"Doing Business": pagal verslo plėtrą Lietuva - aštuntoji ES

"Doing Business": pagal verslo plėtrą Lietuva - aštuntoji ES

Paskelbtame Pasaulio banko tyrime "Doing Business 2016" Lietuva, palyginti su praėjusiais metais, pakilo per 4 pozicijas ir užima 20 vietą iš 189 šalių, o tarp Europos Sąjungos (ES) šalių Lietuva užima 8 vietą.

Tyrimas "Doing Business" - verslo aplinkos vertinimas pagal Pasaulio banko apibrėžtą metodiką ir scenarijus. Atlikdamas šį tyrimą Pasaulio bankas nagrinėja verslo plėtrą skatinančius ir stabdančius reikalavimus įvairiose valstybėse ir regionuose ir šiuos reitinguoja.

Pasaulio bankas tyrimą "Doing Business" atlieka nuo 2002 m., ataskaitos skelbiamos nuo 2003 m. Kiekvienais metais tyrimas apima laikotarpį nuo birželio 1 d. iki kitų metų birželio 1 d. (išskyrus mokesčių mokėjimo rodiklį, kurio vertinimas apima kalendorinius metus).

Pasaulio banko tyrimo rezultatai yra paremti šalies ekspertų (respondentų) Pasaulio bankui pateikta informacija. Pasaulio bankas tiesiogiai bendradarbiauja su respondentais, prašydamas jų atsakyti į specialius Pasaulio banko klausimynus.

"Doing Business" ataskaitoje verslo aplinka vertinama pagal verslo pradžios, statybos leidimų gavimo, prisijungimo prie elektros tinklų, turto registravimo, kredito gavimo, smulkiųjų investuotojų apsaugos, mokesčių mokėjimo, užsienio prekybos, sutarčių vykdymo, nemokumo indekso rodiklius.

20-oje vietoje esanti Lietuva reitinge lenkia kaimyninę Latviją dviem pozicijomis, tiesa, nuo 16-oje vietoje esančios Estijos atsiliekame.

Anot ataskaitos, Lietuvoje lengviau tapo pradėti verslą, pasauliniu mastu esame 8 pozicijoje, nes iki dviejų sumažėjo būtinų atlikti procedūrų skaičius, lenkiame Daniją, Suomiją, Vokietiją, Lenkiją ir Latviją. Be to, palyginti su ankstesnių metų tyrimu, Lietuvoje PVM mokėtoją jau galima užregistruoti ir internetu.

Gerokai paprasčiau Lietuvoje užregistruoti ir nuosavybę, pagal šį rodiklį mus lenkia tik Naujoji Zelandija; Estija atsilieka dviem pozicijomis, o Latvija - net 21. Mūsų šalyje, kaip teigiama "Doing Business" ataskaitoje, tereikia atlikti 3 procedūras, o vidutiniškai jos užtrunka 2,5 dienos. Kaimyninėje Latvijoje procesas gali užtrukti iki 16,5 dienos.

Leidimą statyboms norintys gauti asmenys turi Lietuvoje atlikti 12 procedūrų, o vidutiniškai procesas užtrunka 103 dienas, todėl šalis pagal šį rodiklį užima 18 vietą, atsilikdama nuo Danijos (5 vieta) ar Vokietijos (13 vieta), tačiau lenkia Norvegiją ir Suomiją (atitinkamai 26-27 vietos), taip pat Latviją ir Lenkiją (atitinkamai 30 ir 52 vietos).

Tuo tarpu pagal galimybes gauti paskolą Lietuva yra 28-oje vietoje, taigi čia Latvija ir Lenkija (19 vieta) šalį lenkia. Tiesa, sąraše esame šalia Vokietijos ir Danijos (taip pat 28-oji vieta). Beje, pagal apie paskolas teikiamos informacijos apimtis Lietuva atsiduria šalia Vokietijos ir Lenkijos, nes šis indeksas surenka 8 taškus, o štai kaimyninėse Latvijoje ir Danijoje jis siekia 6 taškus. Pagal juridines paskolų teikėjų ir skolininkų teises sudaromame indekse mūsų šalis - kaip ir Vokietija - gauna vos 6 taškus ir čia trimis pozicijomis nuo Latvijos atsilieka.

Pagal smulkiųjų investuotojų apsaugą Lietuva atsiduria net 47 vietoje, tačiau aplenkia Vokietiją ir Latviją (60 vieta). Ataskaitoje pabrėžiama, kad Lietuva šioje sferoje savo pozicijas sustiprino uždrausdama antrinėms bendrovėms įsigyti jų savininkės platinamų akcijų.

"Doing Business 2016" nurodoma, kad Lietuvoje įmonės vidutiniškai per metus atlieka 11 mokestinių įmokų, o pildydamos mokestines paraiškas, ruošdamosi ir mokėdamos mokesčius vidutiniškai užtrunka 171 valandą per metus. Paprastai visi mokesčiai vidutiniškai siekia 42,60 proc. viso įmonės pelno. Lietuva pagal mokesčių mokėjimo procedūros sudėtingumą užima 49-ąją vietą iš 189 šalių. Šioje sferoje gerokai atsiliekame nuo Latvijos (27 vieta), Suomijos (17 vieta) ar Danijos (12 vieta), tačiau lenkiame Lenkiją (58 vieta) ir Vokietiją (72 vieta).

Pagal vykdomą užsienio (tarpvalstybinę) prekybą, t. y. prekybą su šalies svarbiausia partnere importo ir eksporto srityse, Lietuva pasauliniame reitinge užima 19 vietą. Itin atsiliekame nuo 1 vietą užimančių Lenkijos ir Danijos, tačiau reitinge užimame aukštesnę poziciją nei Latvija (22 vieta), Suomija ir Vokietija (atitinkamai 32 ir 35 vieta). Pagrindine Lietuvos partnere eksporto srityje nurodoma Rusijos Federacija (antžeminio transporto priemonės, išskyrus geležinkelio ir tramvajaus riedmenis, jų dalys ir reikmenys), o importo - Vokietija (autotransporto priemonių dalys ir reikmenys).

Išanalizavus, kaip efektyviai Lietuvos teismuose sprendžiami komercinės teisės ginčai, nustatyta, kad sutarčių vykdymas paprastai užtikrinamas per 300 dienų, o jo kaina siekia 23,60 proc. ieškinio vertės. Pagal šį rodiklį Lietuva atsiduria net 3 vietoje ir lenkia Norvegiją (8 vieta), Vokietiją (12 vieta), Latviją (25 vieta), Suomiją (30 vieta) ir Daniją (37 vieta).

Lietuvoje nemokumo bylos vidutiniškai išsprendžiamos per 2,3 metų, išlaidoms paprastai tenka 10,00 proc. skolininko turto, o dažniausiai bylos baigtis teismo sprendimu pasibaigia įmonę išpardavus dalimis. Šalis pasauliniame reitinge pagal nemokumo bylų sprendimo sistemos sudėtingumą, t. y. nemokumo indekso rodiklius, atsiduria 70-oje vietoje ir atsilieka nuo Suomijos (1 vieta), Vokietijos (3 vieta), Norvegijos (6 vieta), Danijos (9 vieta), Lenkijos (32 vieta) ir Latvijos (43 vieta).

Raktažodžiai
Sidebar placeholder