Neįgalieji autobusuose: vis dar trūksta tolerancijos

Neįgalieji autobusuose: vis dar trūksta tolerancijos

Nors Klaipėdos viešojo transporto sistema bando pasitempti ir kuria sąlygas keliauti ir neįgaliesiems, kai kurie jų vis dar jaučiasi tarsi atstumtieji. Jiems ne tik sudėtinga patekti į miesto autobusus, bet dar ir tenka išklausyti vairuotojų patyčias.

"Džiaugiamės, kad dauguma autobusų yra žemagrindžiai, tačiau apgailestaujame, kad jų vairuotojai tokie netolerantiški ir nedraugiški. Tiesiog trūksta žodžių", - "Vakarų ekspresui" sakė neįgaliojo vežimėlyje sėdinčios Vitalijos mama Birutė.

Anot neįgaliąją kasdien lydinčios klaipėdietės, miesto autobusai prie šaligatvio dažniausiai privažiuoja 20-30 centimetrų atstumu ir dėl to vežimėlį įvežti į autobusą labai sudėtinga. Taigi tenka bėgti pas vairuotoją ir paprašyti privažiuoti arčiau.

"Kai kurie privažiuoja, tačiau dauguma nesivargina ir dar tenka išklausyti piktų vairuotojų tiradų: ar mes sumokėsim už padangas, jei šios susprogs, jiems už tai nemoka ir taip toliau", - pasakojo klaipėdietė.

Anot jos, tenka išgirsti ir daug įžeidinėjimų - esą neįgaliajai verčiau gulėti lovoje ir iš namų kojos nekelti, pasiūloma naudotis specialiuoju transportu. Neretai vairuotojai esą ignoruoja ir specialųjį signalą, pranešantį apie tai, jog neįgalusis stotelėje nori išlipti.

Esą retas kuris vairuotojas varginasi nuleisti pandusą ar padeda įvažiuoti į autobusą.

"Per penkerius ar šešerius metus tik vienas vairuotojas pripuolė padėti, - susigraudinusi kalbėjo ponia Birutė. - Kartais padeda ir keleiviai."

SUDĖTINGA. Anot neįgaliąją kasdien lydinčios klaipėdietės, miesto autobusai prie šaligatvio dažniausiai privažiuoja 20-30 centimetrų atstumu ir dėl to vežimėlį įvežti į autobusą labai sudėtinga. Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Viešuoju transportu iš pietinės Klaipėdos dalies iki ligoninės ji su dukra keliauja kasdien, kadangi merginai reikalingos procedūros. Įprastai jos naudojasi 8 arba 9 numeriu pažymėtais autobusais, taip pat kartais naudojasi 6, 6A ir 15. Anot ponios Birutės, dažniausiai su piktais vairuotojais susidurti tenka 9 maršruto autobusuose. Bendrovės "Gintarinis vairas", kurios autobusai veža šiuo maršrutu, vadovas Raimondas Žeimys komentavo, jog tai - turbūt pirmasis skundas, susijęs su neįgaliaisiais, ir tikino, jog tokių atvejų netoleruoja. Taigi bendrovė esą laukia pranešimų iš keleivių apie konkrečius susidūrimus su netolerantiškais vairuotojais.

UAB "Pajūrio autobusai" direktorius Leonas Šiaulys taip pat teigė pirmą sykį sulaukęs tokio skundo, tačiau įmonė intensyviai dirba gerindama neįgaliųjų aptarnavimo kokybę.

"Ne prie visų stotelių galime privažiuoti, tačiau vairuotojai yra informuoti ir jie stengiasi padėti. Galbūt pasitaikė kuris nors blogai nusiteikęs vairuotojas, tačiau mums reikia žinoti konkrečias aplinkybes", - sakė jis.

"Vakarų ekspresas" liepos pradžioje aprašė Neįgaliųjų reikalų tarybos narių atliktą eksperimentą. Į viešąjį transportą patekti bandė ir vairuotojo pagalbos paprašė judėjimo negalią turintis žmogus. Po eksperimento džiaugtasi, kad situacija per metus pagerėjo, tačiau dar yra trūkumų. Pavyzdžiui, trys vairuotojai, pamatę, kad neįgalusis nori patekti į autobusą, atėję prie vidurinių durų pakėlė pandusą ir atrėmė į šaligatvį, tačiau fiziškai jie neįgaliajam nepadėjo. O vienas vairuotojas, eksperimento dalyviams grįžtant į Mogiliovo gatvę, pareiškė, kad kilnoti panduso jam "nepriklauso".

Viešojo susisiekimo paslaugas organizuojančios VšĮ "Klaipėdos keleivinis transportas" direktorius Gintaras Neniškis teigė, jog po minėto eksperimento įstaiga pasikvietė rezultatus aptarti visus vežėjus, kalbėta, kaip gerinti situaciją. Įmonių vadovai po diskusijos esą turėjo pasikalbėti su vairuotojais.

"Žinoma, per vieną dieną situacija nepasikeis - reikia laiko. Vis dėlto, jei vairuotojai nesugeba dirbti tokiomis sąlygomis ir jiems trūksta žmogiškosios empatijos, gal tuomet jiems reiktų dirbti kokį kitą darbą? Man asmeniškai sunku suvokti, kaip galima nepagelbėti neįgaliajam tokioje situacijoje", - sakė G. Neniškis.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder