Užsieniečiai darbuotojams moka daugiau

Užsieniečiai darbuotojams moka daugiau

Savo verslus Lietuvoje plėtojantys užsieniečiai yra dosnesni darbdaviai nei verslininkai lietuviai. Tai nustatė Vyriausybės kanceliarijos bei Ekonomikos ir investicijų ministerijos užsakytas tyrimas, kurį atliko Vyriausybės strateginės analizės centro (STRATA) specialistai. Kodėl mūsiškiai darbdaviai tautiečiams moka mažesnius atlyginimus?

STRATA tyrimas analizavo 107 142 įmonių, veikusių šalyje 2018 m. lapkritį, duomenis. Iš jų 965 įmonės buvo inovatyvios, 11 892 - eksportuojančios, 2610 įmonių buvo agentūros „Versli Lietuva“ klientės. Agentūrai „Investuok Lietuvoje“ priklausė 162 klientės. Dar 571 įmonė buvo sukurta tiesioginėmis užsienio investicijomis, o 4962 įmonės buvo kontroliuojamos užsienio. Dauguma šių įmonių susikoncentravusios Vilniaus regione (43 proc.). Klaipėdos regione veikė 11 proc. užsienietiškų įmonių, o Kauno regione - 20 proc.

Visos užsienietiškos įmonės, palyginus su lietuviškomis, pasižymėjo mažesne kadrų kaita. Tai savaime suprantama. Kam bėgti nuo darbdavio, kuris moka didesnę algą nei Lietuvos vidutinė. Siekianti 1093 Eur prieš mokesčius. Juolab kai inovatyvios įmonės 2018 m. padidino vidutinius atlyginimus net 12 proc. Dar vienas skirtumas, nustatytas STRATA tyrėjų - užsienietiškų įmonių darbuotojų amžiaus vidurkis - 30-34 metai. „Investuok Lietuvoje“ klienčių 162 įmonių darbuotojų amžiaus vidurkis dar jaunesnis. Tesiekia 25-29 m. Kai visų šalies samdomų darbininkų amžiaus vidurkis - 55-59 metai.

STRATA Studijų politikos ir karjeros skyriaus vadovas Gintautas Jakštas, paklaustas, kodėl užsieniečių įmonės moka didesnius atlyginimus nei lietuviškos, paaiškino: „Užsienio kapitalo įmonės paprastai didesnės, modernesnės, galinčios sukurti didesnę pridėtinę vertę, todėl gali pasiūlyti savo darbuotojams patrauklesnį atlyginimų paketą. Tai verčia pasitempti ir lietuviškas įmones. Kelti darbuotojų atlyginimus.“

O jei čia investuojantys užsieniečiai nekvėpuotų mūsiškiams verslininkams į nugaras, tai mūsiškiai atlyginimų ir nekeltų?

„Neturiu tokios informacijos, - atsakė G.Jakštas, - yra įvairių atvejų. Reikėtų analizuoti kiekvienos atskiros įmonės pelnus. O kad užsieniečių įmonėse darbuotojų amžiaus vidurkis jaunesnis, taip pat yra paaiškinimas. Užsieniečiai investuoja į finansinio draudimo, informacinių ryšių sektorius, į aukštesnes technologijas. Tokių sektorių vyresnio amžiaus specialistų dar trūksta.

Įdarbinus jaunus žmones, tenka juos paruošti, apmokyti darbo vietai, į juos investuoti, nes mokyklos jų konkrečiai darbo vietai neparuošia. Tiesa, reikia pasidžiaugti, jog užsienietiškos įmonės 20 proc. darbuotojų įdarbina per Užimtumo tarnybą. Vadinasi, tie žmonės anksčiau buvo bedarbiai, o dabar gauna neblogus atlyginimus.“

Komentuoja Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas SUTKUS:

Pagrindinė aukštesnių atlyginimų priežastis - užsienio investuotojai veikia tarptautinėse rinkose, dažnai yra pasaulinių korporacijų padaliniai. Pavyzdžiui, „Continental“. Tokios įmonės kuria produktus, turinčius didelę pridėtinę vertę, todėl ir gali mokėti didelius atlyginimus. Kiekviena verslo šaka - skirtinga, tačiau tikrai nėra taip, kad lietuviai verslininkai specialiai mokėtų savo tautiečiams mažesnius atlyginimus. Pavyzdžiui, „Thermo Fisher Scientific Baltics“ vidutinis atlyginimas yra didesnis nei šalies vidurkis. Kad ir kaip būtų, IT specialistas visada daugiau uždirbs nei kiemsargis. Nepriklausomai nuo to, kokio kapitalo - lietuviško ar užsienietiško - įmonėje dirbs.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder