VSD rūmų projektavimo ir statybos darbai pradėti 2003 metais, sienos iškeltos ir stogas uždengtas prieš 7 metus, ilgiausia nepermatoma tvora sklypas jau buvo apjuostas taip pat prieš 7 metus. Kai lygiai prieš ketverius metus - 2010 metų lapkričio pradžioje - Seimo delegacija lankėsi naujai kylančiuose VSD rūmuose, prie pagrindinio pastato dar tebestūgsojo pastoliai, tačiau langai jau buvo sudėti, sienų išorinė apdaila buvo beveik baigta.
Prieš šešerius metus jau buvo baigtos patalpos, kurias galima pavadinti priimamuoju. Ir didžiulė automobilių stovėjimo aikštelė buvo išasfaltuota jau prieš 6 metus.
Ieškome, kas per 4 metus padaryta už kasmet iš valstybės biudžeto dosniai atseikėjamų pinigų. Nuimti pastoliai. Jų nebeliko jau netrukus po Seimo delegacijos vizito.
Kai prieš 4 metus čia lankėsi Seimo nariai, vidiniame kieme nebuvo asfalto. O dabar yra. Išasfaltuotos automobilių aikštelės ir vidinėje sklypo dalyje nutiestas keliukas. Tiksliau sakant, ne keliukas, o visas stadiono takas, kad nuo vieno pastato iki kito būtų galima apsukti garbingą ratą. Taupant pinigus kelią buvo galima nutiesti tiesiai, bet netaupant nutiestas aplinkkelis.
Ir aplinka sutvarkyta, nors prieš ketverius metus žėlė piktžolės, dabar užsodinta „eurožolytė“, matyti, kad ji prižiūrima. Pasodintos kelios eglaitės, medeliai.
Yra ir dar vienas pasikeitimas. Nuo priimamųjų iki pagrindinių VSD rūmų pastatytas kabantis dengtas praėjimas, kad lyjant lietui, sningant sniegui pareigūnai automobilį pasiektų sausi. Arba kad papietauti galėtų nueiti su marškinėliais, nereikėtų vilktis striukės. Dengtas praėjimas gana ilgas, mažiausiai 20-30 metrų. Bet viskas pareigūnų patogumui.
Darbų pabaigos čia nematyti. Tebestovi statybininkų nameliai, o pagrindiniame pastate nuo 2010 metų didelių pasikeitimų nematyti, kabinetai neįrengti, darbas nevyksta.
Tiesa, kad mokesčių mokėtojams nepasirodytų, jog jų pinigai prapuola tarsi į kiaurą maišą, naujosiose patalpose jau „verda gyvenimas“. Sklypo kampe pastatytas standartinio gyvenamojo namo dydžio dviejų aukštų pastatas, prie jo pastatyti keli automobiliai. Tokį pastatą, kokį pasistato jauna šeima, už dosnias valstybės lėšas sugebėta ne tik iškelti, bet ir įrengti, pritaikyti darbui.
Tiesa, netoliese iškelti ir dar du karkasiniai angarai, kuriuose galėtų būti garažai, viename - sporto salė. Bet kas ten yra iš tiesų - valstybės paslaptis.
Štai kiek nuveikta per pastaruosius ketverius metus Valstybės saugumo rūmų statybose, kurioms per šį laikotarpį skirta daugiau kaip 35 mln. litų.
VSD vadovas Gediminas Grina apie milijonus nekalba. „Klauskite atstovo spaudai“, - tik tokį atsakymą išgirdome iš saugumo šefo.
Atstovas spaudai Vytautas Makauskas toks užsiėmęs žmogus, kad raštu informaciją parengti žadėjęs jos taip ir neparengė. Sako berengdamas prisiminęs, kad viskas iki paskutinio cento - valstybės paslaptis.
Valstybės kontrolė dar vasarą paskelbė VSD finansinio audito išvadas, tačiau apie statybas jose nė žodžio. Auksinių statybų netikrino? Tikrino. „Kaip čia jums pasakius, kad paskui nereikėtų eiti į teismą už valstybės paslapties atskleidimą“, - suabejojo Valstybės kontrolės Komunikacijos skyriaus vedėja Violeta Kiburytė.
Kad tai ypatinga valstybės paslaptis, įsitikino ir Seimo Audito komiteto nariai, prieš svarstant kitų metų biudžetą užklausę Valstybės kontrolės nuomonės apie visus Valstybės investicijų programos projektus, tarp kurių yra ir VSD rūmų statybos. Apie ministerijų projektus valstybės auditoriai pasisakė, o apie VSD - nė žodžio. „Mes stebėjomės, kodėl apie saugumo departamento statybas nieko neparašyta. Aš turiu teisę dirbti su slapta informacija, bet statybos ir man - valstybės paslaptis“, - sakė Audito komiteto pirmininkė Jolita Vaickienė.
Rašyti komentarą