Ar val­gy­si­me žio­gus?

Ar val­gy­si­me žio­gus?

Sta­tis­ti­kos de­par­ta­men­tas skel­bia, kad nuo 2000-ųjų mais­tas Lie­tu­vo­je vi­du­ti­niš­kai pa­bran­go dvi­gu­bai. Jau da­bar vos ga­lą su ga­lu su­du­rian­čios šei­mos ir pen­si­nin­kai su bai­me svars­to apie eu­ro įve­di­mą: ar kai­nos ne­bus ap­va­li­namos į di­des­nę pu­sę, o pen­si­jos ir al­gos – į ma­žes­nę? Jung­ti­nių Tau­tų or­ga­ni­za­ci­ja jau pa­skel­bė, kad su al­kiu ga­li­ma ko­vo­ti val­gant vabz­džius.

Gy­ve­na nuo al­gos iki al­gos

Į „Šiau­lių kraš­to“ žur­na­lis­tę krei­pė­si pa­gy­ve­nę šiau­lie­čiai dėl nuo­lat ky­lan­čių mais­to kai­nų. Žmo­nės sa­kė pri­vers­ti skai­čiuo­ti cen­tus, kad pi­ni­gų už­tek­tų bū­ti­niau­siems pro­duk­tams, vais­tams ir būs­to iš­lai­doms ap­mo­kė­ti. Šiau­lie­čiai skai­čia­vo, kad įve­dus eu­rą mais­to kai­nos dar la­biau augs, o jų pen­si­jos liks to­kios pa­čios.

„At­si­dur­si­me ant skur­do ri­bos“, – nuo­gąs­ta­vo pen­si­nin­kų po­ra.

Brangs­tan­tys mais­to pro­duk­tai kir­to ir per dau­gia­vai­kės šiau­lie­čių šei­mos ki­še­nę.

„Mais­to pro­duk­tų krep­še­lis mū­sų šei­mai per de­šimt me­tų pa­bran­go du kar­tus. Ka­dan­gi šei­mo­je dir­ba tik vy­ras, o aš au­gi­nu ma­žus vai­kus, iš­lai­dos mais­tui su­da­ro ko­ne pa­grin­di­nę mū­sų šei­mos biu­dže­to da­lį, gy­ve­na­me nuo al­gos iki al­gos, o so­cia­li­nės pa­šal­pos mums ne­prik­lau­so“, – pa­sa­ko­jo jau­na ma­ma.

Mais­tas bran­go dvi­gu­bai

Sta­tis­ti­kos de­par­ta­men­to duo­me­ni­mis, 2000 me­tais Lie­tu­vo­je iš vi­so bu­vo užau­gin­ta au­ga­li­nin­kys­tės pro­duk­ci­jos už 2709,4 mi­li­jo­no li­tų. 2013 me­tais ši su­ma išau­go iki 5665 mi­li­jo­nų li­tų – dvi­gu­bai.

Nors pa­siū­la išau­go dvi­gu­bai, ta­čiau tiek pa­di­dė­jo ir iš šios pro­duk­ci­jos ga­mi­na­mo mais­to kai­na.

Ki­log­ra­mas aukš­čiau­sios rū­šies kvie­ti­nių mil­tų vi­du­ti­niš­kai pa­bran­go nuo 1,47 iki 2,36 li­to. Ki­log­ra­mas duo­nos iš ru­gi­nių mil­tų – nuo 2,21 iki 5,06 li­to. Ki­log­ra­mas bul­vių – nuo 0,49 iki 1,20 li­to.

Gy­vu­li­nin­kys­tės pro­duk­ci­ja pa­di­dė­jo nuo 1907,3 mi­li­jo­no li­tų 2000 me­tais iki 3456,9 mi­li­jo­no li­tų 2013 me­tais. Ta­čiau ki­log­ra­mas aukš­čiau­sios rū­šies deš­ros bran­go nuo 12,90 iki 17,33 li­to. Lit­ras pie­no – nuo 1,48 iki 2,65 li­to. 10 vie­ne­tų kiau­ši­nių – nuo 3,25 iki 4,10 li­to.

Svar­bu ir tai, kad per pa­sta­rą­jį de­šimt­me­tį gy­ven­to­jų Lie­tu­vo­je ma­žė­jo, jų per­ka­mo­ji ga­lia neau­go taip spar­čiai, kaip ki­lo kai­nos.

Ša­ly­je taip pat svar­bus yra ener­gi­jos kai­nų veiks­nys, ku­ris ga­li smar­kiai pa­di­din­ti mais­to pra­mo­nės kaš­tus.

Ar­tė­ja­me prie eu­ro­pi­nių kai­nų

Lie­tu­vos ag­ra­ri­nio eko­no­mi­kos ins­ti­tu­to Pro­duk­tų rin­ko­ty­ros sky­riaus ve­dė­jas Al­ber­tas Gap­šys mais­to pro­duk­tų kainų au­gi­mą va­di­na dės­nin­gu reiš­ki­niu. „Esa­me bend­ro­je Eu­ro­pos Są­jun­gos rin­ko­je, ku­rio­je vyks­ta kai­nų suar­tė­ji­mo pro­ce­sas“, – sa­kė pa­šne­ko­vas.

„Eu­ros­ta­to“ duo­me­ni­mis, mais­to pro­duk­tų kai­nos Lie­tu­vo­je su­da­ro 75 pro­cen­tus ES mais­to kai­nų vi­dur­kio. Mė­sos kai­nos mū­sų ša­ly­je su­da­ro 63 pro­cen­tus eu­ro­pi­nio vi­dur­kio, grū­dų kai­nos – 75 pro­cen­tus, pie­no – net 90 pro­cen­tų. „Pie­no kai­no­mis mes su­si­ly­gi­no­me su Vo­kie­ti­ja ir Olan­di­ja“, – ko­men­ta­vo A. Gap­šys.

Jo tei­gi­mu, lie­tu­vių per­ka­mo­ji ga­lia su­da­ro apie 70 pro­cen­tų ES vi­dur­kio. „Mais­to kai­nų au­gi­mą stab­do tai, kad mū­sų ki­še­nės dar nė­ra to­kios pil­nos, ant­raip mes se­niai jau bū­tu­mė­me kai­no­mis su­si­ly­gi­nę su eu­ro­pi­niu vi­dur­kiu“, – pa­brė­žė pro­duk­tų rin­ko­ty­ros ži­no­vas.

Kai­ną už­ke­lia per­dir­bė­jai

A. Gap­šio žo­džiais, mais­to pro­duk­tų kai­nai įta­ką tu­rė­tų da­ry­ti že­mės ūkio pro­duk­ci­jos su­pir­ki­mo kai­na, ku­ri yra vie­na že­miau­sių Eu­ro­po­je.

„At­ro­dy­tų, ka­dan­gi že­mės ūkio pro­duk­ci­jos su­pir­ki­mo kai­na yra ne­di­de­lė, tai ir mais­to pro­duk­tai tu­rė­tų bū­ti ne­bran­gūs. Bet mais­to per­dir­bi­mo pra­mo­nė ir pre­ky­ba yra tos ša­kos, ku­rios už­ke­lia mais­to pro­duk­tų kai­nas“, – tvir­ti­no pa­šne­ko­vas.

Jis pa­tei­kė pie­no sek­to­riaus pa­vyz­dį. „Ke­lios stam­bios pie­no per­dir­bi­mo įmo­nės su­da­ro oli­go­po­li­ją, ku­ri uzur­pa­vo vi­są pie­no sek­to­rių Lie­tu­vo­je“, – tvir­ti­no A. Gap­šys. Tas pa­ts vyks­ta ir pre­ky­bo­je – ke­tu­ri pre­ky­bos tink­lų gi­gan­tai uži­ma 70 pro­cen­tų ša­lies rin­kos.

Duo­nos ir mil­tų kai­na, pa­šne­ko­vo tvir­ti­ni­mu, par­duo­tu­vė­se taip pat per­ne­lyg di­de­lė, ly­gi­nant su grū­dų su­pir­ki­mo kai­na. Taip esą dėl to, kad sa­vo oli­go­po­li­ne pa­dė­ti­mi pikt­nau­džiau­ja stam­bios ke­pyk­los ir mil­tų ga­min­to­jai.

Eu­ras suap­va­lins kai­nas

„Jau da­bar ga­li­ma pro­gno­zuo­ti, kad, įve­dus eu­rą, kai­nos bus ap­va­li­na­mos di­dė­jan­čia kryp­ti­mi“, – ma­no pro­duk­tų rin­ko­ty­ros ži­no­vas.

Jo žo­džiais, val­džia ban­do ra­min­ti žmo­nes sa­ky­da­ma, kad ko­mu­na­li­nių pa­slau­gų, ku­ro ir ki­tos kai­nos bus kont­ro­liuo­ja­mos. „Bet jei­gu kas nors pa­kels kai­nas, ką jam val­džia pa­da­rys? Gal pri­kals prie gė­dos stul­po?“ – klau­sė A. Gap­šys.

Esą ir kir­pyk­lo­je, ir ka­vi­nė­je žmo­gus pa­liks dau­giau pi­ni­gų. „Jei­gu kir­pyk­lo­je mo­kė­da­vau 20 li­tų, tai įve­dus eu­rą mo­kė­siu 6 eu­rus, juk nie­kas ne­skai­čiuos tų eu­ro cen­tų“, – šyp­so­jo­si pa­šne­ko­vas.

Bal­ti­jos ša­lių gy­ven­to­jai mais­tui iš­lei­džia iki 50 pro­cen­tų pa­ja­mų

Dau­gu­ma Bal­ti­jos ša­lių gy­ven­to­jų mais­tui iš­lei­džia iki 50 pro­cen­tų sa­vo pa­ja­mų, ro­do ty­ri­mas, ku­rį at­li­ko kom­pa­ni­ja GfK ir po­rta­las „No­za­re.lv“.

Lie­tu­vo­je ir Es­ti­jo­je iki 50 pro­cen­tų pa­ja­mų mais­tui iš­lei­džia 53 pro­cen­tai ap­klaus­tų­jų, Lat­vi­jo­je – 48 pro­cen­tai.

25 pro­cen­tus pa­ja­mų mais­tui iš­lei­džia 19 pro­cen­tų Lat­vi­jos ir Lie­tu­vos gy­ven­to­jų ir 18 pro­cen­tų es­tų.

Iki 75 pro­cen­tų pa­ja­mų mais­tui iš­lei­džia 19 pro­cen­tų Lat­vi­jos gy­ven­to­jų, 18 pro­cen­tų es­tų ir 17 pro­cen­tų ap­klau­so­je da­ly­va­vu­sių lie­tu­vių.

LE­TA, EL­TA inf.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder