Seimo nariai vėl kelia algas

Seimo nariai vėl kelia algas

Vakar Seimas priėmė net dvi rezoliucijas, raginančias Vyriausybę plušėti atsiraitojus rankoves, - kad minimali mėnesio alga kitąmet padidėtų iki 437 eurų ir nustatyti tvarką, kad jos dydis priklausytų nuo vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio, o ne nuo politikų dosnumo prieš rinkimus.

Vyriausybė yra įsipareigojusi nuo kitų metų sausio padidinti MMA iki 350 eurų ir svarsto kilstelėti neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD). O vakar Seimas pritarė 20 Darbo partijos frakcijos narių pateiktam rezoliucijos projektui, skatinančiam dėl mažiausias pajamas gaunančių darbuotojų pasistengti dar labiau ir siekti, kad iki kitų metų liepos 1 d. MMA padidėtų iki 437 eurų.

Vienas iš projekto iniciatorių Kęstutis Daukšys akcentavo, kad prieš metus 300 eurų ir mažesnes algas, neatskaičius mokesčių, gavo daugiau kaip 211 tūkst. žmonių, o 9,1 proc. dirbančių žmonių gyvena žemiau skurdo ribos.

„MMA gauna ir biudžetiniame sektoriuje dirbantys žmonės. Ar valstybės tarnautojai, socialiniai, kultūros darbuotojai nenusipelno orių atlyginimų? Taigi manau, kad Vyriausybė įvertins, kiek gali rasti biudžete pinigų ne tik kovos mašinoms įsigyti ar atsivežti migrantams, bet ir savo žmonių padoriam atlyginimui“, - teigė K.Daukšys.

Opozicijos atstovai negailestingai pliekė siūlytojus didinti MMA, kaltino rinkimų populizmu. Liberalas Kęstutis Glaveckas skaičiavo, kad Darbo partijos pasiūlymas kartu su ketinimais didinti NPD papildomai iš biudžeto pareikalautų apie 250 mln. eurų.

„Sudaryti biudžetą su tokiomis padidėjusiomis išlaidomis neleis netgi Briuselis, ką jau kalbėti apie mūsų priimtus įstatymus dėl lėšų konsolidavimo ir t.t.“, - protino K.Glaveckas.

Kritikos negailėjo ir koalicijos partnerės partijos „Tvarka ir teisingumas“ deleguotas Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Remigijus Žemaitaitis. Pasak jo, skatinimas labiau didinti MMA privers verslą dar giliau lįsti į šešėlį.

„Jei šiandien darbuotojas dirbo visu etatu, jam sumažins iki 0,75 etato - nukentės jo draudžiamosios pajamos, žmogaus darbo stažas ir valstybė“, - vardijo R.Žemaitaitis ir siūlė verčiau didinti NPD, kad ūgtelėtų žmonių pajamos „į kišenę“.

K.Daukšys oponentams atkirto, kad verslas anksčiau ar vėliau bus priverstas mokėti dirbantiems žmonėms padorias algas, nes darbo jėga brangsta.

„Ji brangsta pirmiausia dėl to, kad žmonės išvažiuoja iš Lietuvos, nesurasdami čia gerų sąlygų. Ar jūs manote, kad pigiai dirbs migrantai? Bet kalbama apie kitką - ar mes kaip valstybė imsimės mažinti menkiausiai apmokamų žmonių skurdą, ar tik vaikščiosime iš paskos ir lauksime, kada tas verslas pakils? Rezoliucija reiškia, kad, Seimo manymu, MMA yra per mažas, o jau Vyriausybė priims vieną ar kitą sprendimą. Tarp koalicijos partnerių susitarimas dėl MMA didinimo yra, klausimas tik tas, koks to didinimo spartumas“, - aiškino K.Daukšys.

Jis siūlė įvertinti ir tai, kad, padidinus MMA ir biudžetininkams, dalis pinigų grįš per „Sodros“, sveikatos draudimo mokesčius, be to, žmonės tų pinigų nesukiš į bankus, neišveš į Maljorką ar į Turkiją, o išleis vartojimui, taigi, didės ir PVM surinkimas.

Darbo partijos siūlymą karštai palaikė partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovas Petras Gražulis, kurio pateiktam rezoliucijos projektui susieti MMA didinimą su vidutiniu mėnesiniu darbo užmokesčiu parlamentarai per balsavimą taip pat pritarė.

P.Gražulio siūlymo esmė: MMA turi būti kasmet peržiūrimas ir turi siekti ne mažiau kaip pusę pastarųjų 3 metų vidutinio šalies darbo užmokesčio vidurkio. Pagal šiuo metu esamus jo dydžius MMA kitąmet turėtų didėti 14-15 eurų. Šis pasiūlymas taip pat buvo sukritikuotas, mat užklupus krizei ir mažėjant vidutiniam atlyginimui MMA negalėtų mažėti, o po krizės, atvirkščiai, negalėtų būti didinamas atsižvelgiant į praeitų 3 metų nuosmukį.

„Jeigu valstybė turi galimybių, niekas nedraudžia Vyriausybei ir Seimui nustatyti MMA didesnį nei pusė vidutinio atlyginimo. Žmonės tik apsidžiaugs, jei minimumas sieks 55 proc. ar dar daugiau, - dėstė P.Gražulis ir priminė opozicijai, kad ši nesugebėjo pakelti MMA nė 50 litų: - Galimybių nerado, tik šaukė, kad bankrutuos valstybė. O dabar MMA jau 200 litų pakilęs ir valstybė nesugriuvo, o mokesčių surinkimas tik didėja.“

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder