Nuteista Šilutės krašto gyventoja, „nulaužusi“ draugės feisbuko paskyrą: nukentėjusiajai – solidi kompensacija

Prisijungimas prie svetimos feisbuko paskyros gali atrodyti kaip nekaltas pokštas ar savo galimybių įrodymas, tačiau pagal Baudžiamąjį kodeksą tai yra neteisėtas prisijungimas prie informacinės sistemos, už kurį baudžiama.

Taip prie savo dabar jau buvusios draugės feisbuko paskyros prisijungusi lietuvė užsidirbo teistumą, turės sumokėti 2 tūkst. eurų baudą ir dar 500 eurų, kad atlygintų moralinę žalą.

Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmuose išnagrinėta, galima sakyti, neįprasta byla – vietos gyventoja S. J. buvo nuteista už tai, kad 2021 m. kovą per savo išmanųjį telefoną prisijungė prie draugės feisbuko paskyros, naudojosi ja, susirašinėjo ir keitė anketinius duomenis.

Prisijungimas prie svetimos paskyros feisbuke gal ir neskamba rimtai, tačiau teismas į tai pažiūrėjo atsakingai – teisėja Lina Nainienė ne tik S. J. pripažino kalta, bet ir konstatavo, kad savo veiksmais moteris draugei padarė žalą, kurią turi atlyginti.

Baudžiamojon atsakomybėn patraukta S. J. savo kaltę pripažino ir aiškino, kad prie buvusios draugės feisbuko paskyros jungėsi iš smalsumo.

Anot nuteistosios, prisijungimo duomenis ji žinojo, nes su nukentėjusia drauge kartu kūrė šią paskyrą, padėjo draugei, o vėliau prisiminė prisijungimo duomenis.

Moteris pripažino, kad prisijungusi ne tik vedama smalsumo naršė privačią svetimą informaciją, bet ir atliko tam tikrus veiksmus – pakeitė profilio ir anketos viršelio nuotrauką, iš draugės anketos rašė žinutes, komentavo kitų įrašus, taip pat pakvietė į draugus buvusį draugės sutuoktinį, o vėliau draugės vardu paskelbė, kad su juo susižadėjo.

Kaip paaiškėjo, S. J. išmaniajame telefone buvo įsidiegusi VPN programėlę, kuri leisdavo sumėtyti pėdas.

Dėl šios programėlės atrodė, kad prie svetimos feisbuko paskyros jungiasi naudotojai iš Anglijos, Vokietijos.

Nukentėjusiąja tapusi draugė, likusi be feisbuko paskyros, nurodė, kad dėl S. J. veiksmų faktiškai nuo šių metų gegužės 12 d. nebegali naudotis minėta paskyra – norint prie jos prisijungti, reikia pateikti slaptažodį, kurį feisbuko administratoriai siunčia jai nepriklausančiu telefono numeriu. Pastarasis, tikėtina, yra ar buvo S. J. žinioje.

Nukentėjusioji į teisėsaugą ji kreipėsi, kai su jos feisbuko anketa pradėjo dėtis keisti dalykai – su ja bandė susisiekti buvęs sutuoktinis, vasarį atlikęs laisvės atėmimo bausmę ir grįžęs iš įkalinimo įstaigos, vėliau feisbuke atsirado įrašas apie jos ir buvusio vyro sužadėtuves, pats vyras buvo priimtas į draugus, po jo nuotraukomis iš nukentėjusiosios paskyros ėmė rastis komentarai, patiktukai ir širdutės.

Moteris taip pat nurodė, kad paskyroje buvo paskelbta asmeninė jos informacija – vaikų gimtadieniai, jos gyvenamosios vietos adresas.

Nukentėjusioji teigė, kad bandė gelbėti paskyrą, keisdama slaptažodžius, tačiau tai nedavė norimo rezultato.

Pasak nukentėjusiosios, iš pradžių ji maniusi, kad prie feisbuko paskyros neteisėtai prisijungė iš įkalinimo įstaigos grįžęs buvęs vyras, tačiau vėliau suprato, kad kaltininkas gali būti ne buvęs sutuoktinis, o jos draugė.

Moteris teigė parašiusi S. J., kad ši nelaikytų jos kvaila, tačiau atsakymo nesulaukė.

Į bylą buvo įtrauktas ir buvęs nukentėjusiosios sutuoktinis, kuriam teko įtarimai dėl galimo įsilaužimo į buvusios žmonos telefoną.

Apklaustas vyras nurodė, kad nukentėjusioji išties buvo jį užsipuolusi ir kaltino dėl žaidimų su jos feisbuko anketa, tačiau tikino, kad neturėjo nei reikalo „nulaužti“ buvusios žmonos feisbuko anketą, nei žinojo, kaip tai padaryti.

Bylą išnagrinėjęs Tauragės apylinkės teismas konstatavo, kad S. J. veiksmai – išties nusikalstami, tinkama bausmė už juos būtų bauda. Kadangi moteris kaltę pripažino, paskirta 3 tūkst. eurų bauda jai buvo sumažinta trečdaliu – iki 2 tūkst. eurų.

Neįprasta šioje byloje ir tai, kad rimtai pažiūrėta į išgyvenimus, kuriuos patyrė „nulaužtos“ feisbuko paskyros savininkė.

Pati moteris įvertintus neigiamus jausmus įvertino 500 eurų, o ieškinyje nurodė, kad dėl šio įvykio ji buvo sukrėsta, jaučiasi nesaugi bendraudama elektroninėje erdvėje, dėl S. J. veiksmų ji buvo pažeminta ir įžeista, pablogėjo santykiai su dabartiniu draugu.

Nuteistoji pripažino, kad savo veiksmais išties galėjo padaryti moralinę žalą, sutiko su 500 eurų suma.

Galiausiai S. J. su buvusia drauge pasirašė sutartį, kuria įsipareigojo šią žalą atlyginti, tik ne sumokėdama visą sumą iškart, o kas mėnesį pervesdama po 100 eurų.
 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder