Klaipėdoje Saulė užtems labiausiai

Klaipėdoje Saulė užtems labiausiai

Kovo 20-ąją, penktadienį, vidurdienį, Lietuvos dangų papuoš neeilinis reiškinys - dalinis Saulės užtemimas. Jeigu dangaus neužstos debesys, klaipėdiečiai jį pamatys pirmieji šalyje, tačiau saugiai ir įdomiai stebėti šį dangaus reiškinį kol kas gali tik aukštaičiai.

Klaipėdoje Saulės užtemimas prasidės 2 minutėmis anksčiau nei Vilniuje - 10 val. 51 min. Lygiai vidurdienį, 12 valandą, jis pasieks didžiausią užtemimo fazę. Klaipėdoje Mėnulis užstos 78 proc. Saulės disko (Vilniuje - 72,8 proc.). Ypatingas reiškinys uostamiestyje baigsis 13 val. 10 min.

Pasak Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto planetariumo direktorės Danutės Sperauskienės, daliniai Saulės užtemimai Lietuvoje buvo matomi ir anksčiau - 2006, 2008 metais, bet šis užtemimas mūsų krašte per pastaruosius 16 metų bus pats įspūdingiausias, nes Mėnulis uždengs didžiąją Saulės dalį - net tris ketvirtadalius.

"Žinia, užtemimų sukėlėjas - Mėnulis. Jis, skriedamas orbita aplink Žemę, retsykiais erdvėje atsiduria tiesiai prieš Žemę, t. y. tarp Žemės ir Saulės. Tuomet į Žemę jis meta savo šešėlį, apsuptą pusšešėlio. Atsidūrus šešėlio srityje galima matyti visišką arba žiedinį Saulės užtemimą, o pusšešėlio zonoje - dalinius Saulės užtemimus.

Šį kartą Mėnulio šešėlis bėgs šiauriniu Žemės pusrutuliu, jis palies Atlanto vandenyne esančias Farerų salas ir Arkties vandenyno Svalbardo salyną, sukeldamas ten visišką Saulės užtemimą, o mes, patekę į jo pusšešėlio zoną, grožėsimės tik dalinio Saulės užtemimo eiga. Europoje kitas visiškas Saulės užtemimas bus matomas tik 2026 metų rugpjūčio 12 dieną", - aiškino astronomė.

Žiūrėti į Saulę - tik per filtrą

Lietuvos astronomijos sąjungos pirmininkas dr. Julius Sperauskas sakė, jog Lietuvoje nėra atliekami Saulės tyrimai, tad nėra ir specialios technikos Saulei tyrinėti. Astronomai stebi šį reiškinį pro teleskopus, apsaugotus filtrais.

J. Sperauskas įspėjo, jog savarankiškam užtemimo stebėjimui būtina pasirūpinti akių apsaugos priemonėmis.

"Jokiu būdu negalima žiūrėti tiesiai į saulę be specialaus saulės spindulių filtro, ypač pro optinius įrenginius (žiūronus, teleskopus), nes taip galima apakti. Žiūrėjimui į saulę netinka ir įprasti akiniai nuo saulės. Nors regimųjų spindulių intensyvumą pristabdo fotojuostelė, aprūkęs stiklas, suvirintojo akiniai, kompaktinis diskas ir pan., tačiau šios priemonės neapsaugo akies nuo infraraudonųjų spindulių, kurie gali pažeisti akį", - įspėjo astronomas.

Akių gydytojai taip pat akcentuoja, jog staigus saulės poveikis gali būti labai žalingas akims, nes stebint saulės užtemimą gali būti nudeginta centrinė akių tinklainės dalis. Akyse visam gyvenimui lieka mikrorandeliai, ir žmogui pablogėja regėjimas.

Molėtai lenkia Palangą

Klaipėdoje Saulės užtemimą bus galima stebėti Kruizinių laivų terminale, kur įrengtas apžvalginis teleskopas su filtru. Veikiančios observatorijos, kurioje būtų galima stebėti šį ypatingą reiškinį, Vakarų Lietuvoje, deja, nėra.

Nors dar 1984 metais Palangoje, Virbališkės take, pradinėje mokykloje, buvo įrengta observatorija, tačiau ji neveikia ir nežinia, ar kada nors veiks. Praeitų metų vasarą kurorto meras Šarūnas Vaitkus patikino, jog observatorijai sutvarkyti reikia milijono litų ir lėšų bus ieškoma Europos Sąjungos fonduose, tačiau kalbos kol kas liko tik kalbomis.

Palangos savivaldybės administracijos atstovė ryšiams su visuomene Jurgita Vanagė pripažino, jog šiuo metu dėl Palangos observatorijos nieko nedaroma.

"Buvo keletas susitikimų su specialistais, jie pasakė, kokia įranga ir investicijos būtų reikalingos, tačiau šiuo metu šis projektas nevystomas", - sakė J. Vanagė.

O štai aktyviai veikiančioje Molėtų observatorijoje stebėti Saulės užtemimą iš anksto užsiregistravo daugiau nei šimtas smalsuolių. Saulės užtemimas čia bus stebimas teleskopais per neutralų filtrą, specialiu Saulės teleskopu per vadinamąjį H-Alfa filtrą, bus ir Saulės projekcija ant nedidelių ekranėlių ir be teleskopų - su neutraliais akių filtrais.

Taip pat šis reiškinys bus transliuojamas internetu, vyks VU Teorinės fizikos ir astronomijos instituto Astronomijos observatorijos vyresn. mokslo darbuotojos dr. Erikos Pakštienės paskaita apie Saulę, jos paviršių ir vyksmus gelmėse.

Rezultatai - ir palankūs, ir nepalankūs

Dangaus kūnų įtaką žmonėms nagrinėjantys astrologai įsitikinę, jog Saulės užtemimas daro stiprų poveikį visų žmonių psichikai. Klaipėdietė astrologė Violeta Liaugminienė mano, jog užtemimai yra tarsi kertiniai taškai, suteikiantys didesnes galimybes pozityviam savęs keitimui ir tobulėjimui.

"Užtemimas - tai vidinių psichikos procesų katalizatorius. Užtemimo periodu (savaitė prieš ir savaitė po jo) išgyvenimai būna daug stipresni, ryškesni, net ir nevykstant jokiems svarbiems įvykiams. Tokie išgyvenimai sukelia neįsisąmonintas žmogaus reakcijas ir neįsisąmonintus poelgius.

Užtemimai yra tarsi energijos koncentratoriai, atidarantys vartus žmogaus sąmonės ir pasąmonės galių transformacijai. Kaip ta energija bus naudojama, priklausys nuo kiekvieno individualiai. Rezultatai gali būti tiek palankūs, tiek nepalankūs.

Užtemimo esmę gali paaiškinti paprastas buitinis pavyzdys. Įsivaizduokite - jūs sėdite vakare kambaryje įsijungę šviesą ir kažkas tą šviesą išjungia. Kai vėl atsiranda šviesa, jūs daiktus, esančius patalpoje, matote daug ryškiau ir aiškiau. Viską išvystate tarsi naujoje šviesoje. Būtent toks prašviesėjimas, sąmoningumas gali ateiti toje srityje, kurią paliečia užtemimas", - aiškino astrologė.

Pataria neskubėti ir apsivalyti

Saulės užtemimas kovo 20-ąją vyks Žuvų ženkle ir didesnę įtaką gali turėti žmonėms, gimusiems po Žuvų, Dvynių, Mergelės, Šaulio zodiako ženklais. Anot V. Liaugminienės, Žuvų ženklą valdo subtiliausia Neptūno planeta, susijusi su mistika, dvasingumu, gerumu, taip pat - iliuzijomis, priklausomybėmis, savęs gailėjimusi.

"Neharmoningas Neptūno aspektas su Saturnu užtemimo metu veikia žmonių psichiką, atsiranda daugiau baimių, nepasitikėjimo savimi ir kitais", - sako astrologė.

Ji pataria užtemimo periodu neskubėti gyventi, sulėtinti tempą, labiau stebėti, vertinti, paskaičiuoti daug ėjimų į priekį, jokiu būdu nevartoti alkoholio ir kitų svaigalų, nes visos priklausomybės esančios tamsių jėgų įtaka, o užtemimas neva yra labai puikus laikas apvalyti savo fizinį kūną ir sąmonę, atsiriboti nuo energijų, kurios neveda į šviesą.

"Visiems šito užtemimo metu tiktų sau išsikelti tokį ketinimą, svajonę - programą, padaryti save ir pasaulį geresnį, gražesnį, išspinduliuoti daugiau meilės, nesavanaudiškumo. Meno žmonėms - siekti, kad prie jų kūrybos prisilietę žmonės tarsi apsivalytų, taptų geresni. Dvasingumo vedliams - savo mokymuose atrasti tokius žodžius, kad juos išgirdusiam norėtųsi išmintingiau, kilniau gyventi, savo gyvenimo laivą plukdyti į uostą, kurio vardas - besąlyginė meilė", - aiškino V. Liaugminienė.

Veikia tik ligonius

Klaipėdos psichikos sveikatos centro vyriausiasis gydytojas Aleksandras Slatvickis dangaus kūnų įtaką žmogui vertina skeptiškai. Jis tik nusijuokė, jog nei pats asmeniškai artėjančio Saulės užtemimo nepajuto, nei pacientų antplūdžio pastarosiomis dienomis nesulaukė ir tikisi nesulaukti.

"Teko bendrauti su kolegomis Vilniuje. Jie atliko tyrimą, ar veikia astronominiai reiškiniai žmonių psichiką, tačiau nenustatė jokio ryšio tarp Mėnulio fazių ir susirgimų psichikos ligomis.

Taigi, sveiko žmogaus savijautai nei Saulė, nei Mėnulis įtakos neturi, tačiau žmones, kurie turi psichikos sutrikimų, veikia ir astronominiai reiškiniai, per mėnulio pilnatį ar jaunatį, per užtemimus jiems padidėja jautrumas, paaštrėja baimės", - sakė A. Slatvickis.

INFORMACIJA

Visišką Saulės užtemimą galima stebėti internete, svetainėje Slooh.com (transliacija prasidės nuo 10.30 val. Lietuvos laiku).

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder