Investuotojų asociacija: "Žalgirio" stadiono perėmimas verčia spėlioti, kas dar pervertinta Ūkio banko balanse
Investuotojų asociacija: "Žalgirio" stadiono perėmimas verčia spėlioti, kas dar pervertinta Ūkio banko balanse

Ūkio bankas, už rekordinę 357 mln. litų sumą perėmęs Vilniuje esantį blogos būklės „Žalgirio" stadioną, rinkos dalyvius verčia spėlioti, ar banko balanse nėra daugiau pervertinto turto.

Lapkričio 5 dieną Ūkio bankas paskelbė, kad iš kelių banko skolininkų už 357 mln. litų perėmė 94,9 proc. bendrovės „Žalgirio sporto arena" (ŽSA) akcijų, ir padidino valdomą paketą iki 100 proc. ŽSA skelbia valdanti Vilniaus „Žalgirio" stadioną bei sporto salę, šalia esantį garažą bei 78 arų žemės sklypą Rinktinės gatvėje. Sandoris viršija 80 proc. Ūkio banko grupės nuosavo kapitalo.

Remiantis Registrų centrui pateikta veiklos ataskaita, 2011 metų pabaigoje ŽSA savo turtą buvo įkeitusi Ūkio bankui.

Pasak Investuotojų asociacijos valdybos nario Tomo Pilipavičiaus, klausimai, kokie asmenys sugebėjo gauti tokio dydžio paskolas ir kur šie pinigai buvo panaudoti, taip pat ar banko, ar tik vieno jo akcininko naudai veikė paskolas išdavę banko pareigūnai, greičiausiai liks neatsakyti. "Užsienyje po tokių pranešimų būtų pradėtas tyrimas, kurio rezultatai taptų žinomi ne tik priežiūros institucijoms, bet ir banko akcininkams", - sako T. Pilipavičius..

Pasak jo, tai jau ne pirmas panašus Ūkio banko sandoris. 2009 metų rudenį Ūkio bankas už skolas perėmė bendrovę „Investicinio turto valdymas" ir taip įsigijo šalia Vilniaus koncertų ir sporto rūmų esančią Teatro areną. Įmonei suteikta 98,4 mln. litų paskola vėliau paversta akcijomis.

Paskolas padėjusį gauti ŽSA nekilnojamojo turto vertinimą 2008 metais atliko žinoma bendrovė „Ober Haus nekilnojamas turtas". Tuomet „Žalgirio" stadionas įvertintas 461 mln. litų, o šalia esantis žemės sklypas - 50 mln. litų. Nepaisant gerokai sumažėjusių nekilnojamojo turto kainų, 2011 metų pabaigoje „Baltijos turto vertinimo agentūra" stadioną įvertino 420,5 mln. litų, o žemės sklypą - 54,4 mln. litų.

„Tai, ar šie vertinimai neprasilenkė su realybe, parodys laikas. Klausimas, kaip vienu didžiausių nekilnojamojo turto rinkos žaidėjų tampančiam Ūkio bankui seksis šį turtą realizuoti. Rinkos dalyviai norėtų žinoti, kokio dydžio atidėjiniai buvo suformuoti šioms paskoloms, ir kokia verte turtas atsidurs Ūkio banko grupės balanse", - sakė T. Pilipavičius.

Su pagrindiniu Ūkio banko akcininku Vladimiru Romanovu siejama Ūkio banko investicinė grupė (ŪBIG) buvo skelbusi apie tik popieriuje likusius planus įgyvendinti 500 mln. eurų vertės projektą "Vilnius Baltic Center", kuris apėmė „Žalgirio" stadiono ir šalia esančių Vilniaus koncertų ir sporto rūmų teritorijos plėtrą.

Ūkio banko grupės nuosavas kapitalas 2012 metų rugsėjo pabaugoje siekė 439,3 mln. litų, o turtas - 4,2 mlrd. litų.

Ūkio bankas, atsakydamas į Investuotojų asociacijos paskelbtus viešus pasvarstymus Ūkio banko veiklos tema, praneša, jog visi kreditai banke yra suteikiami pagal geriausią bankininkystės praktiką, remiantis banke galiojančiomis tvarkomis ir taisyklėmis, įvertinant projektų perspektyvas, kreditų grąžinimą užtikrinant nekilnojamuoju ar kitu turtu. Ūkio bankas vykdo apskaitą pagal tarptautinius apskaitos standartus, kurie numato turto apskaitymą tikrąja verte. Banko finansinės ataskaitos kasmet audituojamos nepriklausomų auditorių, kurie išreiškia besąlyginę nuomonę. Be to, banko veiklos priežiūrą vykdo Lietuvos bankas.

UAB „Žalgirio sporto arenos“ akcijos perimtos į banko balansą rinkos verte pagal š.m. rugsėjo mėnesį vienos iš nepriklausomų tarptautinių turto vertinimo agentūrų nustatytą rinkos vertę. Ūkio bankas proaktyviai ieško efektyviausių sprendimų ir imasi aktyvių veiksmų tam, kad naudingai realizuotų perimtą nekilnojamąjį turtą. Tokia praktika yra visiškai įprasta visame bankų sektoriuje ir tokių pavyzdžių yra ne vienas tiek Lietuvoje, tiek ir pasaulyje. Apie savo veiksmus bankas pateikė informaciją taip, kaip numato įstatymai.

2012 m. rugsėjo 30 d. Ūkio bankas ir Ūkio banko grupė vykdė visus riziką ribojančius normatyvus: Ūkio banko grupės kapitalo pakankamumo rodiklis siekė 13,31 proc., likvidumo – 36,45 proc. UAB „Žalgirio sporto arena“ akcijų perėmimas įtakos banko kapitalo pakankamumo ir likvidumo rodikliams neturėjo.

 

Sidebar placeholder