Nauja mokesčių sistema stebina kvailumu

Nauja mokesčių sistema stebina kvailumu

Išanalizavus Andriaus Kubiliaus ir Algirdo Šemetos šiemet įvestą naują mokesčių sistemą aiškėja, kad nei premjeras, nei finansų ministras nemoka matematikos. Nesunku įrodyti, kad didinant mokesčius tų pačių rezultatų buvo galima pasiekti žymiai paprastesnėmis priemonėmis, tūkstančius kartų pigiau ir nesukeliant painiavos, kuri dabar tvyro ir tvyros visų Lietuvos įmonių buhalterijose. 

A. Kubiliaus Vyriausybė pareiškė dėl krizės esanti priversta didinti pridėtinės vertės (PVM) ir kitus mokesčius. Gyventojams aiškinta apie solidarumą – kai šaliai sunku, daugiau uždirbantieji turės mokėti didesnius mokesčius, o gyvenantieji vargingiausiai galės tikėtis lengvatų, mažesnių mokesčių. Dėl šios priežasties pakeistas gyventojų pajamų mokestis (GPM), įvestas painus kintamo dydžio neapmokestinamas pajamų dydis (NPD), privalomojo sveikatos draudimo mokestis (PSD).

Laikas viską suskaičiuoti

Dabar pažiūrėkime praktiškai, kaip nuo šiol mokesčiai skaičiuojami ir kas pasikeitė. Šiuos skaičiavimus atliko vienas inžinierius ir buhalteris iš Šiaulių.

Visas apmokestinamas gyventojo mėnesio pajamas pavadinkime brutto. Skaičiuosime nuo 800 iki 3150 litų intervale, nes tai aktualiausia − būtent tokius atlyginimus gauna 80−90 proc. šalies gyventojų.

Iki 2009 01 01 buvo skaičiuojama:

GPM = (Brutto – NPD)x0,24

GPM = (Brutto – 320)x0,24 (1)

Nuo 2009 01 01 reikia skaičiuoti:

GPM + PSD = (Brutto – NPD)x0,15 + Brutto x0,06 =

= (Brutto – (470 – 0,2x (Brutto – 800)x0,15 + Brutto x0,06

Dabar pertvarkykime šią lygtį pagal pradinėse klasėse išmokstamas aritmetikos taisykles.

GPM + PSD = (Brutto – 393,75)x0,24 (2)

Kairiosios abiejų formulių pusės beveik vienodos. Skiriasi tik pastovus dydis skliaustuose – tai ir yra NPD. Taigi galime teigti, kad pagal senąją GPM sistemą nuo 2009 01 01 GPM + PSD tarifas pajamų intervale nuo 800 iki 3150 litų − 24 proc., NPD − 393,75 lito.

Užuot įvedus painiai apskaičiuojamą ir nuo pajamų kintantį NPD, tą patį efektą galima pasiekti su senąja GPM sistema, palikus 24 proc. GPM tarifą ir taikant pastovų NPD – 393,75 lito.

Jei tamstoms, kaip A. Kubiliui su A. Šemeta, per sunku susigaudyti, duokite išvadas patikrinti buhalteriams.

Keistas socialinis teisingumas

Gal mes ko nors nesuprantame, gal praleidome kokį svarbų faktorių? Ką gi, praktiškai patikrinkime esminius pokyčius.

3 proc. sumažintas GPM ir painus NPD duoda tokius rezultatus

• uždirbantiems iki 320 litų mokesčiai padidėja 6 proc.;

• uždirbantiems 800−3150 litų mokesčiai sumažėja 17,70 lito;

• uždirbantiems per 3150 litų mokesčiai sumažėja iki 3 proc.

Štai jums ir socialinis teisingumas.

Visi tampa skolininkais

Taigi A.Kubiliaus ir A. Šemetos įvesta mokesčių reforma pasiekta minimalių pokyčių. Tačiau visiškai sugriauta darbo užmokesčio skaičiavimo sistema. Nebetinka brangios kompiuterinės darbo užmokesčio skaičiavimo programos. Daug darbuotojų turinčioms įmonėms šimtus atlyginimų dabar reikia skaičiuoti kalkuliatoriumi.

Tai dar ne viskas. Įvedus kintamą NPD sukurta didžiulė problema visiems, kas sirgs ir gaus nedarbingumo lapelį ar (ir) gaus kitų pajamų (uždarbiaus antroje darbovietėje, už kūrybą gaus honorarą ar sulauks ligos pašalpos, parduos brangų daiktą, išlos loterijoje ir t. t.). Tokiu atveju pilietis automatiškai tampa valstybės skolininku. Mat, ačiū A. Kubiliui ir A. Šemetai, nuo šiol NPD skaičiuojamas nuo visų mėnesio pajamų.

Tad įmonės, kurioje dirbate, buhalterė pasibaigus mėnesiui apskaičiuos jūsų algą ir atskaičiuos mokesčius. Tačiau dėl gautų papildomų pajamų jūsų sumokėta mokesčių suma tampa neteisinga. Tad pasibaigus metams teks dar kartą skaičiuoti visas pajamas, nuo jų priklausantį NPD ir Mokesčių inspekcijai papildomai sumokėti mokesčius.

Nemalonios galutinės išvados

Žadėto tikslo, kad nuo 2009 metų sausio 1-osios reformos daugiau uždirbantieji mokės daugiau, t. y. mokestis (GPM + PSD) taps labiau progresinis įvedus kintamą NPD, nepasiekta. Rezultatas − niekinis. Tai įrodo gaunamas pastovus mokesčio skirtumas 17,70 lito visame pajamų nuo 800 iki 3150 litų intervale.

Tačiau pasiekta, kad išlaidos naujoms kompiuterinėms programoms – milžiniškos. Taip pat atlyginimų skaičiuotojams ir daugeliui dirbančiųjų sukurta daug painios sumaišties.

Tą patį rezultatą buvo galima pasiekti su senąja GPM sistema, palikus 24proc. GPM tarifą ir taikant pastovų NPD – 393,75 lito.

Belieka paskutinė išvada − nei diplomuotas fizikas A. Kubilius, nei diplomuotas ekonomistas ir matematikas A. Šemeta nemoka aritmetikos, negerbia nei Lietuvos verslo, nei šalies piliečių, kuriems be jokios prasmės pridarė daug painiavos ir išlaidų.

Sigitas Stasaitis

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder