Valdžios vyrai nepraleidžia progos pasigirti, kad Lietuva – jūrinė valstybė, o Klaipėda – vartai į pasaulį. Tačiau vieno iš uostamiesčio reprezentacinių objektų - gausiai lankomo šiaurinio molo - nesiima kuopti nei Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija (KVJUD), nei merija.
Lankytojų pamėgta vieta - šiaurinis molas Melnragėje - po truputį virsta tikru sąvartynu. Tarp jo akmenų kaupiasi niekieno nerenkamos įvairios šiukšlės. Molą prižiūri ne uostamiesčio merija, o KVJUD. Tačiau šios atstovai neprisiima atsakomybės už netvarką ir teigia, jog tai - hidrotechninis objektas, esą neskirtas lankytojams.
Klaipėdos mero Vytauto Grubliausko nuomone, tarpinstitucinis nesusikalbėjimas ilgiau trukti negali, nes į uosto vartus akis paganyti atvykusiam žmogui juk nesvarbu, kam priklauso objektas ir kas jame prižiūri tvarką.
Tenka raudonuoti
Klaipėdietė Olga LŽ pasakojo, kad ji jau gėdijasi prie šiaurinio molo vežti iš kitų miestų ar užsienio atvykusius draugus. „Neseniai turėjau svečių danų. Jie labai norėjo pamatyti jūrą, todėl nusivedžiau ir ant molo Melnragėje. Paėjome promenada iki pabaigos, kur pastatyta tvora ir inkaras. Deja, man teko raudonuoti iš gėdos, kai svečiai pažiūrėjo į dešinę tarp akmenų. Juk ten – tikras sąvartynas: ir sudaužyti buteliai, ir alaus skardinės, ir plastiko tara, ir vienkartiniai kavos puodeliai, ir maisto pakuotės...“ - kalbėjo moteris.
Iš tiesų šiukšlynai tarp molo akmenų kasmet tik didėja, nes vietos jaunimas mėgsta vakarais, prieš saulėlydį, atsisėsti ant promenados paaukštinimo, užkandžiauti, gerti įvairius gėrimus, o visas šiukšles mesti žemyn tarp akmenų. Ir taip – metai iš metų. „Viską metame tarp akmenų, nes čia nėra šiukšliadėžių“, - prisipažino vienas ant molo sutiktas jaunuolis. Jis su grupele draugų ant promenados stebėjo saulėlydį ir užkandžiavo.
Nuo molo į jūrą atsiveriančius įspūdingus vaizdus gadina tarp akmenų metai iš metų besikaupiančios šiukšlės. |
Siūlo baigti ginčus
Klaipėdos savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo skyriaus vedėja Irena Šakalienė LŽ paaiškino, kad formaliai molas miestui nepriklauso. „Negalime valyti ne savo objekto. Prieigos, paplūdimys valomi, bet ne molas ir jo akmenų sangrūdos“, - sakė I. Šakalienė.
Uostamiesčio vicemeras Artūras Šulcas patvirtino, kad šiaurinio molo savivaldybė neadministruoja. „Tai vienas Klaipėdos paradoksų: objektai yra mieste, bet jie ne mūsų, o uosto direkcijos. Ši užprotestavo, kai pavasarį sutvarkėme medinį lentų taką iki molo. Esą žmonėms ant molo - ne vieta. Tačiau lankytojai ten eina ir eis dėl nepakartojamų vaizdų“, - tvirtino jis.
Tik Klaipėdos vadovas V. Grubliauskas LŽ pabrėžė, kad svarbiausia - miesto, valstybės įvaizdis, todėl institucijos privalo susitarti, kas turėtų prižiūrėti tvarką ant molo. „Svarbus ne tiek juridinis, kiek moralinis ir įvaizdžio aspektas, - kalbėjo politikas. - Pastatysime šiukšliadėžes, iškuopsime, o sąskaitą išsiųsime uostui. Toks objektas kaip molas negali būti vertinamas siaurai, vien kaip uosto reikmėms skirtas įrenginys. Jei ten leidžiama vaikščioti žmonėms, reikia rūpintis ir promenados bei jos aplinkos tvarka ir švara.“
Uostas šiukšlių nerinks
KVJUD atstovai, paklausti, kas turėtų rūpintis gausiai lankomo molo švara, pirštais baksnojo į uostamiesčio meriją. „Tiek pietinis, tiek šiaurinis Klaipėdos uosto molai - uosto direkcijai priklausantys hidrotechniniai statiniai, kurių pagrindinė paskirtis yra saugoti uosto įplaukos kanalą nuo išorinių jūros veiksnių. Tai, kad šiaurinis molas atviras žmonėms - uosto direkcijos geranoriškumo gestas“, - nurodoma KVJUD atsakyme LŽ.
Suvokiant, kad molas yra vietinių ir svečių lankoma vieta, atverianti galimybę gėrėtis nuostabiais vaizdais, ir siekiant apsaugoti žmones 2004-aisiais buvo įrengtos apsauginės tvorelės. „Tačiau drausminti tuos, kurie lipa per apsaugines tvoreles, ir rinkti nekultūringų lankytojų paliktas šiukšles – ne uosto direkcijos funkcija. Artimiausiu metu tai planuojame aptarti su Klaipėdos miesto savivaldybės atstovais“, - žadėjo KVJUD generalinio direktoriaus padėjėja ryšiams su visuomene Dovilė Skabickaitė.
Rašyti komentarą