Klaipėdos rajono valdžia nusprendė geriau toliau skandinti skolose savo viešąją įstaigą nei didinti rinkliavą už atliekas.
Toks sprendimas buvo priimtas paskutinę 2013-ųjų dieną vykusio neeilinio Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdžio metu.
Kodėl siūlė branginti?
Visų Vakarų Lietuvos savivaldybių valdomas Dumpių sąvartyno operatorius Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC) tvirtina nuosekliai vykdantis Europos Sąjungos direktyvose ir Valstybiniame strateginiame atliekų tvarkymo plane įtvirtintas užduotis, tad dėl to pajūrio savivaldybėms nereikės mokėti šimtatūkstantinių baudų (ES). Minėtos užduotys numato, kad 2013 m. sąvartyne turėjo atsidurti ne daugiau kaip 50 proc. jo aptarnaujamoje teritorijoje susidarančių atliekų. Likusios turi būti perdirbamos, o netinkamos perdirbti - naudojamos energijai gaminti.
KRATC už galimybę sudeginti toną išrūšiuotų atliekų "Fortum Klaipėda" jėgainėje nuo pernai moka 95,59 Lt. Teigiama, kad ši kaina yra gerokai mažesnė nei egzistuojančios kitose šalyse (apie 350 Lt už toną). Nors į Dumpių sąvartyną iš kogeneracinės jėgainės sugrįžta pelenai, už kurių tonos priėmimą jau "Fortum Klaipėda" moka KRATC 121 litą, tačiau jų yra penkis kartus mažiau nei deginti išvežtų atliekų, todėl sąnaudos padidėja 71,39 Lt/t.
Dėl išaugusių sąnaudų KRATC padidino naujus sąvartyno vartų mokesčius. Klaipėdos rajonui, iki šiol mokėjusiam 56,07 Lt su PVM už vieną atliekų toną, nuo Naujųjų metų ši suma išaugo iki 135,4 Lt su PVM.
Klaipėdos ir Neringos savivaldybės su vasarą paskelbtais naujais įkainiais sutiko iš karto, tačiau Palanga ir Kretinga KRATC sprendimą apskundė teismui, vėliau bylinėtis nutarė ir Šilutės bei Skuodo savivaldybės.
Klaipėdos apygardos teismas priėmė sprendimą netaikyti laikinųjų apsaugos priemonių ir palikti toliau galioti KRATC valdybos sprendimus dėl padidintų vartų mokesčių. Tai reiškia, kad savivaldybės privalės apmokėti visas nuo rugsėjo išrašytas vartų mokesčio sąskaitas ir dar didesnes nuo sausio. Dėl to Šilutės politikai jau patvirtino didesnę rinkliavą, o savivaldybė pradėjo pokalbius dėl taikos sutarties sudarymo.
Apsispręs vasarį?
Antradienį posėdžiavusiems Klaipėdos rajono politikams rinkliavą buvo siūloma didinti 31,7 proc. - iki 274 Lt už vieną toną komunalinių atliekų. Atitinkamai būtų didėję ir gyventojams bei juridiniams asmenims taikomi rinkliavos dydžiai.
Kad nekiltų viešųjų ir privačių interesų konfliktas rajono meras Vaclovas Dačkauskas, kurio žmona turi UAB "Gargždų komunalinės paslaugos" akcijų, nusišalino nuo klausimo svarstymo.
Rajone atliekų rinkliavą administruojančios VšĮ "Gargždų švara" užsakymu UAB "Jostra" vadovas dr. Jonas Stravinskas parengė studiją apie atliekų tvarkymą Klaipėdos rajone bei jo įkainių didėjimo priežastis. Jis teigė, jog jei vietinė rinkliava nebus padidinta, 2014-aisiais "Gargždų švara" patirs apie 900 tūkst. litų nuostolį.
Nors buvo užsiminta, jog sumažinti kainą padėtų šiukšlių rūšiavimas, netikima, kad žmonių įpročiai staiga pasikeis. Visgi rajono Tarybos narys Egidijus Skarbalius siūlė eiti būtent šiuo keliu - didinti rūšiavimo konteinerių skaičių.
VšĮ "Gargždų švara" vadovas Rimantas Martinkus teigė, jog tyrimais nustatyta, kad gyventojai rūšiuoja, jei iki konteinerio reikia eiti ne toliau kaip 120 metrų. Tad rajonui reikėtų 240 komplektų rūšiavimo konteinerių viešoms erdvėms ir apie 18-19 tūkst. individualioms valdoms. Esą pernai Aplinkos ministerijos buvo prašyta skirti 60 komplektų, bet jie atiteko Marijampolei.
Politikai taip domėjosi galimybe savivaldybei pačiai administruoti kompostavimo bei stambiagabaričių atliekų aikšteles, tačiau J. Stravinsko nuomone, tai nors ir sumažintų vartų mokestį, tačiau galėtų gerokai padidinti savivaldybės ar jos įmonės sąnaudas, o vėliau - ir rinkliavą.
Po ilgai besitęsusių diskusijų rajono politikai sprendimo taip ir nepriėmė - esą nežinoma mokesčio sudėtis, įtarimų jiems sukėlė ir KRATC nustatyta kaina. Pasigirdo ir siūlymų kreiptis į Seimo narius, Valstybinę kainų ir energetikos kontrolės komisiją, kad būtų peržvelgtos įkainių nustatymo taisyklės. Pasiūlius atidėti klausimo svarstymą, tam vienbalsiai pritarė visi posėdyje dalyvavę Tarybos nariai.
Administracijos direktoriui Česlovui Banevičiui buvo pavesta sudaryti darbo grupę, į kurią būtų pakviesti ir Tarybos nariai.
Pasak savivaldybės administracijos Komunalinio ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjo Virgilijaus Liepinio, tikimasi, jog sprendimas dėl vietinės rinkliavos dydžio bus priimtas sausį, vėliausiai - vasarį.
Rašyti komentarą