Laurynas Vilimas: "Lietuva jau vien dėl dar labiau išaugsiančios rūkalų kontrabandos negali palaikyti Tabako produktų direktyvos"

Laurynas Vilimas: "Lietuva jau vien dėl dar labiau išaugsiančios rūkalų kontrabandos negali palaikyti Tabako produktų direktyvos"

Lietuva nuo liepos pirmininkaus ES Tarybai. Darbotvarkėje bus ir artimiausių kaimynų bei Rytų Europos šalių vyriausybių stipriai kritikuojama Tabako produktų direktyva, kuriai žalią šviesą labai norėtų uždegti sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis, rašo "Lietuvos rytas".

Europos Sąjungos Tabako produktų direktyvos pataisų autoriai siekia apriboti rūkalų pakelių patrauklumą.

Todėl ketinama cigarečių dėžutes puošti ne spalvingais jų prekės ženklais, o dar didesniais perspėjimais apie rūkymo žalą, kurie užimtų jau 75 proc. visos pakuotės ploto.

Priešingai nei visoms Briuselio direktyvoms aklai pritariančios Lietuvos, kitų valstybių - Čekijos, Vengrijos, Rumunijos, Slovakijos, Bulgarijos - politikai įsitikinę, kad Tabako produktų direktyvos pataisos duos tik teorinės naudos.

Rūkančių asmenų įpročių pataisos nepakeis, bet mažosioms ES šalims kirs didelį ekonominį smūgį: valstybių kišenės neteks labai daug mokesčių, akcizų, neišvengiamai jų rinkose padidės kontrabanda.

Lenkija ypač aštriai kritikuoja Briuselio valdininkų sumanymą būtent taip sumažinti rūkalių skaičių, tad palaikydama Tabako produktų direktyvą Lietuva rizikuoja dar sykį susipykti su savo kaimyne.

Šios šalies žemės ūkio ministras Stanislavas Kalemba (Stanislaw Kalemba) gegužės 9-ąją Varšuvoje išreiškė didžiulį nepritarimą Europos Komisijos siūlomoms Tabako produktų direktyvos pataisoms, kuriomis būtų uždrausta prekiauti plonomis, mėtų skonio ar nuo rūkymo atpratinančiomis elektroninėmis cigaretėmis, kuriose beveik visa nėra nikotino.

„Labai didelė dalis Lenkijos gyventojų renkasi būtent tas cigaretes, kurias uždraus ši direktyva. Apribojus galimybę rinktis, rūkantys asmenys vis tiek pirks įprastas cigaretes, atgabentas, pavyzdžiui, iš rytų šalių.

Lenkija - antroji pagal dydį tabako augintoja Europoje, o didžiąją dalį tabako plantacijų sudaro mažieji ūkiai", - savo šalies ūkininkų interesus gynė S.Kalemba.

Pasak jo, Lenkijoje yra labai stipri tabako pramonė. Nors pirmenybė teikiama žmonių sveikatai, vis dėlto ši pramonės šaka labai stipriai papildo valstybės biudžetą.

Jei tabako direktyva bus priimta tokia, kokia yra dabar, tikrai pakenks tabako augintojams ir pramonei. Ši direktyva tikrai nesumažins rūkančių asmenų skaičiaus, nes jie visada turės galimybę pasirinkti alternatyvias cigaretes.

Dėl tabako direktyvos gerokai smuks šalies biudžetas ir išaugs kontrabanda.

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdančiojo direktoriaus Lauryno Vilimo nuomone, direktyvos pataisų Lietuva negali palaikyti jau vien dėl dar labiau išaugsiančios rūkalų kontrabandos.

„Negalima vienu ES rūbu apvilkti visų Bendrijos narių, nes vienokia tabako vartojimo kultūra yra Didžiojoje Britanijoje ar Prancūzijoje, visai kitokia - Lietuvoje, - teigė L.Vilimas. „Kiekvienas naujas draudimas ar apribojimas tikrai neprisideda prie rūkalių skaičiaus mažinimo.

Jei išaugs kontrabandinių cigarečių pasiūla, žmonės galbūt dar daugiau rūkys nelegalių, bet pigesnių cigarečių.

Tad jų sveikatos mes tikrai neapsaugosime: žmonės kaip tik nuodysis dar prastesnėmis, neaiškios kilmės, sudėties bei kokybės cigaretėmis, kurių nekontroliuojamai gamybai negalioja jokie reikalavimai. Daug žalos patirs ir valstybės kišenė, kurioje sumažės mokesčių."

L.Vilimo teigimu, didžiosios ES šalys narės gali sau leisti pritarti Tabako produktų direktyvos pataisoms, nes didžioji dauguma jų gyventojų nelabai supranta, kaip išvis galima pirkti kontrabandines prekes.

O Lietuvoje kontrabandą toleruoja daugiau nei 60 proc. piliečių. Vakarų Europos šalių ekonomikos nepatirs ir didelio mokesčių praradimų, nes jos neturi bendrų sienų su Baltarusija ar Rusija, iš kur plūsta nelegalūs rūkalai.

Su nelegalių rūkalų kontrabanda menkai kovojanti Lietuva jau atsidūrė net Didžiosios Britanijos Mokesčių ir muitų departamento akiratyje. BBC duomenimis, departamentas pareiškė, kad Lietuva įvardijama kaip viena pagrindinių krypčių, kuria nelegalios cigaretės plūsta į Jungtinę Karalystę.

BBC žurnalistai apskaičiavo ir tokios kontrabandos naudą: Baltarusijoje už 0,2 svaro įsigytą cigarečių pakelį kontrabandininkams labai apsimoka gabenti per kiaurą Lietuvos sieną ir nekliudomai nusiųsti į Didžiąją Britaniją, nes čia tas pakelis bus parduotas už 4 svarus.

Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos generalinio direktoriaus Rimanto Šidlausko teigimu, Tabako produktų direktyvoms pataisoms dar yra galimybė pasipriešinti.

Jo vadovaujama organizacija kartu su Čekijos bei Latvijos kolegomis apie tai diskutuos per ES prekybos ir pramonės rūmų asociaciją "Eurochamber".

„Jeigu cigaretės, kaip produktas nėra apskritai uždraudžiamos, vartotojai privalo bent minimaliai gauti informaciją apie jas.

Tad vien įspėjimais apie rūkymo žalą papuošti pakeliai tokią galimybę atima, - sakė R.Šidlauskas.

Anot jo, mes gyvename ES pasienyje, todėl žinome, koks tabako fabrikas stovi Gardine (Baltarusija).

Dalis jo produkcijos neoficialiai gaminama būtent kontrabandai, tačiau Lietuvoje sulaikomas tik vienas sunkvežimis iš trijų, vežančių nelegalią, neaiškios kokybės rūkalų produkciją.

R.Šidlausko nuomone, kai kurie Lietuvos politikai, gražiai iškeliantys didelį vėzdą prieš tabaką, daug kalbantys apie mūsų žmonių sveikatą, ne tik ja nesirūpina, bet ir neskaičiuoja finansinių pasekmių valstybės ekonomikai.

„Draudimais ar apribojimais rūkymo nei sumažinsi, nei panaikinsi, jį reikėtų protingai kontroliuoti. Lietuvoje karas su rūkymu pradedamas ne nuo to galo.

Šalies valdžia turėtų imtis priemonių, kad neaugtų nauja rūkalių karta. Tačiau moksleiviai juk neturi ką veikti po pamokų, mokyklų aikštynai ar stadionai uždaromi vakarais, pasibaigus mokslo metams, tad jaunimui ir telieka griebtis cigaretės.

Vaikams tapo neprieinama ir popamokinė veikla, ne visos šeimos gali sumokėti už būrelius, o valstybė nė neketina investuoti į šią sritį, nors taip prisidėtų prie kovos su rūkymu", - teigė R. Šidlauskas.

Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Remigijus Žemaitaitis jau yra parengęs išvadas, kuriose nurodyta, kad Europos Sąjungos Tabako produktų direktyvos pataisos prieštarauja proporcingumo principui ir duos didelės žalos šalies verslui.

„Pirmininkavimo ES Tarybai metu Lietuva kaip tik privalės dėti dideles pastangas, kad tokia direktyva nebūtų priimta.

Jei šioms pataisoms būtų pritarta, mes labai pakeltume mūsų kaimyninių šalių ekonomikos lygį ir dar daugiau žalotume savo žmonių sveikatą neaiškios kokybės kontrabandinėmis cigaretėmis", - sakė R.Žemaitaitis.

Seimo nariui apskritai neaišku, kam labiausiai rūpi tokių pataisų atsiradimas, išskyrus kontrabandos karalius?

„Kai pasidomėjau, kodėl konfiskuoti rūkalai nėra parduodami visiems šalies gyventojams parduotuvėse, man buvo paaiškinta, kad tai daryti negalima, nes tai yra neištirta, nežinomos sudėties produkcija", - "Lietuvos rytui" stebėjosi R. Žemaitaitis.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder