Klaipėdoje benamiai džiaugiasi karantinu ir gavę stogą virš galvos

Klaipėdoje benamiai džiaugiasi karantinu ir gavę stogą virš galvos

Lietuvoje paskelbus karantiną, užsivėrė ir Klaipėdos nakvynės namų vartai. Čia saviizoliacijoje gyvena per šimtą benamių, kurie tą dieną buvo čia apsistoję. Tačiau bėdžiai tame problemos nemato – džiaugiasi stebuklingai gavę nuolatinį stogą virš galvos ir karštą maistą kasdien. Net vieni kitus kontroliuoja, ar viruso akivaizdoje likimo broliai laikosi tinkamos higienos.

Uostamiestyje esančių nakvynės namų vartai užrakinti. Teritoriją juosia aukšta tvora. Tačiau gyvenimas viduje verda. Kovo 16 dieną šalyje paskelbus karantiną, šiuose bei dar vienuose Klaipėdos nakvynės namuose nakvojo ar ilgesniam laikui apsigyvenę buvo per šimtą bėdžių. Tad užvėrus vartus jie visi čia ir liko. Naujų žmonių darbuotojai nebeįleidžia, o norintiems išeiti vartai atviri, tačiau be galimybės sugrįžti. Net į parduotuvę cigarečių jiems nupirkti eina nakvynės namų darbuotojai.

„Darbuotojai atsakingai vertina tą situaciją ir stengiasi, jeigu reikia, dėl cigarečių ar kitų mažų prekių, sakykime, paorganizuoja, nueina ir patys nuperka, kad jiems kuo mažiau turėti socialinių kontaktų“, – sako Nakvynės namų direktorė Alma Kontrimaitė.

Tačiau Lietuvos įvedus karantiną, per vieną naktį stebuklingai namus gavę buvę benamiai gyvenimu čia nesiskundžia. Pasakoja, kad sąlygos idealios:

„Iš tikrųjų, labai gerai. Va, dabar einu maudytis, einu skalbtis drabužių. Geros čia sąlygos. Labai viskas šaunu. Gerai administracija klauso, pasakai kokios problemos yra – sprendžia. Yra socialinė darbuotoja, labai gera moteris. Padeda čia mums, tiems benamiams.“

Vyriškis sako, kad keli likimo broliai izoliuotus nakvynės namus paliko, bet, matyt, jų toks gyvenimo būdas – negali sėdėti vienoje vietoje, svarsto jis:

„Mes saugiai esam. Kai kas po „biški“ išeina, kai kas lieka. Trys žmonės jau išėjo nuo pradžios, bet mes būsim iki galo.“

Likę benamiai kontroliuoja vienas kitą – stebi ar likimo broliai plaunasi rankas, nešioja apsaugines kaukes, negirtauja.

„Tai jie vieni kitus ir skatina, ir prašo, ir reikalauja, ir prižiūri, netgi budi prie dezinfekcinių skysčių, kad išėję iš tualeto pasinaudotų tuo skysčiu. Grįžę iš lauko parūkę, ten Šilutės plente laiptais truputį išeina, vėlgi, yra kas prižiūri vieni kitus. Kambarius tvarkosi“, – pasakoja A. Kontrimaitė.

O ir maistas čia atkeliauja tikrai ne iš konteinerių. Nakvynės namus patiekalais aprūpina „Maisto banko“ organizacija. Jos savanoriai krauna dėžes su maistu ir pasakoja, kad vyraujant karantinui, neišparduotą išsinešimui maistą kavinės aukoja ar net specialiai gamina šiai organizacijai. Taip ant nakvynės namų gyventojų stalų nugula ir limonadas, ir kibinai.

„Praėjusią savaitę mes išdalinom 7 dėžes sausainių arba kibinų, bendram kiekyje, iš vienos kepyklėlės, kuri pasidalino savo gerumu, iškepdama specialiai tam, kad galėtume perduoti paramos gavėjams. Dalis nukeliavo ir į nakvynės namus, ir į reabilitacinius centrus, kur žmonėms reikia valgyti kasdien“, – teigia „Maisto banko“ atstovas Raimondas Danupas.

Tačiau, panašu kad ir į nakvynės namus nepatekę bėdžiai labai galvos nesuka. Šalčių lyg ir nebebus, spėja, o ir draugai visada išties pagalbos ranką. Benamiai sako, jog ir miestiečių sveikata rūpinasi:

„Yra žmonių, kurie priima. Draugai, kurie pažįsta. Ir jokių problemų čia nėra. Būk švarus, tvarkingas, nebendrauk su kuo nereikia ir viskas kultūringai gaunasi. Atstumo laikausi nuo žmogaus kaip turi būti, kaukę naudoju, kur reikia.“

Tad ir panikos tarp benamių dėl siaučiančio koronaviruso nėra. Izoliacijos taip pat nebijo. Ir karčiai juokauja – visą gyvenimą juk buvome izoliuoti nuo visuomenės, tad keli mėnesiai problemų tikrai nesukels, sako bėdžiai.

Sidebar placeholder