Investavimas pagal amžių: kokia strategija gali atnešti didžiausios grąžos

Investavimas pagal amžių: kokia strategija gali atnešti didžiausios grąžos

Lietuvoje į akcijas, obligacijas ar fondus investuoja labai nedidelė gyventojų dalis. Jaunimas teigia, kad investavimui neturi lėšų, vėliau pinigų atsiradus ima trūkti laiko. Tuo metu sulaukus 50 metų atrodo, kad pradėti investuoti jau per vėlu. „Swedbank“ ekspertai pažymi, kad investuoti galima pradėti būnant bet kokio amžiaus, o rizikas padeda sumažinti pagal investuojančiojo amžių parinkta strategija.

„Swedbank“ privačių klientų tarnybos vadovas Pavel Ladziato pastebi, kad neretai investavimas yra klaidingai suprantamas kaip milžinišką pelną ar nuostolius per vieną dieną atnešantis turtingųjų žaidimas. Iš tiesų investavimas yra pasyvių pajamų generavimo būdas, kai daugeliui investuojančiųjų tinka „kas mėnesį nusipirk ir pamiršk” tipo strategija.

Logiškas patarimas, kaip auginti savo pajams, būtų pirmąjį darbą susiradusiems žmonėms planuoti savo finansus ir dalį jų kas mėnesį atsidėti taupymui bei investavimui. Tačiau realybėje investuoja vos 2 proc. Lietuvos gyventojų, atskleidė „Swedbank” atlikta reprezentatyvi gyventojų apklausa.

„Lietuviams, kad ir kokio amžiaus jie būtų, derėtų sekti Vakarų valstybių gyventojų pavyzdžiu ir pradėti aktyviau rūpintis savo finansine gerove. Pradėjus investuoti ankstyvame amžiuje, galima ir rizikuoti, nes yra laiko išgyventi natūralius pasaulio ekonomikos pakilimus ir kritimus. Tuo metu artėjant link pensinio amžiaus, turimos investicijos turėtų keistis ir būti atsparesnės rizikoms”, – sako P. Ladziato.

Jums 20 metų: drąsiai nereiškia beatodairiškai

Įprastai manoma, kad jauni investuotojai gali nebijoti rizikos, nes turi pakankamai laiko, ir investicijos spės atsitiesti, jei ekonomika staiga sulėtėtų ar patirtų recesiją. Tačiau pasak P. Ladziato, drąsus investavimas nereiškia, kad tai reikia daryti bet kokiomis sąlygomis.

„Čia praverčia analogija su plaukimu. Besimokantis plaukti vaikas labai stipriai išsigąsta, kuomet po kojomis nebejaučia dugno. Po tokios patirties antrąkart į vandenį jis bris daug atsargesnis. Lygiai taip pat ir investavime. Jaunas žmogus gali visas lėšas sudėti į vienos įmonės akcijas, o po rimtesnio rinkos sukrėtimo tokie žmonės arba nustoja investuoti, arba pradeda daryti tai žymiai atsargiau“, – sako „Swedbank“ Privačių klientų tarnybos vadovas.

Pasak jo, iki trisdešimties metų amžiaus siūloma investuoti didesnę lėšų dalį skiriant akcijoms, o mažesnę obligacijoms bei investiciniams fondams, pavyzdžiui, santykiu 70/30. Daugiau pasidomėjus rinkomis ir įgijus patirties, investavimo strategiją galima „drąsinti“, bet akcijos neturėtų sudaryti daugiau nei 80 proc. viso portfelio vertės.

„Dešimt metų yra gana ilgas laikotarpis, todėl per jį, tikėtina, pasitaikys rinkos pakilimų ir kritimų. Tačiau turint subalansuotą akcijų ir obligacijų portfelį tokį ciklą galima išgyventi. Tai taip pat leis pajausti, kokiomis nuotaikomis gyvena investuotojai, kai rinkos patiria ir gerus, ir prastesnius laikus“, – sako ekspertas.

Jums 30 metų: metas tobulėti ir didinti kapitalą

Jei iki trisdešimties metų amžiaus dar neinvestavote nei vieno savo euro, dabar galėtų būti pats metas. Būdami tokio amžiaus žmonės pradeda uždirbti daugiau, todėl investavimui skiriamos lėšos gali sudaryti apie 10-15 proc. visų pajamų.

Pasak P. Ladziato, tolstant nuo trisdešimtojo gimtadienio jau reikėtų palengva mažinti riziką. Tokiu atveju akcijos galėtų sudaryti apie pusę visų investicijų vertės, o likusioji dalis turėtų būti investuota į obligacijas ar fondus.

„Laikotarpis nuo trisdešimt iki penkiasdešimt metų yra auksinis karjeros metas, ir daugelis žmonių turi pakankamai patirties ir energijos dirbti daug ir užsidirbti. Atsižvelgiant į tai, investavimui galima skirti didesnę pajamų dalį, nes tikėtina, kad laisvų pinigų tokie žmonės turi daugiau“, – komentuoja „Swedbank“ atstovas.

Jums 50 metų: laikas naujiems tikslams

Tokiame amžiuje žmonės paprastai būna sumokėję būsto paskolą arba paskolos įmokos sudaro nereikšmingą pajamų dalį, vaikų išlaikymas reikalauja vis mažiau išlaidų, o pajamos pasiekia piką. Dabar pats laikas susikurti tikslus ateičiai ir pabandyti įsivaizduoti, koks bus gyvenimas, kai nebereikės aktyviai dirbti. Reikia įsivertinti dabartines ir planuojamas pajamas, nuo to priklausys, kokias investicijas geriausia rinktis.

Pasak P. Ladziato, iš esmės atsiranda du pasirinkimai. Ramiai laukti pensinio amžiaus laikantis nusistatytos investavimo strategijos ir iki minimumo sumažinus investavimo riziką. Tokiu atveju akcijų dalį portfelyje vertėtų mažinti ir pirkti daugiau obligacijų. O jei sulaukus pensinio amžiaus yra planų likti darbo rinkoje, tuomet dalį portfelio galima investuoti rizikingiau, tačiau didžiąją dalį portfelio visgi reiktų laikyti saugiose turto klasėse.

„Kinų patarlė sako, kad geriausias metas sodinti medį buvo prieš 20 metų. Lygiai taip pat yra ir su investavimu. Patartina tai pradėti daryti kuo anksčiau, nes šiandien priimti sprendimai turės daug įtakos tam, kiek pinigų būsite sukaupę po kelių dešimčių metų. Net jei investavimu susidomėjote būdami brandžiame amžiuje, vis tiek egzistuoja tvarios strategijos, kurios leis įdarbinti pinigus ir ramiau žiūrėti į ateitį“, – apibendrina „Swedbank“ Privačių klientų tarnybos vadovas P. Ladziato.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder