų įdarbinimo agentūros „OJ Crew“, dirbančios Lietuvoje ir turinčios filialus Latvijoje, Lenkijoje bei Kroatijoje, vienas įkūrėjų ir vadovas.

A1 sertifikatas yra toks dokumentas, kuris įrodo, kad Lietuvoje įdarbintas žmogus moka joje mokesčius, kad už jį sumokėti socialiniai mokesčiai ir kad jis turi būti atleistas nuo tokių pačių mokesčių kitoje ES šalyje.

Viena problema dėl to sertifikato ta, kad jis išduodamas tik praėjus vienam darbo mėnesiui. Kartais jo prireikia anksčiau. Paklaustas, kodėl būtina laukti mėnesį, A. Truš atsakė: „Todėl, kad yra tokia tvarka pas mus “Sodros„ sistemoje. Ji nepaaiškina kodėl, bet dėl jos gyventi galima.“

Kita kur kas didesnė problema ta, kad tas sertifikatas gali būti išduodamas tik Lietuvos piliečiams. 

Pasak A. Truš, samdant jūrininkus visada pirmenybė, bent jau jo vadovaujamoje bendrovėje, teikiama saviems. Bet tuo atveju, kai pritrūksta darbo jėgos, samdomi latviai, lenkai ar kt. ES piliečiai.

„Mes galime juos samdyti, mes už juos mokame mokesčius, bet mums neišduodamas sertifikatas A1, nes jūrininkams netaikoma išimtis, kokia taikoma vilkikų vairuotojams“, - sako A. Truš.

Jo teigimu, todėl verslas, kuris norėtų kurtis ir vystytis mūsų šalyje, iškeliauja į Latviją, kurioje nėra tokių apribojimų. Tarkime, samdoma 10 narių įgula. Įdarbinami 8 latviai ir pritrūkus dviejų specialistų pasamdomi du lietuviai. Latviai jiems išduotų sertifikatą A1, o jeigu Lietuvoje būtų toks atvejis, lietuviai A1 sertifikato latviams neišduotų.

„Samdau žmones iš ES, moku už juos mokesčius Lietuvoje, valstybė gauna pinigų, o aš negaunu sertifikato, neturiu patvirtinimo, kad už tuos žmones sumokėti mokesčiai. Tai kažkokia nesąmonė“, - teigia A. Truš.

„Samdau žmones iš ES, moku už juos mokesčius Lietuvoje, bet neturiu patvirtinimo, kad už tuos žmones sumokėti mokesčiai. Tai kažkokia nesąmonė“, - teigia Artur Truš.

Būtina daryti išimtį

Pasak A. Truš, reikalinga pataisa Lietuvos mokesčių sistemoje, t. y. „Sodros“ sistemoje, kad išimtis būtų taikoma visiems samdomiems ES jūrininkams ir išduodamas A1 sertifikatas, patvirtinantis, kad už juos Lietuvoje sumokėti mokesčiai.

„Mes nekalbame apie trečiąsias šalis, apie Rusiją, Ukrainą, Filipinus ir t. t., tik apie ES šalis. Tokios pataisos privalumas būtų tas, kad mes prisiviliotume pas save daugiau ES šalių specialistų, padarytume palankesnę mokestinę ir investavimo bazę užsieniečiams, kartu galėtume didinti galimybes mūsų šalies jūrininkams legaliai įsidarbinti ES šalių laivynuose. 

Dabar mes tiesiog prarandame galimybę rinkti mokesčius čia, Lietuvoje, prarandame pinigus, be to, mažėja patrauklumas verslui“, - aiškino A. Truš.

A1 sertifikatas būtinas įdarbinant jūrininkus laivuose, kurie plaukioja, pavyzdžiui, su Olandijos vėliava. A. Truš teigimu, olandui laivų savininkui per brangu samdyti lietuvį ir mokėti už jį mokesčius Olandijoje. Dalykas tas, kad olandams už olandus grąžinama 40 proc. mokesčių, o už lietuvius - ne.

„Ta išimtis padarytų didelį postūmį verslo vystymui, šalis taptų patrauklesnė investicijoms, sudarytų sąlygas naujų laivų savininkų atėjimui. 

Dabar jie pas mus neateina, nes žino, kad neišduodamas A1 sertifikatas. Tai neduoda galimybės ne tik užsienio piliečių, bet ir mūsiškių verslui plėstis“, - „Vakarų ekspresui“ sakė minėtos asociacijos vadovas.

"Norima, kad Lietuvoje būtų galima priimti ir kitus ES piliečius, jie mokėtų pas mus mokesčius ir mes juos galėtume siųsti į Olandijos laivus. 

Pavyzdžiui, latvius įdarbintume Lietuvoje ir išsiųstume dirbti į Olandiją. Bet pagal mūsų taisykles A1 sertifikatas negali būti išduodamas nei latviams, nei lenkams ir kt.

Vis dėlto manau, kad prieš teikiant ministerijai svarstyti šitą klausimą gal reikėtų gauti Europos Komisijos išaiškinimą, kaip ji tai vertina", - sako Lietuvos laivų savininkų asociacijos vykdomasis direktorius Gintautas Kutka.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder