Koordinacinė taryba jau seniai ruošiasi paminėti šią datą. Šiemet gegužės 21 d. sukanka 100 metų, kai Klaipėdoje buvo įkurta (dabartiniame Kruizinių laivų terminale, anksčiau buvusioje AB "Klaipėdos laivų remontas" teritorijoje") Pauliaus Lindenau laivų statykla su elingu. Ji veikė 1918-1944 m. ir tęsė nuo XVIII a. šioje vietoje gyvavusias laivų remonto ir statybos tradicijas.
Pasak Lietuvos laivų remontininkų ir statytojų asociacijos direktoriaus Viktoro Čepio, ši statykla Klaipėdoje laivų statybą pakėlė į visai kita lygį - pradėti statyti ir metaliniai, ir suvirinti laivai, pastatytas tada didžiausias keleivinis laivas.
Norima atkreipti dėmesį į šį istorinį faktą. Koordinacinės tarybos siūlymui 2019-uosius skelbti Didžiojo elingo metais pritarė ir Savivaldybės Žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo ir gatvių pavadinimų suteikimo komisija.
Koordinacinė taryba kartu su Lietuvos laivų remontininkų ir statytojų asociacija, Savivaldybės Kultūros skyriumi ir kitomis organizacijomis parengė ir šiam įvykiui skirtų renginių, kurie vyks visus šiuos metus, programą ir ketina ją koordinuoti. "Iš Savivaldybės lėšų neprašome. Programas vykdys pačios suinteresuotos įmonės. Apie tai Savivaldybė buvo informuota", - sakė Jūrinės kultūros koordinacinė tarybos pirmininkas Petras Bekėža.
Jo teigimu, buvo parengti visi dokumentai teikti šį klausimą svarstyti miesto Tarybai, taip pat Tarybos nutarimo projektas, jie pristatyti Klaipėdos miesto savivaldybės administracijai. Tačiau į šių metų sausio 31 d. miesto Tarybos darbotvarkę šis klausimas nebuvo įtrauktas.
Antradienį Koordinacinės tarybos nariai bandė aiškintis, kas nutiko, kodėl klausimas neįtraukiamas į Tarybos darbotvarkę ir kokia tikimybė, kad jis bus įtrauktas į artimiausio posėdžio darbotvarkę. Nutarta paraginti administraciją, kad klausimas būtų teikiamas Tarybai tvirtinti.
Nėra Tarybos sprendimo projekto?
Vakar įsitikinome, kad šio klausimo nėra ir tarp preliminarių vasario 21 d. vyksiančio miesto Tarybos posėdžio darbotvarkės klausimų.
Pasiteiravome Klaipėdos miesto tarybos ir mero sekretoriaus Modesto Vitkaus, kodėl ignoruojamas šis klausimas. "Todėl, kad nėra parengto tokio Tarybos sprendimo projekto. Bent jau aš tokio tikrai nemačiau. Jį turi parengti pats pasiūlymo teikėjas arba kuruojantis padalinys administracijoje. Tokie klausimai sprendžia administracijos direktoriaus vardu. Taryba, kaip koliagialus organas, pagal Vietos savivaldos įstatymą priima sprendimus tik dėl parengtų Tarybos sprendimų projektų. Kodėl tokio projekto nėra, negaliu pasakyti", - teigė jis.
Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorius Saulius Budinas paaiškino, kad klausimus į Tarybos posėdžio darbotvarkę traukia ne administracijos direktorius, o meras, bet sutiko su tuo, kad administracija turi parengti Tarybos posėdžio sprendimų projektus. Konkrečiai šiuo klausimu, pasak S. Budino, sprendimo projektą turėjo parengti Kultūros skyrius. "Jeigu yra parengtas sprendimas, galima klausimą įtraukti į darbotvarkę. Kiek atsimenu, jis lyg ir parengtas. Pasižiūrėsime, įsivertinsime, atiduosime Tarybos sekretoriatui, jis turėtų įtraukti. Į praėjusios tarybos posėdį nespėta įtraukti, nes nespėta apsvarstyti komitetuose", - aiškino administracijos direktorius.
Taigi didelė tikimybė, kad ateinančio Tarybos posėdžio darbotvarkėje šis klausimas bus svarstomas, o ar Taryba pritars ar ne, sunku pasakyti.
Norima padaryti atminimo lentelę
Lietuvos laivų remontininkų ir statytojų asociacijos direktorius V. Čepys informavo Koordinacinę tarybą, jog norima tai datai pagaminti ir atminimo lentelę, kurioje būtų ir P. Lindenau, kaip šios statyklos steigėjo, bareljefas ar kas nors panašaus. Tuo rūpinasi ir klubas "Budys", ir bendrovė "Klaipėdos laivų remontas".
Beje, P. Lindenau yra Jūrinės kultūros koordinacinės tarybos parengtame įžymių ir jūrinei Lietuvos kultūrai nusipelniusių žmonių sąraše, kuriam taip pat yra pritarusi Savivaldybės Žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo ir gatvių pavadinimų suteikimo komisija.
V. Čepio manymu, lentelę būtų galima pakabinti ant dabar Kruizinių laivų termionale rekonstruojamo cecho, kuris yra istorinis technikos paveldas, arba ant paties elingo.
Tačiau žinant, kokius biurokratinius voratinklius reikia įveikti Savivaldybėje, baiminamasi, kad galima nespėti lentos pagaminti iki gegužės. Pasak V. Čepio, galbūt bus bandoma eiti paprastesniu keliu, iš pradžių pasitenkinti tik informaciniu stendu, kol bus gautas leidimas tokiai lentelei pakabinti ant pastato Kruizinių laivų terminale. Manoma informacinę lentą spėti padaryti iki gegužės 21 d. V. Čepio manymu, joje tekstas turėtų būti parašytas lietuvių, vokiečių ir anglų kalbomis.
Kol kas dar nenuspręsta, kieno lėšomis bus gaminama atminimo lentelė, nežinia, kiek prisidės asociacija, "Klaipėdos laivų remontas", "Būdys" ar Lietuvos jūrininkų sąjunga. Kovo 19 d. turėtų vykti asociacijos tarybos posėdis, po jo daug kas paaiškės.
V. Čepys įsitikinęs, kad didžioji dalis renginių, numatytų programoje įvyks. "Programos idėja - propaguoti Klaipėdoje laivų statytojų ir remontininkų specialybes", - sakė jis.
Elingas "pasipuoš"
Bendrovių "Klaipėdos laivų remontas" ir Kruizinių laivų terminalo vadovas Alvydas Butkus sako, kad įmonė palaiko atminimo lentelės idėją.
Elinge šiemet planuojami įvairūs renginiai, pavyzdžiui suvirintojų konkursas. Be abejo, vyks ir muzikiniai renginiai - jų planuojami 4 koncertai prieš ir po Jūros šventės.
"Galvojame kaip nors elingą apšviesti, ieškome partnerių, turinčių idėjų. Norime, kad elingas šviestų vakarais ir nebūtų toks niūrus", - sakė A. Butkus.
Pasak jo, kam būtų galima pritaikyti elingą ateityje, sprendimo dar nėra priimta. Vizijų buvo parengta įvairių. Paveldosaugininkai jo neleidžia uždengti, apatinėje dalyje turi likti viešoji erdvė, jis negali užstoti piliavietės ir t. t. Didžiuliai investiciniai projektai galbūt bus įgyvendinami ateityje, bet tikrai ne šiandien. Kol kas elinge tebevykdoma veikla, t. y. nuleidžiami ir pakeliami mažieji laivai.
Kruiziniame laivų terminale liko istoriniai paveldosauginiai pastatai, vadinamasis korpusinis cechas, kalvė, jachtų ir valčių remonto pastatas. Pastarasis jau renovuojamas ir iki vasaros pabaigos žadama darbus baigti. Jame bus ir muziejus su P. Lindenau statyklos nuotraukomis, stovės ir iš tų laikų išlikusios paveldosauginės staklės. Po renovacijos jame bus remontuojami pramoginiai laivai.
APŠVIES. Kol kas dar nenuspręsta, kam elingas galėtų būti pritaikytas ateityje. O šiais jubiliejiniais metais jis bus gražiai papuoštas - vakarais gražiai apšviestas. Virginijos Kesminės nuotr.
Rašyti komentarą