Neišskridęs gandras - ir pramoga, ir rūpestis

Neišskridęs gandras - ir pramoga, ir rūpestis

Prie Klaipėdos universitetinės ligoninės pamatę klajojantį vienišą gandrą žmonės sunerimo, kad į šiltus kraštus neišskridęs paukštis nenugaištų. Ornitologai ramina, kad iki tol, kol neprasidės šalčiai, jam nieko nenutiks. Yra tikimybė, kad iki spalio jis dar sugebės išskristi paskui savo gentainius.

Studentė Andželika Kundrotaitė, trečiadienį nuvykusi pas Klaipėdos universitetinėje ligoninėje dirbančią mamą, nustebo pamačiusi prie autobusų stotelės stoviniuojantį gandrą.

"Nepastebėjau, kad jis būtų sužeistas. Nebaugus - žmones prisileidžia pakankamai arti. Tik kai jau bandai prieiti visai arti, pradeda leisti keistus garsus. Žmonėms jis tarsi pramoga - daugelis važiuodami pro šalį sustoja, fotografuoja. Bet neramu, kad jis nenugaištų, juk kiti gandrai jau seniai išskrido", - susirūpinimo likusiu vienišu paukščiu neslėpė jauna mergina.

Ventės rago ornitologijos stoties vyriausiasis ornitologas Vytautas Jusys patikino, kad nuogąstauti dar kiek per anksti, esą gali būti, kad iki spalio jis dar sugebės išskristi. Žinoma, jei tai nėra žmonių užaugintas gandras.

"Jei žmonių nesibaido, gali būti, kad tai žmonių užaugintas gandras. Tokie gandrai dažniausiai nebeišskrenda ir žiemas leidžia pas savo šeimininkus. Tam tikra prasme tai jau "sugadinti" gandrai", - pasakojo ornitologas.

Pasak jo, kasmet Lietuvoje žiemoti lieka keliolika ar net kelios dešimtys tokių prijaukintų gandrų. Daugelis žino garsųjį Nidos gandrą Juozą, kurį prieš 10 metų išmestą iš lizdo globojo pats V. Jusys.

"Aš jį vadinau Grantu ir pats penkias žiemas prižiūrėjau. Paskui nidiškiai jį pervadino Juozu. Pasirodo, jis nei Juozas, nei Grantas, o patelė - greičiau Juzė. Kiek žinau, pastarąsias dvi žiemas jis žiemojo Smiltynėje ir buvo šeriamas stintomis", - neįprastą augintinį prisiminė V. Jusys.

Žymusis Juozas yra žieduotas, tačiau ornitologas juokavo, kad galėtų jį ir iš veido atpažinti.

"Kol kas pamačius klajojantį vienišą gandrą nereikėtų labai sielvartauti. Gali būti, kad jis dar išskris iki spalio pradžios. Laiku išskridę lietuviški gandrai šiuo metu jau turi būti pasiekę Izraelį. Jei ir neišskris, iki lapkričio pradžios, kol dar neužšąla, gandras sugeba pats savimi pasirūpinti ir randa ką lesti. Tačiau jei užšalus pamatote gandrą, tuomet reikėtų bandyti jį pagauti ir perduoti gamtininkams arba gyvūnų globėjams", - patarė V. Jusys.

Ornitologas priminė, kad paprastai kartu su kitais paukščiais neišskrenda ligoti ar sužeisti gandrai.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder