IEŠKOMA. Laivui „Lady Sophie“ sutvarkyti ieškoma finansavimo. Lietuvos marinistinės kultūros išsaugojimo centro nuotr.

Kviečia išgirsti senųjų laivų istorijas

Lietuvos marinistinės kultūros išsaugojimo centras - tai kelių entuziastų grupė, beprotiškai mylinti jūrą ir senuosius „tikruosius“ medinius burinius laivus. Šiuo metu jis rūpinasi 10 burlaivių, kurių net 9 pripažinti Lietuvos kultūros paveldu. Dauguma šių laivų išgelbėti nuo visiško sunaikinimo - elementaraus sudeginimo.

Centro atstovai gali valandų valandas pasakoti istorijas apie kiekvieną iš šių laivų, bet labiausiai džiaugiasi tada, kai po truputį grąžinamas likimo nuskriaustiems laivams buvęs jų grožis.

Šiuo metu tvarkomas ir ieškoma finansavimo seniausiam burlaiviui „Lady Sophie“, pastatytam 1911 metais. Kiti burlaiviai kol kas kantriai laukia savo eilės naujai įkurtame istorinių laivų uoste. Uostas įsikūręs Švėkšnoje, ir tai turbūt pirmasis uostas Lietuvoje, kuris neturi priėjimo prie vandens.

Uosto įkūrimas Švėkšnoje - atskira istorija apie tai, kaip gana unikalūs burlaiviai (ne tik Lietuvos kontekste) prie tikrosios jūros tapo niekam nebereikalingi ir vos vos nevirto pelenais. Bet kartu tai ir jiems nauja pradžia.

Siekiant išgelbėti laivus nuo užmaršties ir išsaugoti marinistinio Lietuvos paveldo ryškiausius egzempliorius Švėkšnos uoste jie ne tik saugomi, restauruojami, tačiau ir tikimasi, kad bent dalis jų grįš ten, kur jie ir turi būti, - į jūrą. Tam dedamos ne tik visos pastangos, aukojamas laisvas laikas, bet ir santaupos.

Šiandien Švėkšnos uoste, be „Lady Sophie“, galima pamatyti 1906 metais pastatytą jachtą „Helene“, JF Kenedžio jachtos „Victura“ vyresniąją seserį. Taip pat galima prisiliesti prie jachtos, kuria plaukiojo pirmoji pasaulyje kapitonė moteris (kilusi, beje, nuo Trakų) ir apžiūrėti, kas liko iš kitų Lietuvos marinistinio paveldo eksponatų bei išgirsti daug įdomių istorijų apie kiekvieną iš jų.

Laivai - tarsi žmonės, seni pažįstami, apie kuriuos vis tiek nuolat sužinome kažką naujo ir mielai tomis istorijomis dalinamės su visais norinčiais.

Švėkšnos uostas ir jame esantys laivai - tai gyvas organizmas ir uosto įkūrėjų dėka nuolat besikeičiantis. Jeigu turėtume daugiau rankų ir lėšų, galėtume atskleisti dar daugiau pamirštų istorijų apie laivus, bet kol kas Švėkšnos uostas - muziejus po atviru dangumi - tik maža mūsų „uosto“ vizijos dalis.

Šiemet prisijungta prie Europos paveldo dienų programos ir, atliepiant šių metų Europos paveldo dienų temą „Gyvasis paveldas: meistriškumo laboratorija“, kviečiama atvykti rugsėjo 9 d. bei susipažinti su vienu iš Švėkšnos uosto įkūrėjų ir siela Bartu Markevičiumi.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder