Lietuvos advokatūra mini 95-erių metų sukaktį. Ta proga penktadienį Vyriausybėje surengtas forumas "Lietuvos advokatūra: vakar, šiandien ir rytoj".
Advokatų tarybos pirmininko pavaduotoja Liudvika Meškauskaitė pagrindine problema, su kuria susiduria advokatai, įvardija menką valstybės garantuojamos teisinės pagalbos apmokėjimą.
"Jeigu advokatas teikia garantuojamą teisinę pagalbą ir jam, tarkime, reikia perskaityti 100 tomų, jam apmoka ne už tų visų tomų perskaitymą, o tiktai už dalį", - Eltai sakė L. Meškauskaitė.
Pasak Advokatų tarybos pirmininko pavaduotojos, valstybė nuolat įsiskolina tokiems advokatams, advokatas dirba, bet atlygio negauna, o mokesčius reikia mokėti.
"Advokatai skundžiasi, kad jie negauna atlyginimo ir ta garantuojama teisinės pagalbos sistema yra neefektyvi. Mes ją siūlome reformuoti", - kalbėjo teisininkė.
Problemas, susijusias su teisinės pagalbos teikimu tiems asmenims, kurie dėl finansinės padėties neišgali pasisamdyti advokato, ketvirtadienį susitikęs su Prezidente kėlė ir Advokatų tarybos pirmininkas Leonas Virginijus Papirtis.
L. Meškauskaitė siūlo atsisakyti valstybės garantuojamos teisinės pagalbos administravimo-teritorinių valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybų - kam per metus vidutiniškai išleidžiama 3 mln. litų. Siūloma, kad valstybės garantuojama teisinė pagalba būtų perduota advokatūrai.
Valstybės garantuojamo advokato nuo nusisamdyto privačiai įkainiai skiriasi kelis kartus: vidutiniškai valstybės garantuojamas advokatas gauna 40 litų "ant popieriaus" už valandą, tai reiškia, jog advokatui realiai belieka per pusę mažesnė suma.
Advokatų gildijos atstovai taip pat pastebi, kad jų profesija tarp jaunų žmonių populiari, bet vis daugiau jų nori dirbti didmiesčiuose - Vilniuje, Kaune. Tuo tarpu mažuosiuose miesteliuose pastebimas advokatų stygius.
"Niekas nenori dirbti, nes labai sunkus darbas, atlyginimas, kaip matote, vėluoja arba jis labai mažas. Todėl kaimuose ir provincijos miesteliuose turime problemą, kad niekas nenori šio darbo dirbti", - L. Meškauskaitė.
Advokatai norėtų, kad valstybės garantuojamos teisinės pagalbos sistema būtų peržiūrėta. Su tuo esą ne kartą teikti pasiūlymai Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui, Teisingumo ministerijai.
"Tačiau kol kas nėra pokyčių, bet, manau, kad jie bus", - prognozavo L. Meškauskaitė.
Šiuo metu šalyje yra 2000 praktikuojančių advokatų ir 1000 advokato padėjėjų.
Rašyti komentarą