Liudvikas Stulpinas, 1871–1934 m. (3)

Niekas nežino, kas buvo pirmasis Lietuvos jūrininkas, kas buvo tas žmogus, šiame žemės lopinėlyje pirmasis metęs iššūkį bangų keteroms, vėjams ir srovėms – ir to niekada nesužinosime: šią paslaptį patikimai saugo Baltijos bangos ar pakrantės smėlynai. Tačiau mes žinome pirmąjį Lietuvos jūrų kapitoną – Liudviką Stulpiną.

 

Kapitono gyvenime buvo gausu nuotykių ir pavojų. 1910 m. Liudviko Stulpino vedamas laivas su 700 keleivių užplaukia ant uolų prie Škotijos, dėkui dievui – išvengta aukų, keleivius paėmė kitas garlaivis. Kita istorija – jau būdamas garlaivio „Birma“ kapitonas, jis Baltijos jūroje, žiemą, išgelbsti žūstančio vokiečių burlaivio įgulą, už tai apdovanojamas. Liudviko Stulpino vedami laivai plaukia pačiais įvairiausiais maršrutais, jis tampa vienu geriausių Rytų Azijos bendrovės laivyno kapitonu.

Žinoma, plačiausiai Liudviko Stulpino vardas nuskamba 1912 metais – mat „Birma“ priima skęstančio svajonių laivo „Titaniko“ nelaimės signalą (teigiama, kad tai buvo pirmasis laivas, pasikalbėjęs su katastrofą patyrusiu laineriu), ir, nei akimirkos nesuabejoję, skuba į pagalbą. Kapitonas paskiria 15 papildomų kūrikų, kad laivo varikliai turėtų kuo daugiau galios, įgula pasiruošia, kad turės priimti, šildyti ir maitinti lediniame vandenyje sušalusias aukas. Vis dėlto, „Birma“ tolokai nuo tragedijos vietos – apie 100 jūrų mylių, o „Titanikas“, matyt, neviltyje ir panikoje, praneša netikslias koordinates. Tad atvykęs į katastrofos vietą, nei Jacko, nei Roses* ten neberanda – tik ledkalnį. Likusius gyvus katastrofos liudytojus išgelbsti anksčiau atvykęs laivas – „Carpathia“.

* Jack‘as ir Rose – personažai iš Jameso Camerono filmo „Titanic“.

Pagal Justino Žilinsko biografinę apybraižą.

~

Projektas „Geltona. Žalia. Raudona. MĖLYNA!“ pristato dešimties iškiliausių moderniosios Lietuvos kapitonų, palikusių savo gyvenimą lyg antspaudą jūrinės Lietuvos istorijoje, portretus ir jų biografinės apybraižas. Projektą remia Lietuvos kultūros taryba.

Raktažodžiai
Stulpino kolonija–mokykla
Liko tik.. , 2021-04-22 10:04
Iš tiesų juokingai atrodo ta pritempta ir gerokai pavėluota jūrinės kultūros (kurios Lietuvoje nėra ir nebuvo) propaganda...Turėjom kelis blykstelėjimus tarpukariu ir tiek tos "jūrinės valstybės".
kliuzas, 2021-04-22 09:28
Aš labai atsiprašau autoriaus už tokią parašytą nesąmonę. O kokia prasmė tokių rašliavų ? Apie ką ji? Apie pirmą Lietuvos jūrų kapitoną? Tai kažkoks pasišaipymas, pasityčiojimas iš mūsų tautos JŪRININKŲ. O ar negalima buvo ką nors įdomaus, skatinančio kurti jūrinę Lietuvos ateitį, sudominant jaunimą ir t.t. Skaudu tokius veikalus skaityti JŪRININKAMS.
Algimantas Požela, 2021-04-21 11:13
Sidebar placeholder