Mokyklos rinkimų apylinkėje Nr. 1, įsikūrusioje Vytauto Didžiojo gimnazijoje, per tris pirmąsias valandas savo balsą atidavė tik 90 žmonių. Komisijos narių vienbalsiu teigimu, vyresnio amžiaus žmonėms suprasti, kaip balsuoti, yra itin sunku. Vieni pažymi ,,ne“, galvodami, jog tai reiškia, kad jie nenori parduoti žemės užsieniečiams ir tik išėję iš kabinos supranta, kad klausimas buvo formuluotas ne taip. Kiti ,,taip“ arba ,,ne“ pažymi prie kiekvieno iš nurodytų biuletenio punktų. Tokie biuleteniai balsų skaičiavimo metu bus laikomi negaliojančiais. Dar vieni piliečiai pusvalandį skaito tekstą ir nervinasi, bando suprasti, ko jų klausiama.
Komisijos nariai pastebi, kad balsuoti šiandien eina tik labai suinteresuoti žmonės, turintys aiškią poziciją. ,,Balsavau už Konstitucijos straipsnių formuluočių keitimą. Koks lietuvis norės, kad jo žemė būtų parduota? Žydai išpirko arabų žemes ir kariauja dabar“, – pažiūrų neslėpė balsuoti atvykęs Pranas.
Mokyklos rinkimų apylinkės Nr. 1 komisijos pirmininkė Jolanta Limontienė savo ruožtu teisinosi dėl vieno rinkėjo kaltinimo sabotažo vykdymu, neva rinkėjo korteles gauna ne visi žmonės. Ji pripažino, jog už lapelių išnešiojimą atsakinga rinkimų komisija, tačiau neteisingų veiksmų padaryta nebuvo. Pirmininkė piktinosi, jog paštas rinkimų komisijai neduoda laiptinių kodų, o kai kur kodų net nėra, kai kurių daugiabučių lauko durys rakinamos tik spyna. Pasak jos, žmonės, išnešiojantys lapelius, turi laukti, kol kas nors iš gyventojų grįš namo, nors ir tai negali būti tikri, kad prieš akis durys nebus užtrenktos. Kai kuriose gyvenamosiose vietose registruoti gyventojai, jau seniai iš ten išsikraustę. Sužinoti, kur šie žmonės gyvena, rinkimų komisija neturi galimybės.
Anot J. Limontienės, buvo ir tokių atvejų, kai komisija gavo pranešimų, kad žmogus dėl sveikatos problemų negali pats ateiti į rinkimų apylinkę, tačiau atėjus į jo namus, šis buvo išvykęs. ,,Rinkėjo korteles išnešioti 100 procentų – tiesiog neįmanoma. Vieni sode, kiti išvažiavę, 10 kartų negalime tikrinti, ar žmogus jau yra namuose. Piliečiai gali ateiti į bet kurią rinkimų apylinkę, jiems bus atspausdinta rinkėjo kortelė ir šie galės atiduoti savo balsą. Reikia tik noro“, – dėstė komisijos pirmininkė.
Balsuoti Šilojų rinkimų apylinkėje Nr. 25, kuri įsikūrusi Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, piliečiai taip pat nesiveržė. ,,Tikrai tikėjomės didesnio rinkėjų aktyvumo“, – spėlionėmis dalijosi šios rinkimų apylinkės pirmininkė Ingrida Kuzminskienė ir pateikė duomenis, kad per tris pirmąsias balsavimo valandas apsilankė tik 105 žmonės. Jos manymu, labai daug piliečių, ypač vyresnio amžiaus, skundžiasi, kad nesupranta balsavimo tvarkos. Moteris pastebi, kad net išsilavinusiems žmonėms prireikia kiek laiko, kol jie suvokia formuluoto klausimo esmę.
Į rinkimų apylinkes balsuoti atvykę piliečiai skundėsi ne tik Vyriausiosios rinkimų komisijos patvirtinta biutelenio pildymo tvarka, bet ir nenuosekliu valdžios institucijų darbu kelių kadencijų laikotarpyje. ,,Tai, kad Lietuvos Konstitucijos straipsniai kertasi su Europos Sąjungos direktyvomis ir tai, kad apie tai kalbama tik dabar rodo viena: valdžia turi prisiimti atsakomybę už savo veiksmus. Tada jie nė vieno iš mūsų neklausė, ar mes su tuo sutinkame“, – kalbėjo ką tik iš balsavimo kabinos išėjusi Dovilė.
Rašyti komentarą